ŞTIRILE PROSPORT | Deciziile luate de Gigi Becali în cantonamentul echipei cu o zi înaintea meciului cu CS U Craiova

31 iul 2017 442 afişări ProSport Live

Mihaela Măncilă vă aşteaptă în fiecare zi de luni până vineri, cu începere de la ora 11:00, la ŞtirileProSport.

Cele noi informaţii, cele mai arzătoare subiecte, precum şi toate reacţiile după cele mai importante evenimente în care sunt implicaţi sportivii români vor putea fi urmărite de luni până vineri, ora 11:00, la ŞtirileProSport.

• Două meciuri într-unul. Pe Naţional Arena FCSB a remizat cu CS U Craiova după două reprize total diferite. În prima parte echipa lui Mangia a arătat un fotbal de calitate, care a fost punctat de atacantul Băluţă. În minutul 28 fotbalistul de 23 ani a deschis scorul. Partea a doua a meciului a înclinat balanţa. Craiovenii s-au stins, iar roş-albaştrii au apăsat pe acceleraţie. În minutul 62, Gnohere a stabilit egalitatea, iar partida s-a încheiat 1-1. FCSB are 7 puncte în campionat, în timp ce Craiova a adunat 5.
  • Finanţatorul FCSB-ului le-a făcut o vizită în cantonament roş-albaştrilor înaintea meciului cu CS U. Sâmbătă s-au luat decizii majore în lotul echipei pregătite de Nicolae Dică. Denis Alibec a rămas fără banderola de căpitan. “I-am spus: 'Eşti prea sensibil'. S-a supărat.  Acum, îi iubesc mai mult pe Teixeira şi Budescu. Eu iubesc ostaşul căruia îi place războiul. N-am vrut să creez gelozii şi invidii şi i-am dat banderola lui Pintilii”, a povestit Gigi Becali, care a vorbit şi despre funcţia lui Dică la echipă: „Generalul Dică este foarte bun, dar lui îi place pacea. Şi atunci vin eu şi spun 'scoateţi luneta şi trageţi!' Am vrut să le atrag atenţia jucătorilor că e război acum, nu mai e fotbal”.
  • Dinamo merge cu moral bun în Spania. A câştigat duelul în faţa campioanei României. La Ovidiu, echipa lui Contra s-a impus cu 1-0 într-un meci plin de ratări incredibile. În minutul 2 Costache a zguduit bara lui Tordai. La sfârşitul primei reprize, fostul dinamovist, Ţucudean, o putea duce pe Viitorul în avantaj, dar a ratat de la 6 metri. Costache şi-a spălat păcatele după ratarea din minutul 2. În minutul 82 a punctat în poarta lui Buzbuchi. Meciul s-a încheiat 1-0, iar Dinamo a adunat 6 puncte în campionat, în timp ce Viitorul a rămas cu 3.
  • 6 români au debutat în noul sezon din campionatul Belgiei. În prima etapă a fost un duel românesc între antrenorul lui Antwerp, Ladislau Boloni şi Chipciu şi Stanciu de la Anderlecht. S-a încheiat 0-0. Tot un egal a reuşit şi echipa lui Răzvan Marin. Fotbalistul român a fost rezervă neuitilizată în partida Standard Liege – Mechelen 1-1. Formaţia lui Dorin Rotariu, Bruge a câştigat cu 4-0 în faţa celor de la Lokeren, însă fostul dinamovist nu a fost inclus în lot. Tehnicianul Rednic a închis etapa. Echipa sa Mouscron a câştigat cu 1-0 în faţa celor de la Oostende.
  • În vitrina Federaţiei Române de Atletism s-au mai adăugat două medalii. Aur şi Argint. Echipa de junioare a României a câştigat aurul, iar cea de juniori argintul la Campionatul Mondial de Alergare Montană. Concursul s-a desfăşurat în Italia la Premana. Pe podimul feminin au mai urcat echipele Statelor Unite ale Americii şi Italiei, în timp ce, la băieţi aurul mondial a fost câştigat de Uganda, iar pe locul trei a fost Italia. La probele individuale, românii nu au reuşit să ocupe un loc pe podium. În urma acestor performanţe, echipele de juniori din România sunt unele din cele mai bune din Europa la alergare montană.