EXCLUSIV | O gafă memorabilă dintr-un Dinamo - Rapid 4-4, explicată după aproape 30 de ani: "Se spunea că a fost blat, am plâns până acasă întruna!"

Miercuri, 08:25 5940 afişări ProSport Live

Florin Tene (50 de ani), fostul portar de la Dinamo şi Steaua, a rememorat, în direct la ProSport Live, o gafă comisă într-o partidă Dinamo - Rapid, scor 4-4, din sezonul 1991/1992.

În respectiva stagiune, Tene a ieşit campion cu Dinamo, condusă de pe bancă de Florin Halagian, însă gafa din derby-ul cu Rapid a rămas în memoria fanilor, iar mulţi au susţinut că a fost vorba de un blat. La o minge care se apropia de poarta sa, fostul goalkeeper a ieşit pentru a respinge, însă a luftat, iar Rapidul a înscris, conducând cu 4-3, în minutul 92. Partida s-a încheiat cu scorul de 4-4.

"Ca portar nu ai cum să nu faci gafe. A fost un meci celebru, când eram la Dinamo cu Halagian, Dinamo - Rapid 4-4. Se spunea că a fost blat. A fost o minge care mi-a venit, am vrut să dau cu piciorul în ea şi în momentul ăla mingea de fotbal s-a făcut minge de handbal şi am dat pe lângă ea şi am primit gol. Am avut 3-1, pentru Dinamo, noi am luat campionatul în anul acela şi Rapidul ne conducea cu 4-3, în minutul 92. Am făcut 4-4 în minutul 93 şi toată lumea a zis că a fost blat. Era o glumă d-ale lui Halagian: '4-4 ca la teatru, ca la table'.

(n.red. - Ce ţi-a zis după meci?) Ce să-mi zică? Nu mai putea să-mi zică nimic. Eu am jucat pe Arena, 23 august se numea atunci, iar până acasă aveam două staţii şi cred că am plâns până acasă întruna şi aveam impresia că toată lumea se uită la mine şi mă arată cu degetul. Eu sufeream foarte mult când eram jucător, d-asta îi înţeleg. Sufeream eu, suferea şi familia, toată lumea, aşa am crescut, în spiritul ăsta.

(n.red. - Halagian ce ţi-a zis?) Nu mi-a zis nimic. Era un antrenor dur, drept dovadă că după meciul acela m-a băgat din nou în poartă. Şi eu mă aşteptam să mă certe, dar este foarte important să nu spui nimic în momentele alea pentru că tu ştii că ai greşit şi atunci nu mai este cazul să te certe cineva. Gafe se fac ca portar, nu ai cum, fac portarii mari, dar din ele înveţi. Alea te maturizează"

În cariera sa, Tene a fost legitimat al Dinamo, Rocar Bucureşti, Flacăra Moreni, Gloria Bistriţă, Rapid, Karabukspor, Steaua şi FC Argeş. Acesta a făcut parte şi din lotul naţionalei României în anii 90.