Lupta pentru titlu? E defilare! VIDEO rezumat: Spectacol total în Steaua-Mediaş 3-0! Două eliminări şi faze discutabile. Momentele care au decis partida

2 mar 2013 48727 afişări Liga 1

Cand Frank de Boer te urmăreşte de pe banca de rezerve cum îi trimiţi în anonimat wonderkid-ul, pe Viktor Fisher, e greu să te menţii cu picioarele pe pământ. Când Dennis Bergkamp îl vede pe al tău coleg, Chiricheş, că da un gol cum nu i-au ieşit nici lui multe pe vremea când uimea Europa în tricoul lui Arsenal, cum să te mai mobilizezi sâmbătă seară, în faţa unui număr de mic de spectatori (doar primul inel a fost deschis), atunci când îi ai în faţă pe Buzean,pe Frăsinescu şi pe Pleşca? Nici toţi atleţii cu ruptură musculară şi nici toate Susan Boyle-urile din lume nu pot să te determine să faci fandarea aia în plus, cea care să arate că eşti decis să dai cu adversarul de pământ. Eşti jucător la Steaua şi ai România fotbalistică la picioare, aşa e. Dar să te văd ce faci contra unui Gigi Mulţescu care e decis să nu te lase să pregăteşti relaxat turul cu Chelsea, de joi.

CLICK AICI pentru VIDEO cu eliminarea lui Tanase

CLICK AICI pentru VIDEO cu GOLUL lui Nikolic

Reghe foloseşte sistemul de joc din meciul cu Ajax
Şi parcă toate astea nu ar fi de ajuns. Te mai trezeşti, cu o oră înainte de meci, după ce ai inspectat gazonul (care nu e în cea mai bună condiţie, apropo), că Mister a decis să îl ţină pe Pintilii pe bancă şi să înceapă cu Nikolic în locul lui Tatu, cel cu care te obisnuiseşi. Partea bună e că aşezarea pare cea din returul cu Ajax, cu un singur "distrugător", Bourceanu, şi cu trio-ul Adi Popa - Chipciu - Tănase care să servească mingi de gol pentru Rusescu şi pentru muntenegrean. Chiar şi aşa, n-ai scăpat de Markovic, care e obişnuit să domine spaţiul aerian din propriul careu, şi nici de Ciprian Petre, care te va alerga pe tine, jucător de Steaua, ştiind că tu vrei să-ţi păstrezi forţele pentru Hazard şi Lampard. Nu pentru Demba Ba, aşa cum spunea unul dintre managerii clubului, pentru că el nu va juca, nu are dreptul.

Poarta Gaz-ului, asediată din start. Nikolic deschide scorul
Da de unde!? Începe meciul şi ai tăi par să joace la fel de determinaţi. Îi ajută şi Gaz-ul, echipă care a venit să joace, nu să aştepte greşelile adversarului. E plin de spaţii libere, de culoare. Tănase şi Chipciu se aruncă spre poarta lui Pleşca, Chiricheş trage bine de la 25 de metri, dar e blocat la sacrificiu, iar Adi Popa face ravagii pe dreapta. Şi toate astea până în minutul 10. Ce vorbeşti, dom'le! Asediu cu fum de la Peluza Sud, cea care serbează cinci ani de la prima răguşeală în numele echipei tale. Merge totul bine până la Nikolic. El e capăt de drum şi iroseşte pase bune venite de la Popa, Bourceanu şi Chipciu. De partea cealaltă, Eric şi Bawab par să nu fie impresionaţi. Pasează bine, fin, şi aproape că reuşesc un gol (min 19). Noroc cu Szukala, care şi-a lăsat masca la vestiare şi care pare că n-a lipsit un moment din prima echipă. Ai tăi atacă, atacă, joacă fotbal frumos. Golul va veni sigur, pare doar o chestiune de minut. Ţi-am zis! E minutul 33, Chipciu pasează perfect în spatele liniei de fundaşi medieşeni, Nikolic scapă singur şi înscrie pe lângă Pleşca.

Tănase, eliminat înainte de pauză pentru un fault dur. Pintilii face "dubla"
Credeai că o să ai o repriză a doua liniştită? Nu prea e cazul, asta pentru că Tănase, sau Dodel, aşa cum îi ziceţi voi, îi aplică un picior în zona... sensibilă lui Bawab şi ia "roşu". Direct! În minutul 44, ca să nu te relaxezi în pauză. A intrat Pintilii în locul lui Nikolic, o mică precauţie. Nu se vede că ai tăi joacă în zece, tot la poarta lui Pleşca sunt ocaziile. Popa şi Chipciu sunt neinspiraţi la finalizare. Nu la fel de neinspiraţi cum sunt oaspeţii în atac. Eric aleargă la centru într-o zonă de 20 de metri pătraţi, iar Bawab n-are ce face între Chiricheş şi Szukala. Jocul Stelei e din ce în ce mai frumos. Pase inteligente, diagonale perfecte, driblinguri de efect. Se distrează ai tăi! În minutul 71 se face 2-0. Pintilii înscrie cu un şut în forţă, după o fază lucrată de Chipciu. E eliminat şi Pleşca pentru că a pus mâna pe minge în afara careului, iar Vali Negru e reprofilat imediat şi intră în poartă doar ca să asiste cum Pintilii face "dubla" (88) dintr-un penalty acordat pentru henţ. Realitatea este că Steaua joacă cel mai frumos fotbal prestat în Liga I. Şi nu neapărat în acest sezon. Cel mai frumos fotbal prestat în Liga I în ultimii ani. Lupta pentru titlu? O glumă! Nu e luptă, e defilare!

UPDATE ECHIPELE DE START:

STEAUA: Tătăruşanu - Râpă, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu - Adi Popa, Rusescu, Chipciu, Tănase - Nikolic
Rezerve: Stanca, Pintilii, Gardos, Filip, Prepelita, Tatu, Iancu

MEDIAŞ: Pleşca - C. Petre, Markovic, Muth, Buzean - C. Frăsinescu, Nicandro - Tahar, Eric, Llullaku - Bawab
Rezerve: Greab, Trtovac, Radovic, A. Drăghici, V. Negru, Fl. Dan, C. Gheorghe

Arbitri: Istvan Kovacs, M. Nagy, R. Ghinguleac

CLICK AICI PENTRU COMENTARIUL MINUT CU MINUT

UPDATE 18:30 Steaua a deschis doar primul inel al stadionului. Pana la 18:30, doar 2000 de suporteri sunt pe scaune

UPDATE 18:00
Suporterii nu se grăbesc la stadion pentru ultimul meci înaintea celui cu Chelsea. Cu o oră şi 15 minute înaintea partidei cu Mediaşul, doar 300 de fani au ajuns la stadion.

Cu gândul la "dubla" cu Chelsea din Europa League, Steaua încearcă să-şi menţină picioarele pe pământ pentru "războaiele" din Liga 1, iar Laurenţiu Reghecampf nici nu concepe ca elevii săi să cedeze puncte în faţa Mediaşului.

Obiectivul declarat al Stelei este cucerirea titului cu numărul 24 din istoria clubului la o diferenţă confortabilă de puncte faţă de locul 2, iar "planul" decurge perfect până acum: roş-albaştrii au un avans de 10 puncte faţă de ocupanta locului 2, Astra Giurgiu, în timp ce rivalele tradiţionale, Dinamo şi Rapid, sunt la 17, respectiv 21 de puncte în spatele Stelei.

Adversara de mâine a Stelei a început returul cu o victorie (3-1 cu Gloria Bistriţa) şi speră să bifeze un nou rezultat pozitiv pe Naţional Arena. Gaz Metan Mediaş nu a mai pierdut în faţa Stelei din mai 2010, când ardelenii plecau învinşi din Ghencea, scor 0-2. De atunci, Mediaşul a strâns cinci partide fără înfrângere în faţa Stelei şi a bifat chiar şi un succes la Bucureşti.

Ultimele 6 întâlniri Steaua - Gaz Metan

Sezon 2009-2010 Steaua - Gaz Metan Mediaş 2-0 (21 martie 2010)
Sezon 2010-2011 Steaua - Gaz Metan Mediaş 0-1 (14 noiembrie 2010)
Sezon 2010-2011 Gaz Metan Mediaş - Steaua 0-0 (8 mai 2011)
Sezon 2011-2012 Gaz Metan Mediaş - Steaua 3-0 (10 septembrie 2011)
Sezon 2011-2012 Steaua - Gaz Metan Mediaş 0-0 (26 martie 2012)
Sezon 2012-2013 Gaz Metan Mediaş - Steaua 1-1 (12 august 2012)

Vezi mai jos imaginea panoramică cu National Arena, cu o oră şi jumătate înaintea meciului