EXCLUSIV | Motive de îngrijorare la FCSB înaintea returului cu Plzen! Roş-albaştrii aşteaptă calificarea de la omul lăsat în tribune la meciul cu oltenii

31 iul 2017 2651 afişări Liga 1

FCSB a remizat cu CS U Craiova, scor 1-1, în ultima partidă înainte de returul extrem de important de la Plzen. Roş-albaştrii au nevoie de victorie în Cehia sau de o remiză cu multe goluri pentru a se califica în play-off-ul UEFA Champions League, însă jocul echipei le dă motive de îngrijorare oficialilor.

Helmuth Duckadam, preşedintele de imagine al FCSB, a declarat că formaţia lui Dică are şanse să obţină calificarea, dar doar dacă va evolua aşa cum a făcut-o în repriza a doua a confruntării cu oltenii. Duckadam speră ca Alibec să fie într-o zi de graţie şi a dat exemplu evoluţia acestuia din stagiunea trecută când a marcat în poarta celor de la Plzen pe vremea când îmbrăca tricoul Astrei.

"În mare, da. Mă îngrijorează jocul echipei înaintea returului cu Plzen dacă jucăm cum am jucat în prima repriză cu Craiova. Dacă jucăm cum am jucat în repriza a doua, avem şanse. În partea a doua au încercat să paseze aşa cum trebuia să facă şi cu Plzen. Avem o echipă tehnică ce poate şi ştie să paseze. Sper ca Alibec să intre cu Plzen şi să joace cum a jucat anul trecut când era la Astra. Trebuie să jucăm cu încredere şi curaj, deşi şansele noastre au scăzut după acel 2-2", a declarat Helmuth Duckadam la ProSport LIVE.