Britanicii au reacționat după moartea lui Aaron Boupendza. Ce a scris The Sun despre atacant

SURSĂ Profimediaimages 17.04.2025
Vezi galeria foto - 6 poze

Moartea lui Aaron Boupendza nu i-a lăsat indiferenți nici pe britanici. Aceștia au reacționat după ce au aflat vestea cutremurătoare, iar The Sun a scris despre fostul atacant din Giulești.

Reamintim că internaționalul gabonez s-a stins din viață în cursul zilei de miercuri, 16 aprilie 2025, după ce a căzut de la etajul 11 al unui bloc din China.

Ce scriu britanicii despre Aaron Boupendza

Miercuri, 16 aprilie 2025, a fost o zi extrem de tristă pentru lumea fotbalului. Aaron Boupendza s-a stins din viață la vârsta de doar 28 de ani, după ce a căzut de la etajul 11 al unui bloc din China. Vestea, care a fost una cu adevărat cutremurătoare, a fost intens comentată și a ajuns și la urechile britanicilor. Astfel, jurnaliștii de la The Sun au scris despre moarte fostului atacant din Giulești.

„Atacantul cu 35 de selecții pentru echipa națională, fost coechipier al fostului star de la Arsenal și Chelsea , Aubameyang, a murit după ce a căzut de la etajul 11 ​​al unei clădiri din China. Boupendza a jucat în Orientul Îndepărtat după ce s-a alăturat lui Zhejiang FC, în ianuarie.

Atacantul a jucat anterior pentru numeroase cluburi, printre care Bordeaux și echipa turcă Hatayspor. Și înainte de a se muta în China, Boupendza a petrecut timp în America, la Cincinnati, înainte de a pleca în România, la Rapid București. Atacantul a marcat patru goluri și a oferit două pase decisive în șase meciuri pentru cea mai recentă echipă a sa, Zhejiang”, notează britanicii de la The Sun.

Cum s-a descurcat Aaron Boupendza la Rapid București

Aaron Boupendza a fost adus la Rapid București de către tehnicianul Marius Șumudică. Chiar dacă era un atacant extrem de experimentat, cu peste 30 de selecții la echipa națională din Gabon, acesta nu a reușit să se adapteze în Giulești. A îmbrăcat tricoul alb-vișiniu de 11 ori și a reușit să marcheze cinci goluri, pe care le-a celebrat, de fiecare dată, extrem de spectaculos.

În perioada pe care a petrecut-o în România, internaționalul gabonez a avut mai multe probleme disciplinare. La finalul cantonamentului de iarnă, pe care Rapid București l-a susținut în Dubai, acesta a refuzat să se întoarcă în țară împreună cu echipa, din cauza faptului că nu primise, la timp, o sumă de bani pe care clubul patronat de Dan Șucu i-a promis-o.

Imediat după acest episod, în iarna acestui an, Aaron Boupendza s-a despărțit de Rapid București, fiind vândut în China, la Zhejiang FC, în schimbul sumei de 800.000 de euro.

La noua echipă, gabonezul a dat un randament foarte bun. În doar șase meciuri jucate, Aaron Boupendza a marcat de patru ori și a oferit două pase decisive, reușind să îi impresioneze pe chinezi.

Publicat: 17 04. 2025, 09:57