Miodrag Belodedici sau Gică Popescu? Tamaș a ales cel mai bun fundaș român din istorie: „E numărul 1”

SURSA FOTO: CAPTURĂ VIDEO PROSPORT LIVE
Vezi galeria foto - 5 poze

În cadrul unui podcast difuzat în mediul online, lui Gabi Tamaș (41 de ani) i-a fost ridicată la fileu celebra comparație Miodrag Belodedici (61) sau Gică Popescu (57).

Având în vedere că ambii internaționali de legendă au evoluat în compartimentul defensiv, Tamaș a fost îndreptățit să ofere o opinie pertinentă.

Tamaș a ales fără să stea pe gânduri: Miodrag Belodedici, numărul 1, peste Gică Popescu!

Gabi Tamaș și Dan Alexa, foști internaționali care recent au făcut spectacol la show-ul televizat Asia Express 2025, au fost invitați în cadrul unui podcast difuzat online și puși să comenteze diverse subiecte, din sport sau din afara acestuia.

Printre altele, cei doi ex-fotbaliști care au evoluat în compartimentul defensiv au fost puși în postura de a da un verdict în celebra comparație Miodrag Belodedici sau Gică Popescu.

Primul care a răspuns a fost Dan Alexa, alegerea lui fiind Gică Popescu, însă ulterior, Gabi Tamaș a intervenit și nu și-a lăsat partenerul să argumenteze. În schimb, fostul stoper din Premier League a explicat scurt și la obiect de ce Gică Popescu, căpitan al Barcelonei în urmă cu decenii, nu poate fi pus pe piedestal peste Miodrag Belodedici:

„Nu, Belo (n.r. – Belodedici). Pentru că tu iei cupele. Poate eu aveam calitate mai mare ca altul, dar el știi ce zice? CV-ul. Belo e numărul 1”, a replicat Gabriel Tamaș, la podcastul lui Mihai Morar.

Gică Popescu a fost căpitanul Barcelonei, iar la Galatasaray a cucerit două trofee foarte importante, anume Cupa UEFA și Supercupa Europei.

De partea cealaltă, din palmaresul lui Miodrag Belodedici, cele mai prețioase trofee sunt cele două Ligi ale Campionilor pe care le-a cucerit cu Steaua București și Steaua Roșie Belgrad. De asemenea, alături de formația din capitala României, Belodedici a câștigat și o Supercupă a Europei.

Cine îi urmează pe cei doi și pe ce loc a fost pus Tamaș de către Dan Alexa

Dan Alexa nu l-a contrazis pe Gabi Tamaș și a trecut mai departe cu clasamentul, din dorința de a completa podiumul. Iar imediat după Miodrag Belodedici și Gică Popescu, în discuție a intervenit numele lui Cristi Chivu, de asemenea câștigător de UEFA Champions League cu Inter Milano, echipă pe care o antrenează în prezent.

Și, în cele din urmă, același Alexa a spus și cine e pe locul 4 în opinia sa. E vorba despre Gabi Tamaș, bunul prieten care i-a fost partener la Asia Express 2025:

„După Belodedici și Popescu, vine Chivu, iar apoi îl pun pe Gabi, imediat”, așa s-a încheiat dialogul dintre Dan Alexa și Gabi Tamaș, din podcastul lui Mihai Morar.

În ceea ce îl privește pe Tamaș, acesta a cucerit un titlu în România, în 2015, alături de FCSB. Tot cu roș-albaștrii și-a mai adăugat în palmares două Cupe ale Ligii și o Cupă a României. În schimb, la rivala Dinamo a câștigat două Cupe și o Supercupă ale României. Iar în afara țării, Tamaș a cucerit o Cupă și o Supercupă ale Israelului, cu Hapoel Haifa.

Publicat: 07 09. 2025, 15:59