LIVE BLOG | România - Insulele Feroe 4-1. Puşcaş şi Keşeru au jucat la cel mai înalt nivel

26 mar 2019 48434 afişări Nationala
LIVE BLOG | România - Insulele Feroe 4-1. Puşcaş şi Keşeru au jucat la cel mai înalt nivel DAN HORIA TAUTAN / MEDIAFAX FOTO 7 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7952/17972304/4/7515528-mediafax-foto-paul-ursachi.jpg
  • Vezi aici desfăşurarea partidelor Malta - Spania şi Norvegia - Suedia.

România - Insulele Feroe 4-1 (C. Deac 25, Keşeru 29, 31, Puşcaş 64 / Davidsen 40-pen.)

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Arbitru: Halil Umut Meler. Asistenţi: Esat Sancaktar şi Ibrahim Caglar Uyarcan (Turcia)

România:Tătăruşanu - Benzar (I. Hagi 46), Moţis, D. Grigore, Bancu - Deac, R. Marin, N. Stancius (D. Mans 77), Chipcius - Keşeru (Cicâldău 69), Puşcaş
Rezerve: Pantilimon, Niţă - Nedelcearu, T. Băluţă, Manea, Anton, A. Ivan, Nistor, Săpunaru
Antrenor: Cosim Contra

Feroe: Nielsen - Rolantsson, Gregersen, Faero, Davidsen - Bartalsstovu (Frederiksbergs 67), B. Olsen, Vatnsdal (Baldvinsson 29), Joensens - Hansson (Vatnhamar 77) - K. Olsen
Rezerve: Gestsson, Hansen - Egilsson, Wardum, Thomsen
Antrenor: Lars Olsen

Spania şi-a respectat blazonul şi a câştigat în Malta, 2-0, graţie unei duble a lui Alvaro Morata, în timp ce derby-ul nordic dintre Norvegia şi Suedia a fost unul dramatic. Conduşi cu 2-0 în minutul 70, învingătorii României din prima etapă au revenit fabulos, prin Claesson şi dubla lui Quaison, dar Kamara a egalat în minutul 90+7.

• 6. Insulele Feroe 0p

Etapa viitoare, a treia, se joacă Insulele Feroe - Spania, Norvegia - România şi Suedia - Malta, în meciuri programate pe 7 iunie 2019.

Minutul 90+3: Final de meci. România bifează primele puncte din această campanie. Suedia a revenit de la 2-0 la Oslo, a condus cu 3-2, dar Norvegia a egalat la ultima fază, pentru 3-3.

Standings provided by Sofascore LiveScore

Minutul 77: Fază superbă. Ianis Hagi i-a pasat lui Puşcaş, care a călcat pentru Răzvan Marin. Omul aflat pe radarul lui Ajax a trimis o torpilă la colţul lung, de la 20 de metri, dar Nielsen a parat. Puştii eligibili pentru U21 desenează cu foarte multă uşurinţă la Cluj-Napoca. Va intra şi Dennis Man, pentru care jocul de astăzi va reprezenta debutul în echipa mare.

Minutul 64: GOOOL România! Chipciu i-a pasat lui Puşcaş la 16 metri, iar vârful lui Palermo a reluat din prima spre poarta adversă. Balonul s-a înălţat în văzduh, după care a picat perfect în poarta adversă, spre deliciul publicului. Balonul a ciupit transversala în căderea sa graţioasă. 4-1, iar totul pare terminat pentru această seară. Puşcaş reuşeşte golul serii.

PAUL URSACHI / MEDIAFAX FOTO

Minutul 61: O nouă şansă importantă pentru tricolori. Chipciu i-a trimis lui Ianis Hagi, care a şutat din voleu, de la 18 metri. Mingea a prins efect, s-a dus pe centru, iar Nielsen a respins cu greu. Mai apoi, mingea a ricoşat înapoi spre poartă, Puşcaş a urmărit balonul, dar Nielsen s-a redresat şi a reţinut balonul, pe liniga porţii.

Minutul 53: Apără Tătăruşanu. Ex-dinamovistul Bartalsstovu i-a trimis lui Rolantsson, care a continuat cu Vatnsdal. Mijlocaşul a şutat de la 11 metri, pe spaţiul porţii, dar Tătăruşanu a respins în lateral. Defensiva lui Contra continuă să se prezinte extrem de modest. Norocul nostru e că astăzi jucăm cu Insulele Feroe şi nu cu Norvegia.

Minutul 51: Ocazie uriaşă pentru Ianis Hagi! Puşcaş a scăpat în flancul drept, după un dribling spectaculos, după care a centrat în faţa porţii. Ianis Hagi a apărut demarcat la finalizare, avea toată poarta în faţă, nu era presat de nimeni, dar a reluat pe lângă bara din dreapta lui Nielsen. Keşeru a venit rapid lângă Ianis, pentru a-l încuraja. Optarul echipei naţionale a rămas şocat când a realizat ce ocazie a ratat.

Minutul 49: Respinge Nielsen. Ianis Hagi a centrat în faţa porţii, Puşcaş a fost blocat, dar mingea a ricoşat la 18 metri. Stanciu a şutat din prima, la colţul lung, însă portarul Nielsen a plonjat şi a boxat mingea în lateral. Notăm prima ocazie importantă a reprizei secunde.

Minutul 46: S-a reluat partida. Contra l-a schimbat pe Benzar, care a acuzat probleme medicale, cu Ianis Hagi. Chipciu va fi coborât în flancul drept al defensivei, iar Ianis va juca la mijloc.

Minutul 45+1: Pauză la Cluj-Napoca. După un început modest, jocul s-a transformat într-un adevărat roller coaster. Moţi i-a readus în joc pe oaspeţi după un fault comis în propriul careu, care a condus la golul înscris de Davidsen de la 11 metri. Rămâne de văzut dacă după pauză vor intra jucători precum Dennis Man sau Ianis Hagi.

DAN HORIA TAUTAN / MEDIAFAX FOTO

Minutul 40: GOL Insulele Feroe! Cosmin Moţi a comis un penalty stupid, iar Davidsen a înscris fără emoţii de la punctul cu var. Gregersen a fost tras de tricou de Moţi, sub ochii turcului Meler, iar ex-dinamovistul s-a ales şi cu un cartonaş galben. Elevul lui Costel Gâlcă de la Vejle Boldklub, Davidsen, a trimis în plasa laterală, fără şansă pentru Tătăruşanu.

Minutul 31: GOOOL România! Keşeru înscrie din nou. Deac a centrat la 11 metri, Dragoş Grigore a deviat la colţul lung, iar Keşeru a reluat printre picioarele lui Nielsen. Atacantul a deviat mingea, din săritură, iar portarul oaspeţilor e nevoit să scoată din nou mingea din plasă. Vârful ajunge la cota 10 în tricoul echipei naţionale.

Minutul 29: GOOOL România! Keşeru îl învinge pe Nielsen din şase metri, după o respingere eronată a fundaşului Gregersen. Puşcaş a şutat, Gregersen a respins în piciorul lui Keşeru, iar atacantul lui Ludogoreţ a înscris cu sânge rece, la colţul scurt. Este a 9-a reuşită pentru Keşeru în tricoul echipei naţionale. Chiar dacă am început modest, am reuşit să marcăm la primele ocazii importante. Între timp, Spania a deschis scorul în Malta.

Minutul 25: GOOOL România! Ciprian Deac înscrie din apropiere pentru 1-0. Stanciu a centrat cu exteriorul la 11 metri, Keşeru a deviat, din cădere, iar Deac a apărut perfect la finalizare şi l-a executat pe Nielsen. În celelalte meciuri din Grupa F, scorul este 0-0.

Minutul 20: Început modest pentru tricolori. Oaspeţii stau bine în teren, se apără impecabil, iar elevii lui Contra n-au reuşit până acum să trimită vreun şut spre poarta apărată de Nielsen. Spectatorii de la Cluj au tremurat la incursiunea lui Rolantsson, care i-a strecurat mingea printre picioare lui Stanciu, după care a trecut uşor de Bancu, dar n-a reuşit să-l găsească pe Olsen în şase metri.

Minutul 17: Unul şi pentru noi. Stanciu este primul tricolor care încasează cartonaşul galben.

Minutul 15: Primul cartonaş galben al partidei. Joensen a fost avertizat de turcul Meler.

Minutul 12: Primul moment periculos la poarta lui Nilsen. Stanciu şi Chipciu au combinat în viteză, iar mijlocaşul lui Al-Ahli a scăpat în partea stângă. Stanciu a trimis pe jos, în şase metri, dar nici Puşcaş, nici Keşeru, n-au ajuns la finalizare. Mingea s-a scurs în partea opusă de a terenului, iar Benzar a încercat să menţină balonul în joc, dar în final l-a scăpat în afara terenului. Aut de poartă pentru oaspeţi.

Minutul 5: Începem sus. Optarul oaspeţilor, Brandur Olsen, a avut nevoie de îngrijiri medicale după doar patru minute. Astfel s-a rupt jocul, pentru că tricolorii au preluat iniţiativa încă din primele momente. Elevii lui Contra par decişi să facă scor în această seară. Rămâne de văzut dacă vor şi putea acest lucru.

Minutul 1: Start la Cluj-Napoca. Circa 12.000 de spectatori se află în tribunele stadionului "Dr. Constantin Rădulescu" pentru a susţine echipa naţională.

21:29 Încă un vot pentru Ianis. Ilie Dumitrescu e de părere că selecţionerul Contra nu vrea să rişte nimic: "Ianis Hagi a intrat foarte bine în Suedia. Este clar că se merge pe experienţă. Îi văd pe Răzvan Marin cu Stanciu, Chipciu cu Deac... Contra respectă adversarul. Nu vrea să facă experimente în această campanie. În mod normal trebuia să apară şi Ianis", a spus Ilie Dumitrescu, pentru Digi Sport.

21:21 Se cere titularizarea lui Ianis. Venit pe stadionul rivalilor de la CFR Cluj, Ioan Ovidiu Sabău l-ar fi dorit pe Ianis Hagi în primul 11: "Răzvan Marin şi Stanciu sunt doi jucători ofensivi. Se completează foarte bine. Jucăm şi cu doi atacanşi, dar mi-aş fi dorit, la un astfel de joc, să-l văd pe Ianis Hagi în teren. E capabil să dea ultima pasă, să finalizeze. Ar fi fost mult mai util astăzi. Contra decide primul 11. Nu cred că vom avea emoţii, este un meci uşor pentru noi", a spus Ioan Ovidiu Sabău, la microfonul Digi Sport.

20:15 Până la urmă, Contra merge pe mâna lui Moţi în locul lui Săpunaru, în rest face alegerile aşteptate, cu Deac, Stanciu, Chipciu, Keşeru şi Puşcaş din start.

Pentru Vasile Miriuţă, o singură schimbare ar fi fost recomandată, Ianis pentru Stanciu: "O echipă ofensivă, cu Benzar şi Bancu ofensivi...Dar eu l-aş fi băgat pe Ianis în locul lui Stanciu, e singura mutare pe care o făceam în echipa pe care o văd acum. O părere de suporter, nu de antrenor! MLS şi Arabia Saudită nu sunt Suedia, eu am mai spus asta. Ianis e cel mai bun decar al României, ar trebui să joace", a declarat antrenorul de la Hermannstadt, la Digi Sport.

19:42 Victorie la scor? Florin Prunea aşteaptă o replică pe măsură după eşecul din Suedia: "Eu mă aştept să câştigăm această partidă. Nu am pierdut decât un singur joc, mai sunt multe puncte puse în joc. Jucătorii au un singur mod de a răspunde: pe teren. Am încredere că vom câştiga această partidă."

18:42 Rădoi nu are emoţii. Antrenorul selecţionatei U21 nu ia în calcul un eventual pas greşit în această seară: "Dacă mă întrebaţi personal, nu (n.r. - nu ar trebui să avem emoţii). Toate echipele mici au început să înveţe să se apere. Îmi e greu să cred că echipa României se poate gândi la un meci cu Feroe sau cu Malta în care să nu poţi câştiga", a spus Mirel Rădoi, înaintea partidei

18:19 Contra nu iartă! Autor al unei evoluţii dezastruoase în Suedia, Alex Mitriţă, 23 de ani, e pedepsit de selecţioner, care nici măcar nu l-a inclus în lotul pentru partida din această seară. Practic, fotbalistul lui New York City va fi singurul tricolor care nu va lua loc nici pe banca de rezerve, urmând să vadă meciul din tribune. Locul său pe foaia de joc a fost luat de Ionuţ Nedelcearu.

România a început cu stângul campania de calificare la EURO 2020. Naţionala a fost învinsă cu 2-1 în primul meci, de Suedia, iar finalul partidei de la Stockholm i-a adus selecţionerului Cosmin Contra un val de critici din partea oamenilor de fotbal. Blamat pentru lipsa de curaj din primele 45 de minute contra nordicilor, Contra vrea să spele impresia proastă cu Insulele Feroe, partidă la îndemână pentru România, meci în care are de gând să folosească o partitură ofensivă.

Astfel, în jocul care va avea loc marţi, de la 21:45, la Cluj, selecţionerul va ”umbla” la primul ”11”, dar sunt şanse foarte mici ca fotbalişti precum Stanciu sau Bancu, criticaţi de microbişti după jocul cu Suedia, să lipsească dintre titulari. Cel mai probabil, Cosmin Contra va începe cu Romario Benzar în locul lui Cristi Manea, fundaşul FCSB fiind văzut drept un fotbalist mai potrivit unui joc bazat pe ofensivă, graţie apetitului lui Benzar pentru urcările în atac, dar şi procentajului mare de centrări bune pentru atacanţi. O altă schimbare gândită de contra este cea a lui Chipciu, un alt jucător care nu a mulţumit în Suedia, în locul acestuia urmând să intre Ciprian Deac.

În situaţia în care Contra nu se va răzgândi pe ultima sută de metri, România ar putea începe partida de la Cluj într-un sistem 4-4-2, cu Puşcaş şi Keşeru atacanţi, formulă în care am pus cele mai multe probleme suedezilor, în repriza a doua a partidei de sâmbătă seară.