Moment inedit în Liga 3: CSM Satu Mare a învins liderul Seriei 10 cu doi portari pe teren! Gueye Mansour a adus victoria, dar putea marca și din foarfecă

Andrei PASCU 27 Nov. 2022, 11:39 Liga 3

Situație inedită în Seria 10 a Ligii 3, unde CSM Satu Mare a fost nevoită să termine partida cu Gloria Bistriţa Năsăud, din etapa a 14-a, cu doi portari pe teren.

Chiar dacă s-a chinuit, formația din Satu Mare a reușit să învingă, 1-0, prin golul lui Gueye Mansour.

CSM Satu Mare a terminat partida cu Gloria Bistriţa Năsăud cu doi portari pe teren

Repriza a doua a partidei a fost interesantă, pentru că și golul a venit atunci. În prima parte, CSM Satu Mare a avut câteva ocazii importante, însă jucătorii de atac nu au fost exacți la finalizare și, în cele din urmă, s-a intrat la cabine la egalitate, 0-0.

Gueye Mansour, fostul jucător al Politehnicii Timișoara, a fost cel care a decis partida, în minutul 77, la nu multe minute după ce și-a făcut apariția pe teren. A intrat la mijlocul părții, iar apoi a dat lovitura și a adus cele trei puncte.

Conform Sportul Sătmărean, Gueye Mansour putea realiza dubla câteva minute mai târziu, chiar din foarfecă, execuția care l-a făcut celebru în România și care l-a făcut cunoscut, în urmă cu mulți ani, și în presa internațională. Însă, execuția a trecut puțin pe lângă poartă.

Gueye Mansour a adus victoria pentru CSM Satu Mare, dar finalul de meci a fost dramatic

Ulterior, CSM Satu Mare s-a confruntat cu o situație atipică și a fost nevoită să termine partida cu doi portari pe teren. Portarul Eduard Berbeacă, junior care se încadrează în regula ”under” impusă de FRF în Liga 3, s-a accidentat la un atac al formației din Bistrița Năsăud și a apărat pentru un timp ”într-un picior”.

Pentru că formația din Satu Mare făcuse toate cele patru schimbări, stafful tehnic a decis să apeleze la o variantă inedită și l-a introdus în poartă pe Iulian Anca-Trip, iar din teren a fost scos jucătorul de câmp Rodri Hernandez.

Astfel, Eduard Berbeacă a devenit el jucător de câmp și, în ciuda accidentării, a dus partida până la final, pe teren, iar CSM Satu Mare a reușit să țină de rezultat și să învingă eroic, la limită.

CSM Satu Mare a egalat Gloria Bistriţa Năsăud la puncte

Victoria a dus-o pe CSM Satu Mare la 29 de puncte, acum pe locul 3 în Seria 10 a Ligii 3, tot câte are și Gloria Bistriţa Năsăud, aflată în acest moment pe poziția a 2-a. Liderul seriei este FC Bihor Oradea, 31 de puncte, care a ajuns pe primul loc în urma succesului cu CFR Cluj 2, scor 4-0. Până la runda a 14-a, pe primul loc se afla Gloria Bistriţa Năsăud, antrenată de Adrian Falub.

În etapa a 15-a, ultima din Liga 3 în 2022, CSM Satu Mare va întâlni CSM Sighetu Marmaţiei, locul 7 cu 14 puncte, pe teren propriu, iar Gloria Bistriţa Năsăud va primi vizita liderului FC Bihor Oradea.