Sergio Ribeiro duce ”U” Cluj pe poziție de play-off, cu golurile sale de la Târgu Jiu. Viitorul Pandurii pierde locul 2

Marius ANGHEL 18 Feb. 2021, 18:56 Liga 2

”U” Cluj a confirmat și la Târgu Jiu prestația bună avută în primul meci oficial din 2021, victoria din Cupa României cu UTA. Ardelenii s-au impus cu 2-1 cu Viitorul Pandurii și au revenit, cel puțin până sâmbătă, pe loc de play-off. În schimb, gorjenii, chiar dacă în repriza a doua și-au revenit, au cedat locul 2 pentru locul 3 în clasamentul Ligii 2.

După o primă repriză în care a avut un joc solid, ”U” Cluj a intrat la vestiare cu avantaj minim, cu 1-0, după reușita lui Sergio Ribeiro din minutul 20, după o reluare din 10 metri în urma unei centrări a lui Pîrvulescu. Putea înscrie și Ioan Filip (45) fix înainte de pauză, însă dintr-o poziție asemănătoare cu cea a colegului portughez a trimis în blocaj.

De remarcat că Viitorul Pandurii aproape că nu a existat în ofensivă în prima repriză.

În partea a doua, jucătorii lui Flavius Stoican au arătat altă față, însă, după o mare ocazie a lui Băican (65), au fost taxați pe un contraatac. Sergio Ribeiro a fost faultat în careu de Lixandru și tot el a transformat cu siguranță penaly-ul, în minutul 76.

Imediat însă, Daniel Paraschiv (77) a redus din diferență cu o lovitură de cap dintre doi clujeni, după o centrare din dreapta a lui Buleică.

Finalul a fost unul cu ardelenii în corzi, însă gazdele n-au reușit, în ciuda ocaziilor create, să trimită măcar o dată mingea în poartă, pentru a egala. S-a terminat 2-1 pentru ”U” Cluj și lupta pentru play-off se arată a fi foarte disputată.

După acest succes, ”U” Cluj acumulează 23 de puncte și urcă, cel puțin până sâmbătă, pe locul 6, ultimul care duce în play-off. Gorjenii rămân cu 25 de puncte și cad pe locul 3, după ce ASU Poli i-a depășit astăzi cu două puncte.

PROGRAMUL ETAPEI 16 și CLASAMENTUL LIGII 2

COMENTARIUL LIVE:

VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – UNIVERSITATEA CLUJ 1-2

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: D. Rusu – Buleică, Al. Băican (Buia 90′), Lixandru, Copaci (Gîrbiță 66′) – Prejmerean (cpt.), Țegle (Chiorean 72′) – Cioiu (Bădăuță 66′) – Andr. Dragu (Vulpe 90′), D. Paraschiv, Vl. Șerbănescu
Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Ciul, Mitrică, Misarăș
Antrenor: Flavius Stoican

Universitatea Cluj: Muțiu – Dican, Andr. Răuță, Luchin (cpt.), Taub – Meșter (Sburlea 68′), I. Filip – Ribeiro (Al. Pop 90+3′), D. Acka (Negrean 89′), Nic. Pîrvulescu – Golan (Gavra 68′)
Rezerve neutilizate: Gorcea – Chacana, Ogbu, Ștefănescu, Laur. Rus
Antrenor: Costel Enache

Min 90+4 Final de partidă la Târgu Jiu. ”U” Cluj se impune cu 2-1 în meciul cu Viitorul Pandurii. Clujenii acumulează 23 de puncte și urcă, cel puțin până sâmbătă, pe locul 6, ultimul care duce în play-off. Gorjenii rămân cu 25 de puncte și cad pe locul 3, după ce ASU Poli i-a depășit astăzi cu două puncte.
Min 90+3 Schimare la trecerea timpului la ”U” Cluj. Intră Alexandru Pop în locul omului meciului, Sergio Ribeiro
Min 90 + Meciul e prelungit doar cu trei minute
Min 90 Dublă schimbare la Vitiorul Pandurii. Ies Andrei Dragu și Alexandru Băican și intră Răzvan Vulpe și Darius Buia
Min 89 Iese Donald Acka și intră Alexandru Negrean
Min 86 Centrare din stânga, Paraschiv urmărește, însă Muțiu respinge în corner și apoi atacantul pică peste portar. Urmează două lovituri de colț consecutive, însă nu aduc niciun rezultat pe tabelă
Min 85 Gorjenii bat înapoi lovitura liberă din stânga careului, Dragu trage în forță, Muțiu respinge în față, iar Lixandru și Șerbănescu se încurcă în 7 metri și Muțiu reține în disperare de cauză
Min 84 ||| Donald Acka primește cartonașul galben după ce faultează chiar la limita careului, în stânga, aproape pe linia de fund
Min 78 Gîrbiță își întoarce adversarul la 18 metri ușor lateral dreapta, trage cu dreptul, însă o face pe lângă poartă
Min 77 1-2 Buleică centrează cu stângul din dreapta careului, Daniel Paraschiv sare perfect între doi adversari și reia din 6 metri, cu capul, aproape de vinclul din stânga. Muțiu a plonjat, dar n-a atins mingea
♦Min 76 0-2 Sergio Ribeiro bate penalty-ul în forță, cu latul, lângă rădăcina barei din stânga, iar Rusu, deși a sărit pe direcție, n-a ajuns să pareze
Min 75 Pe contraatac, Gavra pasează pe culoară pentru Ribeiro, acesta pătrunde în careu și protejează bine, iar Mihai Lixandru îl busculesază, iar arbitrul acordă penalty
Min 72 La Viitorul Pandurii, Paul Chiorean intră în locul lui Alin Țegle
Min 68 Dublă schimbare și la ”U” Cluj. Intră Rareș Sburlea și Cristian Gavra și ies Cosmin Meșter și Idan Golan
Min 67 ||| Cosmin Meșter vede și el cartonașul galben după o intrare tare asupra lui Prejmerean
Min 66 Dublă schimbare la Viitorul Pandurii. Ies Paul Copaci și Marius Cioiu și intră Alexandru Gîrbiță și Cătălin Bădăuță
♦Min 65 Gorjenii au o mare ocazie, însă șutul lui Băican este blocat, mingea sare în centru, de unde se trage din nou, iar dintr-un jucător al Viitorului balonul sare peste poartă
♦Min 61 Țegle bate în zid lovitura liberă de la 30 de metri central
Min 60 ||| Daniel Paraschiv avansează pe centru, este blocat de Filip și Victor Dican, iar acesta din urmă primește cartonașul galben pentru piedica pe care i-a pus-o atacantului
Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii Târgu Jiu au aflat astăzi data la care vor evolua în sferturile Cupei României. Miercuri, 3 martie, ora 17:30, clujenii vor fi gazde pe Cluj Arena împotriva gorjenilor.
Min 55 Viitorul Pandurii domină jocul în această a doua repriză, însă nu și-a creat până acum nicio ocazie de gol
Min 46 S-a reluat meciul, fără înlocuiri de jucători
Min 45+1 Pauză la Târgu Jiu. ”U” Cluj conduce cu 1-0 într-un meci în care Viitorul Pandurii dă o replică foarte slabă
♦Min 45 Ocazie mare pentru ardeleni. ”U” Cluj avansează din nou ușor în flancul stâng, centrează pe jos în 10 metri, de unde Filip pune latul și trimite direct într-un adversar
Min 43 Centrare din stânga careului, Meșter, nemarcat în centrul careului, trimite cu capul din 10 metri spre poartă, dar Rusu reține fără probleme în dreapta sa
Min 37 Paraschiv șutează din afara careului, gazdele cer henț și penalty, însă arbitrul face semn că jocul poate continua
Min 36 Golan rămâne cu mingea la picior în fața careului mic, însă trimite prima dată în picioarele unui adversar, iar apoi în blocajul lui Rusu, care a prins
Min 24 Chiar și după deschiderea scorului, ”U” Cluj controlează jocul și dă siguranță că nu va avea probleme
Min 20 0-1 Pîrvulescu pătrunde în dreapta careului, pasează înapoi pentru Sergio Ribeiro, iar acesta, nemarcat, pune latul din 10 metri central și trimite puternic pe lângă Rusu
Min 16 Pîrvulescu centrează din dreapta careului, Idan Golan încearcă o reluare din foarfecă din mijlocul careului, însă nu ajunge la minge
În urma victoriei înregistrate mai devreme de ASU Poli cu SCM Gloria Buzău, scor 2-0, timișorenii au urcat pe locul 2, devansând Viitorul Pandurii cu două puncte, 27 față de 25. ”U” Cluj e tot pe locul 11, cu 20 de puncte
Min 1 A început partida de la Târgu Jiu

Al doilea meci oficial din Liga 2 în 2021 are loc tot astăzi, de la ora 17:00, la Târgu Jiu, pe stadionul Municipal, acolo unde se întâlnesc Viitorul Pandurii și Universitatea Cluj, două echipe cu pretenții la play-off și care au obținut calificarea în sferturile Cupei României, unde au picat să joace una contra alteia.

În debutul etapei a 16-a, ASU Politehnica Timișoara și SCM Gloria Buzău au evoluat azi, de la ora 15:00, pe stadionul ”Dan Păltinișanu”.

Flavius Stoican e interesat mai întâi de meciul din campionat: ”Lucrurile nu vor mai sta ca până acum”

Atât Viitorul Pandurii Târgu Jiu, cât și Universitatea Cluj au disputat deja un meci oficial în acest an, săptămâna trecută, în faza optimilor de finală ale Cupei României. Ambele echipe au produs rezultate surpriză, au eliminat adversare din Liga 1 și s-au calificat în sferturile competiției KO, acolo unde sorții au decis ca ele să se dueleze.

După ce, joia trecută, a eliminat Gaz Metan Mediaș (scor 1-0) din optimile Cupei României, ocupanta locului secund din Liga 2, Viitorul Pandurii, începe astăzi seria jocurilor oficiale din campionat în 2021. Echipa antrenată de Flavius Stoican va întâlni pe teren propriu Universitatea Cluj, ocupanta locului 6 în eșalonul secund.

Antrenorul Flavius Stoican este, momentan, doar cu gândul la jocul din campionat, din etapa a 16-a. ”Trebuie să fim foarte – foarte atenți și să rămânem concentrați. Lucrurile nu vor mai sta ca până acum. Adversarele deja nu ne mai tratează ca la începutul sezonului, după ce am ajuns în sferturile Cupei României și pe locul 2 în campionat. Ne așteaptă joi o partidă foarte foarte dificilă, cu Universitatea Cluj. Întâlnim o echipă cu tradiție, care și-a anunțat candidatura la promovare. Au prima șansă! În primul rând, doar numele Universitatea Cluj te obligă să fii în Liga 1. Au transferat jucători cu experiență. Noi, ceea ce am realizat până acum, cu jucători fără prea mare rezonanță, este un bonus, dar rezultatele de până acum ne obligă și pe noi să ne batem pentru primele locuri. Alte trei echipe cu nume sunt favorite, ca Rapid, FCU Craiova și Petrolul, dar și Politehnica Timișoara, Farul, Metaloglobus sau Csiskzereda, care au investit mult. Noi ne vom bate de la egal la egal cu fiecare. În cupă, mi-am dorit un adversar din eșalonul nostru”, a declarat Flavius Stoican.

Ieri, Viitorul Pandurii a mai făcut un transfer, obținând semnătura fundașului Andrei Sin, ultima dată la Dinamo.

Costel Enache: ”Îmi doresc să câștigăm, pentru a continua cursa pentru play-off”

”U” Cluj a încheiat anul 2020 pe locul 6 în Liga 2, ultimul care duce în play-off-ul de promovare la finalul sezonului regular, însă primul joc oficial din 2021 o găsește tocmai pe poziția a 11-a. Asta după ce pauza de iarnă a adus desființarea echipei Turris Oltul, fapt ce a determinat anularea rezultatelor înregistrate în primele 15 etape. Cum clujenii câștigaseră pe teren cu 4-1, cele trei puncte i-au fost scăzute acum, ajungându-se în această situație neplăcută pentru ei. În schimb, Viitorul Pandurii obținuse doar o remiză, astfel că a rămas doar fără un punct și poziția din clasament nu i-a fost afectată.

”Studenții” au prins curaj după succesul din cupă cu UTA (scor 2-1) și nu se lasă afectați de căderea de cinci poziții în clasamentul Ligii 2. Din sezonul regular mai au de disputat cinci meciuri, posibil șase, dacă se va decide și rejucarea partidei cu Farul, iar victoriile pe linie sunt obligatorii pentru a se mai spera la play-off. Altfel se ratează pentru al treilea an la rând promovarea, iar suporterii nu vor fi deloc încântați.

”Am exact aceleași așteptări pe care le are toată lumea. Îmi doresc să câștigăm, pentru a continua cursa pentru play-off. Mă aștept la un meci dificil, la un teren greu, însă nu mai greu decât cel de la meciul din Cupa României”, a spus antrenorul Costel Enache.

Trei victorii pentru ”U” Cluj și un egal, rezultatele din precedentele întâlniri directe. Viorel Flueran arbitrează meciul de acum

Înaintea meciului de astăzi, Viitorul Pandurii ocupă locul 2, cu 25 de puncte acumulate în 13 jocuri, în timp ce ”U” Cluj se situează pe poziția a 11-a, cu 20 de puncte stânse tot în 13 partide.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de patru ori până acum în Liga 2, iar de trei ori s-a impus ”U” Cluj, iar ultima partidă desfășurată s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, la Târgu Jiu. Clujenii au câștigat de două ori cu 3-0 pe teren propriu și o dată cu 2-0 în deplasare, când adversara de joi purta numele de Energeticianul și evolua la Petroșani.

Luni, sorții au decis ca ”U” Cluj și Viitorul Pandurii să se dueleze și în sferturile Cupei României. Partida se va disputa în perioada 2 – 4 martie.

Partida de la Târgu Jiu va fi arbitrată de centralul Viorel Nicușor Flueran (Craiova) și asistenții Marius Badea și Florin Păunescu (ambii din Râmnicu Vâlcea). Rezervă este Andrei Lucian Ţiţii (Şura Mică – Sibiu), iar observatori au fost delegați Zaharia Ciev (Timişoara) și George Constantinescu (Slatina).