VIDEO | Petrolul a ajuns la patru victorii în patru amicale. A trecut și de AFC Odorheiu Secuiesc, grație unor evoluții foarte bune ale lui Viorel Lică și Armando Vajushi

Răzvan STÎNGĂ 23 Jan. 2021, 15:54 Liga 2

Petrolul a terminat prima săptămână de cantonament desfășurat la Săcele și Tărlungeni cu încă o victorie într-un meci amical. Fotbaliștii echipei ploieștene au jucat, sâmbătă, pentru a treia zi consecutivă, de această dată contra echipei din Liga 3 AFC Odorheiu Secuiesc, pe care au învins-o la două goluri diferență, cu 3-1. Au avut însă ceva probleme în prima repriză, pentru că primele 45 de minute s-au terminat la egalitate, 1-1.

Viorel Lică a reușit o ”dublă” pentru Petrolul

Petrolul a deschis scorul după ceva mai bine de jumătate de oră de joc, minutul 34, prin nou-venitul Viorel Lică, grație unei lovituri de cap în urma centrării din flanc a lui Saim Tudor. Avantajul ploieștenilor a rezistat doar cinci minute, pentru că Rajmond Balint a restabilit egalitatea cu un șut de la mare distanță, 25 de metri, în vinclu, potrivit FC Petrolul.

Viorel Moldovan a schimbat mai mulți jucători în a doua repriză și asta a început să se resimtă pe teren. La 12 minute de la reluare, Petrolul a beneficiat de o lovitură de pedeapsă, dar Armando Vajushi a tras slab și portarul a parat. Tot el însă a executat o altă lovitură de la 11 metri în minutul 64, pe care de această dată nu a mai ratat-o.

Scorul final, 3-1, a fost stabilit în minutul 81, când Viorel Lică și-a trecut în cont ”dubla”. Fundașul venit în această iarnă de la Farul, unde în sezonul trecut a fost golgheter, a înscris tot cu o lovitură de cap, dintr-un corner executat de Vajushi.

Petrolul în prima repriză: Avram – Alb. Olaru, V. Lică, Huja, Manolache – Vl. Mitrea, Sil. Pană – M. Bratu, Ekollo, Saim Tudor – Val. Balint
Petrolul în a doua repriză: Avram – Bărboianu, Meijers, V. Lică, Țicu – Mih. Constantinescu, Nir Lax, Pol Roige, Vajushi – Val. Balint (Vl. Bogdan 85), Buhăescu
Antrenor: Viorel Moldovan

AFC Odorheiu Secuiesc: Moroz – Partene, Mitra, Berkeczi, Negotei, Suto, Ţepeş, Balint, Szfarli, Szocs, Simo
Au mai jucat: Bencze – Racz, Stoian, Barta, Vekas, Turcu, Hodgyai
Antrenor: Florin Stîngă

Petrolul mai are două meciuri amicale în cantonament

Pentru Petrolul urmează în cantonamentul de la Săcele alte două meciuri amicale, cu Aerostar Bacău și cu Kids Tâmpa Brașov. Partidele au loc miercuri, respectiv joia următoare.

Petrolul a mai disputat până acum trei meciuri amicale. Le-a câștigat pe toate, 7-0 cu CSO Plopeni, 2-0 cu SC Popești Leordeni și 2-1 cu Dunărea Călărași.