Steaua se împiedică în Ghencea de ultima clasată Astra! Un gol senzațional, direct din corner, a decis meciul în care portarul Moroz a fost înger păzitor

Marius ANGHEL 16 Oct. 2021, 17:05 Liga 2

Steaua a obținut doar o remiză pe teren propriu contra Astrei, scor 1-1, în etapa a 10-a a Ligii 2, într-un meci cu o sumedenie de ocazii în prima repriză, toate la poarta oaspeților, și o a doua parte în care jocul n-a mai fost la fel de spectaculos, însă golul reușit de fosta prim-divizionară a fost o bijuterie.

Moroz, providențial în poarta Astrei

Moroz, portarul Astrei, a fost eroul partidei din Ghencea. În prima repriză, Neașcu (14), Enceanu (16, 32), Chipirliu (25), Răsdan (32) și E. Pacionel (39) au ratat ocazii imense în fața golakeeperului echipei din Ploiești, care joacă la Giurgiu.

Pe lângă aceste situații, Huiban (14) a trimis și în transversală din 6 metri.

În toată această sarabandă, și Astra a fost aproape de gol la o fază de contraatac doi contra portarului. Dumitrașcu (23) și-a arătat însă limitele, preferând un șut slab, mult pe lângă poartă, în loc să-i paseze lui Zaharia, care putea îndeplini o simplă formalitate.

Golul a picat înainte de pauză, din piciorul golgheterului Remus Chipirliu (40), care a finalizat din colțul stânga al careului mic la bara a doua.

Ionuț Zaharia a înscris direct din corner

De la vestiar, Steaua a ieșit relaxată, iar Astra a avut posesia în primele minute, cum nu avusese deloc pe parcursul primei reprize. După o reluare periculoasă cu capul a lui Dumitrașcu (59), Enache a scos de sub transversală și a acordat corner. Faza fixă avea să aducă o superbitate de gol. Ionuț Zaharia (50) a bătut cornerul direct în vinclul colțului lung, înscriind fabulos.

Steaua și-a creat apoi cu greu ocazii, având un joc mult sub nivelul celui arătat în prima parte. Băjenaru a fost primul introdus pe teren să limpezească jocul, însă cel care l-a pus la încercare pe Moroz a fost alt mijlocaș central, Bărbulescu (69), însă portarul s-a remarcat din nou. A fost singura șansă mare a gazdelor în această repriză, iar meciul s-a încheiat la egalitate, rezultat surprinzător pentru steliști, care s-ar fi așteptat să treacă ușor de Astra și să urce pe locul 3.

Steaua e pe locul 5, Astra rămâne pe ultimul loc

Cu 21 de puncte, Steaua rămâne pe locul 5, la doar un punct peste FC Buzău și la cinci peste Metaloglobus, prima echipă aflată sub pozițiile de play-off.

Astra are acum -1 punct și mai face un pas mic pentru a trece pe plus, alte penalizări nemaiputând primi, după ce clubul a intrat în insolvență și datoriile vor fi achitate pe baza unui plan de reorganizare.

Etapa viitoare, Steaua are derby cu Petrolul, la Ploiești, joi, de la ora 19:30. Astra joacă sâmbătă, de la ora 11:00, la Giurgiu, cu Dunărea Călărași.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor și rezultatele înregistrate în etapa a 10-a

COMENTARIUL LIVE:

STEAUA BUCUREȘTI – ASTRA 1-1

Remus Chipirliu 40′ / Ionuț Zaharia 50′

Steaua: M. Enache – Călințaru (Al. Zaharia 72′), Walace, Beța, Rob. Neacșu – Răsdan (St. Drăghici 79′), Enceanu (Băjenaru 58′), Val. Bărbulescu (cpt.)(Mihăescu 79′), E. Pacionel (D. Oroian 79′) – Chipirliu, Huiban
Rezerve neutilizate: Bălbărău – Bactăr, Donose, Șt. Pacionel
Antrenor: Daniel Oprița

Astra: Moroz – R. Zamfir, Tib. Giuroiu, Buliga, Riza (cpt.) – Gab. Șerban, Banu (Rob. Lică 81′) – C. Danciu (Gavîrliță 51′), Gab. Dumitrașcu (A. Fatai 74′), Dr. Gheorghe – I. Zaharia (Brăilă 74′)
Rezerve neutilizate: Cotolan – D. Vasilescu, Adeshina, Al. Giuroiu
Antrenor: Florin Stîngă

Stadion: Steaua (Bucureşti); Arbitru: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov); Asistenți: Cristian Daniel Ilinca (Craiova) și Marian Carson (Constanţa); Rezervă: Mihai Amorăriței (Câmpina); Observatori: Ion Olteanu (Bucureşti) și Ciprian Prisăcaru (Târgovişte).

Min 90+5 Final de meci. Steaua nu câștigă jocul cu Astra, remizând la scorul de 1-1 și ratând șansa să urce pe locul 3. După o primă repriză în care a ratat multe ocazii, sau Moroz a fost erou, în partea secundă jocul a fost mult mai echilibrat, iar un gol marcat direct din corner a decis rezultatul
Min 90+4 ||| Robert Riza primește și el cartonașul galben pentru tragere de timp
Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute
Min 88 Huiban pune latul din 8 metri central, Moroz prinde fără probleme
Min 84 ||| Remus Chipirliu primește cartonașul galben pentru proteste
Min 83 ||| Sebastian Moroz vede cartonașul galben pentru tragere de timp
Min 82 Centrare din stânga a lui Moroz, care respinge slab în față, la un Huiban, care nu poate trage pe poartă, întoarce înapoi la Băjenaru, iar mijlocul încearcă un lob din 19 metri, însă mingea se duce peste poartă
Min 81 Iese Paulian Banu și intră Robert Lică, la Astra
Min 79 Triplă schimbare la Steaua. Ies Florin Răsdan, Valentin Bărbulescu și Emilian Pacionel și intră Stephan Drăghici, Mădălin Mihăescu și Darius Oroian
Min 76 ||| Raul Gavîrliță primește cartonașul galben pentru o intrare din spate asupra lui Băjenaru
Min 74 La Astra, ies Gabriel Dumitrașcu și Ionuț Zaharia și intră Yunus Fatai și David Brăilă
Min 72 La Steaua, George Călințaru este înlocuit de Alexandru Zaharia
♦Min 69 Bărbulescu prinde un șut cu pământul din afara careului, Moroz plonjează și respinge de lângă bara din stânga. Faza continuă și la un șut din stânga Giuroiu respinge din fața careului mic în corner
♦Min 68 Astra dă o replică mult mai bună ca în prima repriză. Steaua se apropie cu greu de poarta lui Moroz, de aici și lipsa de ocazii
Min 63 Băjenaru are un șut frumos, din prima, din săritură, din fața careului pe lângă poarta lui Moroz, în dreapta
Min 58 Iese Rareș Enceanu și intră Liviu Băjenaru, la Steaua
Min 51 La Astra, iese Carlo Danciu și intră Raul Gavîrliță
Min 50 1-1 Ionuț Zaharia bate puternic și cu efect lovitura de colț din dreapta, iar mingea se duce peste Enache, în vinclul colțului lung
Min 49 Dumitrașcu are o reluare bună cu capul, Enache scoate de sub transversală în corner. Astra stă în atac în acest debut de repriză
Min 46 S-a reluat meciul
Min 45+2 Pauză în Ghencea. Steaua conduce la limită Astra, cu 1-0, prin golul lui Remus Chipirliu din minutul 40, după o repriză în care portarul Moroz și-a salvat echipa în multe rânduri
Min 45+1 Pacionel pătrunde în careu și trage din stânga, pe portar, iar Moroz prinde fără probleme
Min 45 Huiban ajunge la finalizare după ce îl întrece pe Tiberiu Giuroiu, însă arată încă o dată că nu are lipici la gol. Mingea șutată de el se duce pe lângă poartă, la colțul lung
Min 40 1-0 Fază continuă de atac a Stelei, mingea merge în stânga careului, de unde, dintr-o deviere a lui Neacșu ajunge la Remus Chipirliu, iar atacantul avansează până în colțul din stânga al careului mic, de unde finalizează cu șut plasat pe lângă Moroz la bara a doua
Min 39 Moroz scoate încă o dată cu piciorul, cu stângul, la un șut puternic din 14 metri central al lui Pacionel. Steliștii ridică brațele în sus de supărare
Min 37 Gabriel Dumitrașcu calcă strâmb și acuză o accidentare la glezna dreaptă. Jucătorul Astrei iese afară din teren
Min 32 Enceanu șutează cu dreptul din afara careului, cu pământul, Moroz respinge în față, Răsdan urmărește și reia din 10 metri, iar Moroz blochează și de această dată cu piciorul și mai apoi se dă fault în atac la o minge urmărită de Enceanu
Min 25 Centrare din dreapta a lui Călințaru, în fața porții, Chipirliu reia cu capul din 6 metri, iar Moroz scoate de pe linie cu un reflex bun și salvează din nou
Min 23 Fază de contraatac a Astrei, cu doi jucători scăpați singuri cu Enache, Dumitrașcu pătrunde în careu pe stânga și preferă să șuteze spre colțul lung, însă o faze mult pe lângă poartă. În dreapta era nemarcat Zaharia, care putea îndeplini o simplă formalitate, cu poarta goală, dacă i s-ar fi pasat
Min 22 ||| Paulian Banu îl ține din spate pe Enceanu și primește cartonașul galben
Min 16 Un-doi între Enceanu și Huiban, Enceanu șutează din careu, ușor din lateral dreapta, din 8 metri, Moroz salvează cu piciorul drept și respinge în corner
Min 14 Răsdan primește în dreapta careului și centrează în fața porții, Huiban deviază de la colțul scurt, dintr-o poziție acobatică, mingea lovește transversala și revine în teren. Faza de atac continuă, Neacșu șutează puternic din stânga, de la circa 19 metri, Moroz respinge în lateral, unde Răsdan e surprins în offside
Min 13 Răsdan trece în dreapta de Riza, după o pasă bună a lui Răsdan, trage la colțul scurt, însă Moroz prinde fără probleme. Steaua domină autoritar
Min 2 Huiban trage spre poartă, mingea e deviată și iese în corner, al doilea în acest debut de meci pentru Steaua
♦Min 1 A început partida din Ghencea
Galeria Peluza Sud Steaua continuă protestul împotriva CNSU și nu se află nici la acest meci, al doilea de acasă, în Peluză, pentru a-și încuraja echipa favorită
După celelalte jocuri desfășurate în etapa a 10-a, Steaua a căzut de pe locul 5 pe 6, cu 20 de puncte, la egalitate cu FC Buzău, care are un golaveraj mult superior. Astra e tot pe ultimul loc, cu -2 puncte

Ultimul meci al zilei în campionatul Ligii 2, în etapa a 10-a, are loc la București, de la ora 15:00, între Steaua și Astra, echipe care se vor afla la prima lor întâlnire oficială directă.

Din această rundă s-au desfășurat deja șapte partide, iar schimbări în clasament se pot produce și după meciul din Ghencea.

Steaua poate urca pe locul 3 cu o victorie

Steaua vine după două victorii consecutive, 1-0 la FC Brașov și 3-0 cu Dunărea Călărași, dar și după un amical câștigat cu 2-1 cu prim-divizionara FC Voluntari.

Pe teren propriu, echipa antrenată de Daniel Oprița are un singur semi-eșec, în urmă cu două jocuri, 0-0 cu Șelimbăr. În rest, FK Csikszereda (1-0), Dacia Unirea Brăila (5-2), Ripensia (2-0) și Dunărea Călărași (3-0) au plecat învinse.

Steaua poate profita de pasul greșit făcut mai devreme de Concordia Chiajna și o poate egala la puncte, dar o va depăși la golaveraj, ceea ce o va duce pe locul 3 cel puțin până luni, când joacă FC Hermannstadt.

Astra e capabilă de surprize

Astra n-a pierdut de două jocuri. După 1-1 la Șelimbăr, echipa pregătită de Florin Stîngă a învins-o acasă cu 2-0 pe FC Brașov, rezultat care a dus la demiterea lui Ilie Stan.

În meciurile desfășurate în acest sezon în deplasare, Astra a cedat destul de greu, o singură dată în patru întâlniri, 1-2 la Timișoara cu Ripensia. În schimb, fosta prim-divizionară, a învins 1-0 FK Csikszereda și a remizat cu Dacia Unirea Brăila (1-1) și CS Comunal Șelimbăr (1-1).

Astra a arătat în acest sezon că e capabilă de surprize, iar cu o victorie în Ghencea va fi pentru prima dată în acest sezon pe plus la puncte, după ce a primit o penalizare de 14 puncte.

Ovidiu Robu arbitrează Steaua – Astra

Meciul care se desfășoară pe stadionul Steaua, din Bucureşti, va fi arbitrat de centralul Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov) și de asistenții Cristian Daniel Ilinca (Craiova) și Marian Carson (Constanţa). Arbitru de rezervă este Mihai Amorăriței (Câmpina), iar observatori au fost delegați Ion Olteanu (Bucureşti) și Ciprian Prisăcaru (Târgovişte).