SC Oţelul câștigă în fața Stelei după un meci captivant, cu cinci goluri și două reprize diametral opuse. Echipa lui Oprița riscă să piardă primul loc

Marius ANGHEL 30 Mar. 2023, 22:11 Liga 2

SC Oțelul și Steaua au oferit un meci spectaculos în deschiderea etapei a 2-a a play-off-ului Ligii 2. Cinci goluri, trei în prima repriză din partea gazdelor, două în partea a doua aparținând oaspeților, alte ocazii mari, un stadion aproape plin și multe scântei la duelurile dintre jucători. 3-2 pentru echipa gălățeană, care obține obține o victorie importantă în fața liderului din ultimele 12 etape, care probabil își va pierde acest statut din această rundă.

Etapa a 2-a a play-off-ului mai are programate partide vineri, de la ora 18:00, Poli Iași – Gloria Buzău, și duminică, 2 aprilie, de la ora 16:00, Unirea Dej – Dinamo.

Repriza Oțelului, a lui Fatai

Yabre (12) a fost primul aproape de gol, dar nu a putut înscrie de lângă bară. A reușit însă Kehinde Fatai în minutul 14, servit ideal de Mitoi după o pasă primită direct de la Mihăescu, titularizat din nou în centrul defensivei. Nigerianul a mai lovit încă o dată în minutul 21, după ce a scăpat pe contră, l-a depășit ușor pe Beța și l-a ”găurit” pe Iancu.

Popa (29) a fost primul cu reacție din partea Stelei, a șutat în diagonală, Yabre a fost aproape de o deviere care putea aduce un autogol, însă nu a atins și mingea s-a dus pe lângă poartă.

Defensiva Stelei a fost groggy încă o dată. Fatai și Jardan au făcut ce-au vrut din Mihăescu și Beța, însă mingea ricoșată din blocaj a ajuns la Octavian Ursu (32), care n-a iertat din 7-8 metri.

Și Steaua putea înscrie însă o dată până la pauză, Chipirliu a tras în blocajul lui Sîrghi, mingea a ricoșat la Bodișteanu (41), care a ratat dintr-o poziție ideală, din 8-9 metri, trimițând peste poartă.

Partea a doua, a Stelei, a lui Bodișteanu. Mihăescu, ratare colosală în prelungiri

După trei schimbări făcute la pauză, Steaua a avut o primă fază fixă prin Matei (49), însă cel aproape de gol a fost tot Fatai (50), care l-a fentat și pe goalkeeperul Iancu, dar nu a nimerit poarta.

Ștefan Bodișteanu și-a luat revanșa pentru ratarea din finalul primei reprize. A marcat de două ori în opt minute, în 51 și 59, iar Oțelul era de această dată în corzi.

Trupa gălățeană, și fără antrenor pe margine, suspendat, a reușit să se ridice în picioare și să echilibreze jocul, a avut două faze fixe bătute slab prin Neagu, Cisotti (87) a șutat slab din 16 metri, iar finalul a găsit-o din nou pe Steaua mai mult în ofensivă.

Mai întâi Dur-Bozoancă (90+1) a fost aproape să scape mingea în poartă la un șut al lui Ștefan Pacionel. Apoi a marcat Matei, dar arbitrul a fluierat fault la intrarea lui Zivulic asupra lui Kayondo (90+2) în loc să lase jocul să continue. Decizia arbitrului s-a dovedit norocoasă, fiindcă Matei era în offside.

Steaua a mai avut însă o șansă mare de egalare în minutul 90+3, însă Mihăescu a arătat că nu are deloc gleznă de jucător ofensiv. Popa a bătut puternic pe poartă o lovitură liberă, Dur-Bozoancă a respins în față, iar Mihăescu a tras direct în portar din poziție ideală.

SC Oțelul se menține pe locul 3, Steaua poate pierde prima poziție

Cu 39 de puncte, SC Oțelul se menține pe locul 3, iar Steaua, cu 43 de puncte, e încă pe locul 1, însă ar putea pierde mâine această poziție, în detrimentul Politehnicii Iași, dacă această obține cel puțin un punct contra Gloriei Buzău.

În etapa a 3-a, SC Oțelul joacă la București cu Dinamo, vineri, 7 aprilie, de la ora 20:30. Steaua o întâlnește pe teren propriu pe Poli Iași, marți, 11 aprilie, de la ora 19:00.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor

COMENTARIUL LIVE:

SC OȚELUL GALAȚI – STEAUA 3-2

Kehinde Fatai 14′, 21′, Octavian Ursu 32′ / Ștefan Bodișteanu 51′, 61′

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Andr. Rus, Yabre, Sîrghi (Mih. Adăscăliței 46′), D. Panait – Jardan (Zivulic 66′), I. Neagu (cpt.), Cisotti, Oct. Ursu (Nica 61′) – Mitoi (Scocîrlă 90+4′), K. Fatai (Cîrjan 61′)
Rezerve neutilizate: R. Pop – Nedelean, Chirițoiu, Gorovei
Antrenor: Dorinel Munteanu (suspendat)

Steaua: H. Iancu (cpt.) – Drăghici (D. Oroian 46′), Beța, Mihăescu, Ad. Ilie – Ad. Popa, Bărbulescu (Balgiu 46′), Enceanu (Dav. Matei 46′), Bodișteanu (Șt. Pacionel 78′) – Trică (Kayondo 70′), Chipirliu
Rezerve neutilizate: Dincă – Al. Sabău, Corbu, Em. Pacionel
Antrenor: Daniel Oprița

Stadion: Oțelul (Galați). Arbitru central: Viorel Nicușor Flueran (Craiova). Arbitri asistenți: Alexandru Filip (Constanţa) și Erchian Ionus (Medgidia). Arbitru de rezervă: Marius Daniel Bădoiu (Craiova). Observator de arbitri: Cristian Sava (Bacău). Delegat de joc: Adrian Petre (Buzău).

Min 90+7 Final de joc la Galați, unde SC Oțelul câștigă cu scorul de 3-2 în fața liderului Steaua, care probabil își va pierde această poziție de mâine în fața Politehnicii Iași
Min 90+7 Scocîrlă protejează și pică în careul Stelei, acuzând că a fost călcat din spate de Oroian. Cere penalty, dar arbitrul nu acordă nimic
Min 90+4 Mario Mitoi este schimbat cu Rareș Scocîrlă, la trecerea timpului. Jucătorul adus de la ”U” Cluj debutează în Liga 2
Min 90+4 ||| George Cîrjan primește și el cartonașul pentru proteste
♦Min 90+3 Popa trage puternic din lovitură liberă de la 25 de metri, Dur-Bozoancă respinge în față, 4-5 jucători ai Stelei urmăresc, însă cel mai rapid e Mihăescu, care reia ca un fundaș. Din poziție ideală de gol, doar cu portarul în față, a tras în acesta și a ratat șansa egalării
Min 90+2 ||| Daniel Oprița primește și el cartonașul galben pentru proteste
Min 90+2 ||| Kayondo trece de Diego Zivulic în zonă centrală, este tras în spate și în cădere pasează în față pentru Matei, care înscrie. Arbitrul a fluierat fault și dă galben pentru Diego Zivulic. Matei s-a aflat în offside în momentul pasei, astfel că faza a fost judecată corect de arbitru, dacă a gândit-o în acest mod. Numai că Flueran a fluierat rapid după ce a picat Kayondo și pare că mai degrabă a avut o decizie norocoasă
Min 90+1 Chipirliu recentrează din stânga în fața careului, Ștefan Pacionel șutează la poartă, Dur-Bozoancă scapă mingea în sus și apoi o prinde. Portarul, aproape de autogol
Min 87 Cisotti recuperează o minge la mijlocul terenului, trece de Balgiu, avansează până în marginea careului după ce îl fentează și pe Beța, însă trage slab din 16 metri, peste poartă
Min 85 Neagu centrează de această dată înalt din lovitură liberă din dreapta, Cîrjan reia cu capul din centrul careului, însă o face mult peste poartă
Min 84 ||| Adrian Ilie vede și el cartonașul galben pentru proteste
Min 78 Ultima schimbare la Steaua. Iese Ștefan Bodișteanu și intră Ștefan Pacionel
Min 71 ||| Dean Beța primește cartonașul galben pentru că îl blochează cu brațul în piept pe Cisotti. ”Galben” gratuit acordat de arbitru
Min 70 Încă o schimbare și la Steaua. Iese Atanas Trică și intră Mahadi Kayondo
Min 66 Vasile Jardan este înlocuit cu Diego Zivulic
♦Min 63 Neagu bate înșelător o lovitură liberă din 20 de metri lateral dreapta, prin spatele defensivei, în speranța unei devieri din centrul careului a vreunui coechipier, însă steliștii își marchează bine adversarii și nu urmărește nimeni balonul care iese afară în stânga
Ștefan Bodișteanu, la a 5-a reușită pentru Steaua în acest sezon cu dubla de astăzi
Min 61 Dublă schimbare la Oțelul. Ies Octavian Ursu și Kehinde Fatai și intră Alin Nica și George Cîrjan
♦Min 59 3-2 Popa centrează din dreapta, Rus respinge greșit, cu capul, în față, direct la Ștefan Bodișteanu, care preia și șutează cu dreptul din 13 metri și înscrie lângă bara din dreapta
♦Min 57 ||| Mihai Adăscăliței
primește și el cartonașul galben pentru o talpă de amator asupra lui Chipirliu. Oțelarul putea să-i rupă piciorul lui Chipirliu dacă l-ar fi prins cu piciorul pe pământ
♦Min 56
Darius Oroian e pe margine de două minute și stafful medical al Stelei încearcă să-i oprească sângerarea nazală. Balgiu și Jardan au avut și ei un duel pentru minge cu scântei, nesancționat de arbitru
Ștefan Bodișteanu a reușit al 4-lea său gol în acest campionat pentru Steaua, în 17 meciuri disputate
♦Min 51 3-1 Gălățeanul Chipirliu pasează din prima în față pentru sprintul lui Ștefan Bodișteanu, acesta rezistă presingului lui Rus, trece și de Yabre, sărit în disperare de cauză să blocheze, și înscrie cu piciorul stâng pe lângă Dur-Bozoancă
♦Min 50
Minge trimisă lung în față, Fatai preia și îl ridiculizează pe Mihăescu, îl depășește și pe Iancu și șutează spre poartă, însă mingea trece prin fața ei și se duce în lateral, în dreapta, de unde este recuperată de Beța
♦Min 49
Matei bate direct în zid o lovitură liberă de la 20 de metri ușor lateral dreapta, mingea revine spre locul executării și Popa luftează în încercarea unui șut rapid
♦Min 46 S-a reluat jocul
♦Min 46
Triplă schimbare la Steaua la pauză. Ies Rareș Enceanu, Valentin Bărbulescu și Ștefan Drăghici și intră David Matei, Cristian Balgiu și Darius Oroian. O schimbare și la SC Oțelul. Iese Cristian Sîrghi și intră Mihai Adăscăliței
♦Min 45+3 Pauză la Galați, cu un scor de neimaginat înainte de joc. SC Oțelul conduce cu 3-0 liderul clasamentului, Steaua
Ambii marcatori ai Oțelului în acest meci au fost aduși în această iarnă. Nigerianul Kehinde Fatai are 3 goluri date în 4 meciuri jucate, iar Octavian Ursu are 2 goluri tot în 4 partide.
♦Min 41
Popa șutează puternic dintr-o lovitură liberă de la circa 35 de metri, Dur-Bozoancă, revenit în poartă după o accidentare la umăr, respinge în față, Chipirliu șutează în blocajul lui Sîrghi, mingea ajunge la Bodișteanu, care ratează dintr-o poziție bună de gol. Trage peste poartă din 8-9 metri ușor lateral stânga
♦Min 38 ||| Cristian Sîrghi
intră cu întârziere prin alunecare, îl ia pe sus pe Bodișteanu și primește și el cartonașul galben
♦Min 32 3-0 Acțiune pornită de la mijlocul terenului, Jardan primește în centru și pasează în careu pentru pătrunderea lui Fatai, acesta întoarce pentru șutul lui Jardan, basarabeanul trage în blocaj, Octavian Ursu e aproape, urmărești și înscrie din 7-8 metri
♦Min 29
Popa avansează în dreapta, în careu, are un șut în diagonală, Yabre e aproape de o deviere care se putea transforma în autogol, însă nu atinge balonul și acesta trece pe lângă bara a doua, în afara terenului
♦Min 21 2-0 Minge degajată din defensiva Oțelului, Kehinde Fatai preia în jumătatea adversă și scapă spre poartă, îi face față lejer atacului lui Beța, își face mingea pentru un șut cu stângul și trage din marginea careului pe sub Iancu și majorează scorul pentru echipa sa
♦Min 16 ||| Yuri Cisotti
primește cartonașul galben pentru un fault
♦Min 14 1-0 Mihăescu, titularizat din nou în centrul defensivei, pasează direct la Mitoi, care avansează în flancul drept, singur, pătrunde în careu, centrează în fața porții, iar Kehinde Fatai pune latul din 6 metri și înscrie pe lângă Dur-Bozoancă
♦Min 12
Aruncare lungă de la margine, din dreapta, Cisotti deviază cu capul pe spate, la colțul lung, Yabre urmărește acolo și nu poate înscrie din 2 metri. În momentul șutului a intervenit un stelist și a deviat în corner
Min 10 Zece minute trecute din meci și niciun dintre echipe nu și-a creat vreo ocazie la poartă
♦Min 1 A început partida de la Galați cu 5 minute întârziere. Stadionul este plin, iar atmosfera creată de galerii e râvnită și de multe cluburi din prima ligă

Galațiul a fost gazda ultimului meci din prima etapă a play-off-ului Ligii 2 și va fi gazdă și la jocul care deschide runda a doua. SC Oțelul a pierdut la debutul în grupa de promovare, scor 1-2 cu Poli Iași, pentru prima dată pe teren propriu în acest sezon, iar acum are un nou joc dificil, cu liderul Steaua. Partida debutează de la ora 20:00.

Dorinel Munteanu, înainte de jocul cu Steaua: ”Îmi doresc ca toți să gândim pozitiv, să obținem victoria”

SC Oțelul nu a avut jucător de la prima echipă convocat la acțiunile naționalelor României în weekendul trecut, cele care au oprit inclusiv campionatul Ligii 2, astfel că Dorinel Munteanu a avut la dispoziție tot lotul pentru a putea pregăti această confruntare cu liderul clasamentului. Între trupa gălățeană și cea bucureșteană sunt nouă puncte în acest moment, o diferență mărită cu trei puncte față de cum au încheiat sezonul regular.

Moldovenii nu se pot baza pe antrenorul Dorinel Munteanu, aflat la a doua suspendare în acest sezon, și nici pe căpitanul Costin Ghiocel, eliminat direct în prima repriză a jocului cu Poli Iași.

”E posibil să fac anumite schimbări, dar jucătorii trebuie să înțeleagă că orice jucători, fie că intră din prima sau intră pe parcurs, este la fel de important. Îmi doresc ca toți să gândim pozitiv, să obținem victoria. Nu ne-a picat bine eșecul cu Poli Iași, dar sper că ne-a trezit. E cea mai frumoasă oră de fotbal. Cine iubește această echipă și cine e alături de ea, îl așteptăm la stadion. Vreau să fie într-un număr cât mai mare stadionul plin, suporterii au fost al 12-lea jucător și au fost exemplu în România. Mi-aș dori ca în acest play-off să încurajeze echipa și să ajute la promovare”, a spus Dorinel Munteanu despre acest joc împotriva Stelei, adversar despre care crede că-și va apăra corect șansele împotriva tuturor adversarilor, deși evoluează pentru al doilea sezon consecutiv în play-off fără să aibă dreptul de a promova.

SC Oțelul ocupă locul 3, al doilea direct promovabil, ținând cont de situația Stelei, cu 36 de puncte.

Daniel Oprița și Steaua și-ar fi dorit amânarea acestui joc

De partea cealaltă, Steaua și-ar fi dorit amânarea acestei partide, ținând cont că a avut patru jucători convocați la echipele naționale, Iustin Răducan (U18), David Dincă, Atanas Trică (ambii la U19) și Ștefan Bodișteanu (U20), iar aceștia au revenit abia ieri de la loturi, însă FRF nu a băgat-o în seamă, punând-o din nou să joace într-o zi de joi, în deschiderea etapei.

”Mergem la victorie la Galați, dar sunt trei jucători de care aveam nevoie. Joacă marți, miercuri ajung direct de la aeroport, apoi trebuie să îi bag în teren. Dacă tot jucăm în timpul săptămânii, putem să jucăm luni, marți. Am înțeles că o să jucăm marți cu Iași, deci putem să jucăm marți, după iar marți.
Așa văd lucrurile, pentru că au fost doar problemele acestea cu naționalele, putem să schimbăm. E prea devreme, nu avem la dispoziție jucătorii. Și dacă vin, dacă spun ei că sunt acoperiți, sunt obosiți, nu pot face antrenament cu ei”
, și-a spus Daniel Oprița nemulțumirea.

Steaua este liderul Ligii 2 de 12 etape la rând și acum are 43 de puncte, la egalitate cu Poli Iași, pe care o devansează la golaveraj. În prima rundă, echipa din Ghencea a trecut cu 3-0 pe teren propriu de Unirea Dej.

La finalul săptămânii trecute, când în campionat a fost liber, Steaua a disputat un amical la Pitești cu Campionii FC Argeș, pierdut cu scorul de 0-3, în timp ce SC Oțelul a trecut cu 1-0, pe teren propriu, de fosta colegă din sezonul regular Unirea Slobozia.

Viorel Flueran arbitrează la Galați. Tot el a condus și meciul din sezonul regular dintre Steaua și SC Oțelul

Partida dintre SC Oţelul Galaţi și Steaua va fi arbitrată de centralul Viorel Nicușor Flueran (Craiova), iar de la cele două tușe de asistenții Alexandru Filip (Constanţa) și Erchian Ionus (Medgidia). Arbitru de rezervă este Marius Daniel Bădoiu (Craiova), iar observator de arbitri este Cristian Sava (Bacău). Delegatul jocului a fost ales Adrian Petre (Buzău).

În sezonul regular, Steaua a câștigat cu scorul de 1-0 meciul cu SC Oțelul, disputat în Ghencea, în etapa a 11-a, la 25 octombrie 2022. A înscris în minutul 46 bulgarul Tsvetelin Chunchukov.

Interesant este că arbitrul Viorel Flueran, doar el din această brigadă delegată acum, a condus și meciul din sezonul regular dintre cele două echipe. În altele nu le-a arbitrat în acest campionat. Runda trecută a arbitrat Dinamo – Gloria Buzău 1-1.