Recea reușește o repriză a doua fantastică, întoarce rezultatul cu Metaloglobus și câștigă la scor! CSM Slatina și Ripensia și-au împărțit câte un punct, nefolositor niciuneia

Marius ANGHEL, Anda DELIU 14 Apr. 2021, 13:57 Liga 2

Etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 2 a început ieri după-amiază, cu meciul de la Miercurea Ciuc dintre FK Csikszereda și U Craiova 1948 SA, câștigat de olteni cu 2-1. Astăzi, 14 aprilie, se dispută majoritatea jocurilor rundei intermediare, atât din play-off, cât și din play-out. Ora oficială este 17:00, însă avem și meciuri care încep de la 11:00, 12:00 sau 16:30.

Recea e optimistă înaintea meciului cu Metaloglobus: n-a mai pierdut acasă de șapte jocuri

Prima partidă a zilei va avea loc în Maramureș, la Recea, lângă Baia Mare, acolo unde se întâlnesc Fotbal Comuna Recea și Metaloglobus București. Jocul din etapa a 3-a a play-out-ului începe la ora 11:00.

Recea vine după înfrângerea suferită sâmbătă la Timișoara, 1-2 cu Ripensia, în timp ce Metaloglobus a evoluat tot în același interval de timp, pe teren propriu, cu Farul, pe care a învins-o cu 1-0.

În acest moment, Metaloglobus este liderul Grupei A a play-out-ului,cu 33 de puncte, la fel ca Farul, care are un golaveraj inferior. În schimb, Recea, cu 26 de puncte, e pe locul 4, ultimul care asigură menținerea în Liga 2. E la egalitate cu Ripensia, care e pe poziția a 5-a, din cauza golaverajului inferior.

Recea n-a mai pierdut pe teren propriu de la meciul cu Petrolul (scor 1-2, 18 octombrie 2020), în ultimele șapte jocuri având cinci victorii și două egaluri. Mai mult, în ultimele două partide de acasă a înscris 11 goluri și nu a primit niciunul (6-0 cu Reșița și 5-0 cu Pandurii).

Metaloglobus a reușit runda trecută disputată în deplasare, cu acel 1-0 la Unirea Slobozia, să rupă seria de cinci înfrângeri consecutive afară, toate meciurile fiind pierdute cu 1-0.

Slatina își poate lua adio de la Liga 2 dacă nu câștigă cu Ripensia

De la ora 12:00, începe al doilea meci al zilei în Liga 2, și tot în Grupa A a play-out-ului. La Slatina vor juca echipa locală, CSM, și Ripensia Timișoara.

Cele două echipe au jucat acum trei săptămâni și jumătate tot la Slatina, în penultima etapă a sezonului regular, atunci când Ripensia s-a impus cu 1-0 printr-un gol marcat în minutul 90+3.

Slatina vine după succesul înregistrat sâmbătă la Târgu Jiu, 3-2 cu Pandurii, în timp ce Ripensia a câștigat pe teren propriu cu Recea, cu 2-1.

Pentru olteni, acest meci poate reprezenta a ultimă șansă de a mai prinde locul 5, cel care duce la barajul de menținere în Liga 2. Orice alt rezultat în afară de victori îi fac minusculă șansa de salvare. Acum se află la opt puncte de Ripensia, chiar ocupanta poziției a 5-a, iar după acest meci direct Slatina va mai avea doar trei meciuri de disputat în ultimele patru etape. Și timișorenii au miza de a păsări locul actual, pentru a evita dubla de la baraj.

Înaintea startului etapei, CSM Slatina ocupă locul 6, direct retrogradabil, cu 18 puncte, iar Ripensia se află pe poziția a 5-a, de baraj de menținere, cu 26 de puncte, la egalitate cu Recea, care e, momentan, pe locul 4. La final, în caz de egalitate, Ripensia are avantaj rezultatul direct din meciul cu Recea.

• Desfășurarea LIVE-TEXT a tuturor meciurilor din campionatul Liga 2 o poți urmări doar pe Liga2.ro, singurul site național care promovează fotbalul din ligile inferioare.

REZULTATELE ETAPEI a 3-a a PLAY-OFF-ului și PLAY-OUT-ului

CLASAMENTUL PLAY-OUT-ului Ligii 2

COMENTARIUL LIVE:

miercuri, 14 aprilie, ora 11:00

FOTBAL COMUNA RECEA – METALOGLOBUS BUCUREŞTI  3-1

Stadion: Recea Central (Recea – Maramureş);
Arbitru: Vlad Baban (Iaşi); Asistenți: George Bogdan Dută și Damian Antal (ambii din Bacău); Rezervă: Sorin Vădana (Cluj-Napoca); Observatori: Iulian Spătaru (Timişoara) și Victor Radu (Bucureşti).

Fotbal Comuna Recea: Răilean – B. Mendoza, Oiță, Burdeț, R. Ispas – Bura (Jucan 46′), Akhmatov, Micaș (cpt.), Fica (Szecui 89′) – Mărieș (Brata 65′) – M. Coman (Batin 90+1′)
Rezerve neutilizate: Bota – M. Urs, Potcoavă, Gal, Balha

Antrenor: Florin Fabian
Eliminat: Rassambek Akhmatov 86′ (roșu direct)

Metaloglobus: Gavrilaș – Ciubotaru (Puțaru 89′), Caramalău, D. Lung (cpt.), Al. Coman – Sota Mino (Ciocâlteu 79′), L. Cazan – Aguinaldo (Botic 59′), Bolohan (Covalciuc 46′), Andr. Sava – Cl. Herea
Rezerve neutilizate: Nedelcovici – Ed. Vraciu, Andr. Florescu, Gavîrliță, R. Chiriac

Antrenor: Gabriel Manu

Min 90+4 Final de partidă. Fotbal Comuna Recea întoarce scorul în repriza secundă și câștigă cu 3-1. Metaloglobus a avut 1-0 la pauză, iar în ultimele minute s-a arătat și un cartonaș roșu direct pentru gazde. După acest rezultat, Metaloglobus rămâne cu 33 de puncte și momentan se menține pe locul 1, în timp ce Recea acumulează 29 de puncte și rămâne pe locul 4. În etapa următoare, Recea joacă la Farul Constanța (17 aprilie, ora 11:00), iar Metaloglobus o întâlnește pe teren propriu pe CSM Slatina (17 aprilie, ora 11:00).
Min 90+1 Iese Marius Coman și intră Paul Batin
Min 90+1 Manuel Botic primește din stânga, de la Herea, trage de la 20 de metri, pe centru, iar Răilean prinde fără probleme
Min 89 La Recea, iese Alin Fica și intră Paul Szecui
Min 89 La Metaloglobus. Iese Iulian Ciubotaru și intră Ionuț Puțaru
Min 86 Oiță respinge cu capul în față, Akhmatov ratează preluarea, se repliază pentru a nu lăsa mingea să ajungă la Ciubotaru, intrat prin alunecare, există un contact între cei doi, iar arbitrul Vlad Baban șocează și acordă direct cartonaș roșu pentru Rassambek Akhmatov
Min 82 3-1 Contraatac al gazdelor, Burdeț primește în stânga și avansează până aproape în colțul terenului, de unde centrează din alergare, iar Marius Coman, nemarcat, reia slab din 9 metri ușor lateral dreapta, însă Gavrilaș e de cascadorii râsului. Scapă din mâini mingea facilă în bara din stânga sa și de acolo intră în plasă
♦Min 79
Iese Sota Mino și intră Alexandru Ciocâlteu
Min 79 2-1 Coman primește în dreapta, pătrunde și întoarce înapoi pentru Mendoza, care ratează preluare, fiind presat de Mino Sota, dar balonul se repliază și lasă mingea pentru Cătălin Jucan. Acesta, intrat la pauză, reia cu șiretul, cu lob, din prima, din 17 metri ușor lateral dreapta, peste poartar, la colțul lung, în plasă
Min 77 Akhmatov trage în zid dintr-o lovitură liberă din 27 de metri central, balonul e recuperat, ajunge în stânga careului, de unde se centrează în fața porții, iar Coman pică ușor în 4 metri și balonul se duce în partea opusă terenului. Arbitrul lasă jocul să continue
Min 73 Akhmatov centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta, Fica reia din 13 metri central, cu latul, peste poartă, se agață apoi de piciorul unui coechipier, intrat prin alunecare, și cade. Arbitrul nu dă însă nimic, ci lasă aut de poartă
Min 71 Akhmatov trage din marginea careului, ușor lateral stânga, în plasa laterală, expterioară, a colțului scurt
Min 69 Fica avansează în flancul stâng, pătrunde în careu, trage la poartă, mingea e deviată, iar Gavrilaș reține
Min 65 La Recea, iese Alexandru Mărieș și intră Ciprian Brata
Min 64 1-1 Mărieș deschide în stânga pentru urcarea lui Ispas, acesta pasează în careu pentru Marius Coman, care preia, pivotează în colțul din 6 metri și trimite cu stângul în plasă, lăsându-l fără reacție pe Gavrilaș
Min 59 Iese Aguinaldo Mendes și intră Manuel Botic
Min 49 Centrare din stânga în fața careului mic, Coman se înalță frumos și reia cu capul din 7 metri, însă trimite milimetric pe lângă bara din stânga
Min 46 În chiar primele secunde ale reprizei a doua, Fica primește peste apărare și scapă singur cu portarului, însă preferă o preluare în dreapta în locul unui șut, o face mult prea larg, se duce în unghi și de acolo șutează în blocajul unui fundaș repliat
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 La pauză, la Metaloglobus, intră Vadim Covalciuc și iese Christo Bolohan, iar la Recea intră Cătălin Jucan și iese Adrian Bura
Min 45+1 Pauză. Metaloglobus conduce la Recea cu 1-0 încă din minutul 1, însă bucureștenii mai puteau înscrie de alte două ori pe parcursul reprizei
Min 44 Fica primește în careu, din stânga, de la Coman, se întoarce cu fața spre poartă, e talonat de doi adversari, pică, însă arbitrul nu dă penalty, ci lasă jocul să continue
Min 38 Coman execută o lovitură liberă din dreapta, Claudiu Herea reia cu capul din 7 metri ușor lateral stânga, iar Răilean boxează de sub transversală cu un braț peste, în corner. Herea centrează pe bara a doua din cornerul din dreapta, însă acolo nu e nimeni să reia în minge
Min 35 Recea s-a instalat la conducerea jocului de o bună perioadă de timp și încearcă să caute spații pentru a-l învinge pe Gavrilaș. Metaloglobus joacă doar la contraatac și rar iese din propria jumătate
Terenul de joc este moale, cu porțiuni de apă în special la mijloc și la poarta la care apără în această repriză Răilean
Min 21 Micaș primește înapoi și trage din prima, din alergare, din 25 de metri central, însă o face mult peste poartă
Min 19 Acțiune în viteză marca Marius Coman, pătrunde în careu în stânga și finalizează din unghi peste poartă, la colțul lung
Min 18 Akhmatov bate lovitura liberă de la 17 metri ușor lateral stânga, peste zid, mingea șterge transversala la colțul scurt și se duce peste
Min 17 Mărieș are o incursiune din stânga în centru, trage din fața careului, însă în același moment este lovit de Coman, iar chiar dacă mingea se duce peste poartă, arbitrul întoarce faza și dă lovitură liberă pentru gazde
Min 16 Șut din dreapta, mingea e blocată la marginea careului, sar la Micaș, care reia din prima din 16 metri, fundașul care a blocat prima dată reușește se devieze ușor, însă balonul se duce cu boltă spre poartă și trece pe deasupra transversalei. Cornerul nu produce pericol la poarta lui Gavrilaș
Min 5 Aguinaldo scapă în stânga, pătrunde în careu, trage pe jos, direct în blocajul unui fundaș, iar mingea merge în stânga, în aut
Min 4 Coman centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta, Lung deviază pe spate, aproximativ din același loc de unde a înscris Aguinaldo, și portarul prinde cu ceva emoții de această dată
Min 2 0-1 Ciubotaru aruncă lung dintr-un aut de margine din dreapta, Aguinaldo Mendes se înalță dintre doi fundași ai echipei gazdă, deviază cu capul din 7 metri spre colțul lung, iar mingea se duce pe sub Răilean, după ce alunecă pe noroiul din fața porții. Arbitrul l-a creditat cu autogol pe Gabriel Oiță
Min 1 A început partida de la Recea

miercuri, 14 aprilie, ora 12:00

CSM SLATINA – RIPENSIA TIMIȘOARA  0-0

Stadion: 1 Mai (Slatina – Olt);
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); Asistenți: Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea) și Ionuţ Marius Bobe (Videle); Rezervă: Cristian Georgescu (Bucureşti); Observatori: Cristina Babadac (Alexandria) și Dorinel Dincă (Călăraşi).

CSM Slatina: Preduţ – Iana, M. Manea, Cr. Preda, Pisăru (Necşulescu 81′) – Ov. Popescu, D. Toma (cpt.)(Bodri 81′) – Dav. Oprescu (C-tin. Radu 58′), Doman, Deta (Rogoveanu 46′) – I. Stoica
Rezerve neutilizate: Velcu – B. Enache, Cotigă, Motroc, Ceapă
Antrenor: Cristian Stănculeţu

Ripensia: Șt. Dobre – Andr. Macrițchii, Rogac, Fridrich, Gladun – T. Călin (cpt.), Coulibaly, Val. Macrițchii (Vl. Tudorache 46′) – Golda (Piftor 46′), Sokovic (Pădurariu 76′), Mih. Ene (Al. Neagu 76′)
Rezerve neutilizate: Mikloș – Sturzu, Lalic, Vasluian, Stoi

Antrenor: Cosmin Petruescu

Min 90+4 Final de partidă. CSM Slatina și Ripensia au încheiat meciul la egalitate, la scorul de 0-0, rezultat care nu ajută niciun dintre echipe. CSM Slatina, cu 19 puncte, e pe locul 6, tot la 8 puncte în spatele Ripensiei, și este ca și retrogradată direct în Liga 3. Ripensia, cu 27 de puncte, e pe locul 5, de baraj de menținere, la două puncte în spatele celor de la Recea (29 puncte), câștigători astăzi cu Metaloglobus.
Min 90+3 Dobre intervine salvator la șutul lui Stoica, aflat singur la circa 13 metri, respingând mingea în corner
Min 90+2 Coulibaly trimite din 18 metri mult peste poartă
Min 90+1 Gladun centrează în centrul careului, iar Tudorache reia cu capul în afara cadrului porții
Min 84 Pasă înapoi, Coulibaly trage din 20 de metri în bara din stânga, mingea sare prin spatele portarului, la Neagu, care preia la 13 metri și șutează în blocajul a doi adversari, iar faza se stinge
Min 81 Dublă schimbare la Slatina. Intră Toma Bodri și Radu Necșulescu și ies Dorin Toma și Alin Pisăru
Min 80 Rogoveanu centrează din dreapta, mingea îl lovește în piept pe Rodac, iar din el se duce în Pădurariu, aflat pe linia de 6 metri, și apoi în corner. Slatina cere penalty, însă arbitrul acordă corner
Min 76 Dublă schimbare la Ripensia. Ies Nemanjia Sokovic și Mihai Ene și intră Cristian Pădurariu și Alexandru Neagu
Min 66 Sokovic șutează din cădere, de la 17 metri, mingea trece pe lângă bara stângă
Min 64 Sokovic reia slab cu capul, din 10 metri, în brațele portarului, după un corner executat de Ene
Min 62 Ianis Stoica ajunge în situația de a trage din marginea careului, ușor lateral stânga, însă o face slab, iar Dobre prinde fără probleme
Min 58 La Slatina, iese David Oprescu și intră Constantin Radu
Min 57 Tudorache trimite de la distanță, de la 25 de metri, iar Preduț reține
Min 54 Toma trage de la distanță, circa 35 de metri central, mingea trece de puțin pe lângă bara din stânga
Min 52 Ripensiștii combină frumos în fața careului, Călin primește de la Sokovic și finalizează prost din 14 metri central, deși nu era presat de nimeni. A trimis pe lângă poartă, în stânga
Min 46 La Slatina, iese Rareș Deta și intră Daniel Rogoveanu
Min 46 La Ripensia, intră Vlad Tudorache și Alexandru Piftor și ies gemenii Valerii Macrițchii și Denis Golda
Min 45+1 Pauză la Slatina. Echipa gazdă, CSM, și Ripensia sunt la egalitate, scor 0-0
Min 44 Ovidiu Popescu primește în careu, la 15 metri, ușor spre stânga. Mingea șutată se duce pe lângă bara din stânga portarului
Min 40 Coulibaly își încearcă și el ținta de la 30 de metri, însă portarul prinde fără probleme
Min 39 Ene încearcă un lob de la peste 20 de metri, portarul reține
Min 31 Ene are cea mai mare șansă a Ripensiei. Șutează de la 18 metri central, dar portarul respinge de sub bară
Min 30 Doman bate o lovitură liberă de la 25 de metri lateral dreapta. Își ia elan lung, mingea trece de zid, cu pământul, dar se duce pe lângă buturi
Min 25 Stoica se prăbușește în careu după ce e ținut de Fridrich. Arbitrul Găman îi dă lui Ianis Stoica galben pentru simulare
Min 23 Lovitură liberă bătută de data aceasta de Cătălin Doman. Experimentatul fotbalist trimite pe lângă bara din stânga
Min 17 Ianis Stoica pleacă pe contraatac pe partea dreaptă, în viteză, pătrunde în careu și trage din 13 metri peste poartă
Min 16 La primul corner pentru Ripensia, Ene execută, iar Golda reia defectuos cu capul, mult pe lângă poartă, din 7 metri
Min 14 Ovidiu Popescu încearcă și el să tragă din careul mare, dar mingea nu prinde nici în acest caz spațiul porții
Min 13 Fridrich trage de la mare distanță și trimite peste buturi
Min 10 Coulibaly trage de la 30 de metri. Portarul gazdelor reține fără probleme
Min 5 Lovitură liberă de la 20 de metri poziție centrală foarte bună. Ianis Stoica trimite prin zid, la firul ierbii. Mingea e deviată de un jucător și se duce pe lângă poartă