”Primvs Derby” s-a încheiat fără gol, deși Petrolul a executat trei penalty-uri și a avut doi jucători în plus pe teren. Rapid a terminat eroic jocul de pe ”Ilie Oană”

Marius ANGHEL 11 Jul. 2020, 22:15 Liga 2

”Primvs Derby” al fotbalului românesc și-a consumat un nou episod, unul care nu va fi uitat niciodată de petroliști. Trupa ploieșteană a încheiat meciul cu doi jucători în plus pe teren, însă nu a putut marca nici măcar din penalty. Și nu a avut o lovitură de pedeapsă, ci trei. Pe primele două le-au ratat Arnăutu și Marinescu, când portarul Mihai Popa a încălcat regulamentul și arbitrul a dictat repetare și cartonaș roșu. În minutele de final, ”lupii” au avut și o transversală și jocul dintre Petrolul și Rapid s-a încheiat la scorul de 0-0, rezultat înregistrat în alte două meciuri din trei disputate până acum în play-off-ul Ligii 2.

Repriză modestă în situații de gol, însă cu nerv, cu un gol anulat pentru Rapid și o eliminare tot în dreptul giuleștenilor

Petrolul a arătat prospețime față de marea rivală. A început în atac încă din primele secunde, Marinescu a căzut în careu din minutul 1, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Pe o contră însă, în minutul 2, la un șut al lui Alami, Sefer a interceptat și a înscris printre picioarele lui Avram. Reușita a fost anulată corect, pentru poziție de offise.

Tactica contraatacului adoptată de Dan Alexa s-a văzut și ulterior, când rapidiștii au preferat să aștepte greșeli. Totodată au ieșit și scântei, Rareș Lazăr și Cristian Sîrghi fiind avertizați cu cartonașul galben. Lazăr avea să faulteze din nou tare la mijlocul terenului, iar arbitrul Iulian Dima n-a iertat și l-a eliminat pe mijlocașul giuleștenilor, lăsând Rapid în inferioritate încă din minutul 28, făcându-l pe Alexa să ia și el galben și să dea de pămând cu o striclă de apă.

Enache a mutat imediat ofensiv (31), cu Bratu în locul avertizatului Sîrghi, poate și cu grija ca fundașul să nu fie eliminat și el, dar ocaziile clare au lipsit în continuare. La acest capitol, ”Primvs Derby” a suferit în prima repriză.

Rapidiștii au solicitat un penalty la un presupus henț la o lovitură liberă a lui Drăghiceanu (34), bătută în zid, însă centralul a arătat că jocul poate continua. Hlistei (38) putea ciupi mingea în fața lui Avram, la limita careului, la o degajare lungă a propriului portar, însă a fost puțin mai încet, în timp ce Alami (41) a fost iertat de un cartonaș care putea fi chiar roșu, la o talpă urâtă pusă pe piciorul lui Meza Colli.

Ultima fază a aparținut Petrolului, care a centrat prin energicul Deac, însă Mihai Popa (45+1) a respins prin spatele lui Marinescu. ”Lupii” au fost mai tot timpul la conducerea jocului, la fel ca și în partida din sezonul regulat, au evoluat chiar în superioritate un sfert de oră, însă ocaziile clare au lipsit.

Petrolul, trei penalty-uri eliminate la aceeași fază. Portarul Mihai Popa, eliminat la aceste lovituri. Rapid a terminat meciul în 9

Surprinzător, în debutul părții secunde, cei care au avut posesia și au încercat să contruiască au fost rapidiștii, care jucau în inferioritate din minutul 28. Însă introducerea lui Djuric încă de la pauză nu a adus niciun plus în atac, fiindcă ocaziile au continuat să lipsească. Petroliștii au preferat ei de această dată să contraatace, să speculeze astfel omul în plus.

Meciul avea să se tensioneze din nou după faze rar petrecute pe un teren de fotbal. În urma unui penalty scos de Mario Bratu în fața lui Mallo (65), Sergiu Arnăutu (66), Laurențiu Marinescu (68) și David Meza Colli (73) au ratat fiecare execuția de la 11 metri. Loviturile primilor doi au fost parate de portarul Mihai Popa, care avea să și fie eliminat pentru cumul de cartonașe galbene după ce de fiecare dată a ieșit în față și nu a stat pe linie, încălcând regulamentul. Al treilea, Meza Colli a transformat în penaluză.

Imediat după al treilea penalty irosit, Rapid a avut o triplă ocazie în aceeași fază (minutul 74). Pe contraatac, Hlistei și Jorza nu l-au putut învinge pe Raul Avram, iar Goge a trimis puțin pe lângă bară. Marinescu (75) a avut și el un șut în blocaj din careu, Bratu (80) a trimis pe lângă poartă, iar Deac (86) avea să lovească transversala și să continue ghinionul Petrolului în acest joc. În cele cinci minute de prelungiri nu s-a mai întâmplat nimic și Petrolul și Rapid încheie la egalitate un meci nebun.

Cu punctul obținut, Petrolul rămâne pe ultimul loc în play-off, cu 20 de puncte, câte are și Campionii FC Argeș. Rapid acumulează 21 de puncte și urcă momentan pe locul 3, la egalitate cu CS Mioveni, care e pe 4.

COMENTARIUL LIVE:

Petrolul: R. Avram – Sîrghi (M. Bratu 31′), Andr. Răuță, Ant. Manolache, Țicu – Pierce (Șt. Blănaru 78′) – Gab. Deac, Meza Colli, Laur. Marinescu (cpt.), Saim Tudor – Arnăutu
Rezerve neutilizate: C. Lungu, Apostolachi – D. Enache, Nițescu
Antrenor: Costel Enache

Rapid: Mih. Popa – Bonnin, Al. Iacob, Mallo, Goge (cpt.) – R. Lazăr, Jorza – Sefer (G. Crețu 81′), Alami (Djuric 46′), Drăghiceanu (Al. Tătaru 72′) – Hlistei (Bg. Manole 83′)
Rezerve neutilizate: – Băjan, Labeau, Al. Dulca
Antrenor: Dan Alexa
Eliminați: Rareș Lazăr 28′ (cumul de cartonașe galbene), Mihai Popa 68′ (cumul de cartonașe galbene)

Min 90+5 Final de partidă pe ”Ilie Oană”. 0-0 între Petrolul și Rapid și al treilea joc din patru din acest play-off din Liga 2 se încheie fără gol. Petrolul a terminat meciul în superioritate cu doi jucători și a ratat trei penalty-uri în aceeași fază în care Mihai Popa a fost eliminat pentru că nu a respectat regulamentul
Min 90+1 Tudor Saim avansează în centru din dreapta și trage pe lângă poartă, la colțul lung
Min 90 + Meciul e prelungit cu cinci minute. Petrolul are doi jucători în plus pe teren, însă nu poate înscrie
Min 89 Mallo se întinde pe teren, în propriul careu, și jocul e oprit
Min 86 Ocazie mare Petrolul. Deac reia cu capul din 8 metri lateral dreapta în bara transversală, iar mingea e degajată
Min 83 Iese Cătălin Hlistei și intră Bogdan Manole, jucătorul care a decis meciul în sezonul regulat și care are un cartonaș galben primit din postura de rezervă
Min 81 Iese Antonio Sefer și intră Giani Crețu
Min 80 După o centrare din dreapta, mingea ajunge în stânga la Bratu, care reia din voleu spre colțul lung, iar Tătaru reține în doi timpi, cu ceva emoții
Min 78 Petrolul schimbă din nou ofensiv, acum că are doi jucători în plus. Iese mijlocașul Leonel Pierce și intră atacantul Ștefan Blănaru
Min 75 Marinescu ajunge în careu și trage în blocaj
Min 74 Rapid scapă pe contraatac, Hlistei rămâne singur cu Avram, însă portarul respinge în dreapta, acolo unde ajunge Jorza, care trage și el pe spațiul porții, iar Avram respinge încă o dată în față, iar de la 25 de metri Goge trage puțin pe lângă bara din dreapta
Min 73 David Meza Colli bate el de această dată lovitura de pedeapsă, o face violet, direct în peluză, peste poartă. Oficialii Rapidului din tribună sar în sus de bucurie. Fundașul Bogdan Manole, aflat la încălzire, în spatele porții, primește cartonașul galben pentru proteste
Min 72 Rapid schimbă și introduce portar. Iese Marian Drăghiceanu și intră Alexandru Tătaru. Amir Jorza plânge
Min 68 |||| Laurențiu Marinescu bate de această dată în dreapta, Mihai Popa avansează din nou circa 2 metri în față și parează din nou, însă arbitrii dictează din nou repetarea. Decizia e corectă, însă rapidiștii o contestă. Portarul trebuie să aibă măcar un picior pe linia porții în momentul în care adversarul lovește mingea. Mihai Popa primește al doilea cartonaș galben și este eliminat. Portarul gesticulează nervos și arată că nu cunoaște regulamentul
Min 66 ||| Sergiu Arnăutu bate panalty-ul, Mihai Popa avansează doi metri în față și prinde în stânga sa, însă Iulian Dima dictează repetarea execuției pentru motivul că portarul rapidist trebuia să stea pe linie. Mihai Popa primește galben
Min 65 Țicu avansează în stânga careului, îi pasează lui Mario Bratu, care preia și este faultat de Mallo, iar arbitrul dictează fără ezitare penalty
♦Min 61 ||| Amir Jorza intră prin alunecare, în întârziere, asupra lui Andrei Răuță, și primește cartonașul galben. Hlistei îl felicită, bătând palma cu celălalt arădean din lotul Rapidului
Min 51 Drăghiceanu reia din voleu, pe spate, din interiorul careului, iar Avram reține în doi timpi. Rapidiștii domină începutul părții secunde, chiar dacă sunt în inferioritate numerică
Min 46 S-a reluat meciul de la Ploiești
Min 46 Rapid schimbă la pauză. Iese Saifeddine Alami și intră Sandro Djuric
Min 45+2 Pauză. Petrolul și Rapid sunt la egalitate în meciul de pe ”Ilie Oană”. Giuleștenii joacă în inferioritate numerică, după eliminarea lui Rareș Lazăr din minutul 28
Min 45+2 Rapid ajunde în apropiere de careului Petrolului, Jorza are un șut slab din 22 de metri, mult în dreapta
Min 45+1 Deac primește în dreapta de la Arnăutu, acesta centrează în fața porții, Mihai respinge în față, în centrul careului, însă Marinescu e prea în față și nu ajunge, iar giuleștenii degajează
Min 45 + Prima repriză e prelungită cu două minute
Min 41 Alami ratează intervenția și îl calcă serios pe picior pe Meza Colli. A fost un fault de cel puțin cartonaș galben, însă, de această dată, Iulian Dima nu mai acordă niciun avertisment, după ce în startul jocului a exagerat cu deciziile sale
♦Min 38 Pasă lungă în față de la portar pentru viteza lui Hlistei, Țicu îi face față, însă Raul Avram iese chiar în marginea careului și reține din fața rapidistului, care a fost aproape să ciupească balonul
Min 35 Spiritele sunt încinse pe teren, după ce petroliștii le amplifică într-o fază în care nu dau mingea înapoi adversarului, în propria jumătate. Din tribune se strigă: ”Nesimțiților!”
Min 34 Drăghiceanu bate lovitura liberă în zid, mingea e deviată dintr-un petrolist în altul și rapidiștii solicită henț și penalty. Arbitrul face semn că nu a fost nimic și lasă jocul să continue
Min 33 ||| Drăghiceanu fentează în fața careului petrolist, este talonat ușor din spate de Leonel Pierce, iar arbitrul arată din nou cartonașul galben
Min 31 Cristian Sîrghi este înlocuit cu Mario Bratu. E posibil ca Petrolul să fi făcut această schimbare pentru a nu risca și ea o eliminare, după ce Sîrghi era singurul jucător al ”lupilor” cu cartonaș galben. Dan Alexa e nervos și aruncă pe jos cu o sticlă de apă. Schimbarea Petrolului e una ofensivă. Iese un fundaș și intră un mijlocaș
Min 30 ||| Antrenorul Rapidului, Dan Alexa, îi cere explicați arbitrului central și primește și el cartonașul galben
Min 28 |||| Rareș Lazăr îl faultează la mijlocul terenului pe Arnăutu, Iulian Dima acordă din nou cartonașul galben și mijlocașul Rapidului este eliminat, după ce fusese avertizat și în minutul 8
Min 25 Cele două echipe iau pauza de hidratare. E destul decald la Ploiești și la această oră: 20:42
Min 24 ||| Cristian Sîrghi sare mai sus decât toți rapidiștii aflați lângă el, în careu, în urma unei centrări dintr-o lovitură liberă din dreapta, reia cu capul, mingea e deviată și se ducea sub transversală, însă Popa intervine și deviază peste poartă. Arbitrul dictează fault în atac și îi arată cartonașul galben lui Cristian Sîrghi, fiindcă ar fi sărit cu cotul sus
Min 23 Iulian Dima și Costel Enache au o discuție la marginea terenului, după ce arbitrul nu l-a sancționat pe Iacob în urma unui fault comis asupra lui Arnăutu
La acest meci ar fi fost delegat inițial centralul George Găman, însă cum acesta a fost depistat cu COVID-19, în locul său a fost adus Iulian Dima. Acesta arbitrase de la centru și meciul FC Voluntari – Viitorul, scor 0-0, desfășurat în urmă cu cinci zile.
Min 16 Deac trece în viteză în fancul drept pe Goge, îl fentează și în careu, centrează bine spre bara a doua, însă de acolo rapidiștii reușesc să degajeze
Min 10 Pierce îl faultează pe Jorza, rapidistul pică prost, în umărul drept și acuză o accidentare. Meciul e oprit din nou câteva momente
Min 9 De circa trei minute, cântecele galeriei Petrolului care se auzeau în difuzoarele stadionului au fost oprite. Meciul se desfășoară cu atmosfera creată de strigătele jucătorilor și indicațiile antrenorilor. La Turnu Măgurele, la meciul dintre Turris Oltul și Campionii FC Argeș, în lipsa cântecelor galeriei, pe care gazdele nu o au, organizatorii au pus în repetate rânduri imnul lui Liverpool: ”You’ ll never walk alone”. La Arad, la jocul UTA – Turris Oltul, organizatorii au pus neîncetat repertoriul galeriei ”Bătrânei Doamne”. Sonorul a fost dat însă mult prea tare, peste ceea ce practicau fanii live când erau în tribune.
♦Min 8 ||| Rareș Lazăr primește cartonașul galben după ce îl faultează din spate pe Laurențiu Marinescu pentru a opri un contraatac
Min 6 Cătălin Hlistei avansează în stânga flancului de atac, pierde mingea, apoi plonjează pentru a bloca degajarea și rămâne întins pe gazon. Hlistei a călcat strâng și acuză acest lucru
Min 4 Tudor Saim pătrunde în dreapta careului, are un șut-centrare blocat, Mihai Popa iese să rețină, însă dă pe lângă minge, însă are noroc că în fața porții nu e niciun petrolist și un coechipier degajează
Partida e arbitrată de centralul Iulian Dima (București) și asistenții Marius Cristian Marchidanu (Brăila) și Ferencz Tunyogi (Zalău). Arbitru de rezervă va fi Ionuț Coza (Cernica – Ilfov), în vreme ce observatori au fost delegați Andrei Ioniță (București) și Adrian Petre (Buzău).
Min 2 Petrolul începe în atac acest meci, Rapid scapă pe contraatac prin Hlistei, în stânga, șutul său este bâlbâit în careu de defensiva ploieștenilor, mingea ajunge la Alami, care șutează la poartă, Sefer e pe direcție și preia în 8 metri și înscrie printre picioarele lui Avram. Arbitrul asistent Ferencz Tunyogi ridică fanilionul pentru offside și golul e anulat
Min 1 A început meciul de la Ploiești dintre Petrolul și Rapid, ”Primvs Derby”, așa cum este el supranumit
Pe lângă faptul că și-a întâmpinat favoriții în momentul în care au ajuns la stadion și i-au apostrofat pe cei ai Rapidului, suporterii Petrolului au afișat și două bannere la cele două peluze. ”Trăim și visăm să scriem istorie…” a fost afișat pe gardul de la Peluza I Ilie Oană, iar la Peluza Latină a fost pus mesajul: ”Luptați pentru noi în drumul spre glorie!”

Cele două mesaje afișate de suporterii echipei Petrolul la cele două peluze. Foto: Carmen Mandiș

A fost invazie de ”lupi galbeni” la stadionul ”Ilie Oană”, înainte meciului dintre Petrolul și Rapid! Jucătorii lui Dan Alexa au fost apostrofați, în timp ce cei ai lui Costel Enache au fost primiți cu cântece și chemați la salut | VIDEO și FOTO
♦Costel Enache are doi portari de rezervă pe bancă și niciun jucător nou din cadrul Centrului de Copii și Juniori. Directorul sportiv Costel Lazăr anunțase că Petrolul își va complet lotul pentru acest meci cu juniori, în locul celor indisponibili din cauza faptului că au fost depistați pozitiv cu noul coronavirus.
Dan Alexa mizează în meciul cu Petrolul pe fix același ”11” pe care l-a folosit și în jocul de marți cu CS Mioveni, pe care l-a încheiat la egalitate, scor 0-0, deși din minutul 57 echipa a evoluat în superioritate numerică. Față de partida de la Mioveni, pe banca de rezerve nu se mai regăsesc Paul Copaci, și Valentin Alexandru, apărând, în schimb, Robert Băjan și Brighton Labeau.

”Primvs Derby” al fotbalului românesc are un nou episod astăzi, de la ora 20:15, pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești, însă, din păcate, nu va fi colorat și de public și galerii. Petrolul – Rapid se desfășoară fără suporteri în tribune, din cauza faptului că autoritățile nu permit accesul publicului pe stadion pentru a evita răspândirea noului coronavirus. Miza jocului este una extrem de importantă pentru ambele echipe care participă în play-off-ul inventat de FRF pentru a se decide lupta pentru promovare în Liga 1 în acest sezon regulat de Liga 2 ”înghețat” după doar 24 de etape dintr-un total de 38.

Costel Enache: ”Chiar dacă suntem într-o situație delicată, credem în șansa noastră și ne vom lupta până la capăt pentru victorie”

Pentru Petrolul, acesta va fi primul meci oficial după mai bine de patru luni de la victoria cu 2-1 la Miercurea Ciuc. Ar fi trebuit să înceapă play-off-ul cu un joc la Arad, cu liderul UTA, sâmbăta trecută, însă în lotul ”lupilor” au fost descoperite cazuri de COVID-19. Partida a fost amânată, jucătorii au intrat în izolare, s-au făcut retestări, iar cei șase sportivi depistați pozitiv au fost reconfirmați, astfel că vor lipsi o perioadă mai îndelungată. Restul au primit accept să se antreneze și să joace cu Rapid.

Cu lotul afectat de aceste probleme cu coronavirusul, rămâși pentru o perioadă fără Younes Hamza, Serge Ekollo, Armando Vajushi, Ștefan Bărboianu, Alberto Olaru și Adrian Nicolae, petroliștii vor fi nevoiți să completeze raportul arbitrului cu juniori din cadrul clubului. Chiar și așa, Costel Enache are un singur obiectiv: promovarea în Liga 1.

”Chiar dacă suntem într-o situație delicată, credem în șansa noastră și ne vom lupta până la capăt pentru victorie! Avem mulți absenți, am completat lotul cu juniori, dar trebuie să acceptăm realitatea și să încercăm să acoperim lipsurile cu cei care sunt valizi. Trebuie să rămânem pozitivi și să facem tot ceea ce depinde de noi, astfel încât să ne atingem obiectivul”, a spus antrenorul Costel Enache înaintea meciului cu Rapid, citat de fcpetrolul.ro.

”Vom alinia o formație cu mulți juniori. Nu avem ce face la meciul împotriva Rapidului, așa că vom apela la juniorii din academia noastră, poate, chiar și la cei născuți în anul 2004. Va fi marea lor șansă de a arăta că pot evolua și la eșaloane superioare, ci nu vor rămâne numai la nivel de ligile a patra și a treia, așa cum s-a mai întâmplat, din păcate, la club, cu destule talente, iar asta din varii motiv”, a declarat Costel Lazăr pentru Gazeta Prahova.

Dan Alexa: ”Meciul cu Petrolul este de viață și moarte pentru rivala noastră”

De partea cealaltă, Rapid pornește în acest derby al fotbalului românesc cu un mare avantaj. Are întreg lotul la dispoziție și are un meci oficial desfășurat deja, cel cu CS Mioveni, disputat marți și încheiat la egalitate, scor 0-0.

Chiar și așa, antrenorul Rapidului, Dan Alexa, consideră că jucătorii săi vor avea probleme la Ploiești, unde vor întâlni o echipă care nu se va comporta precum CS Mioveni, ”să se apere 85 de minute”.

”Întâlnim Petrolul, o echipă, din punctul meu de vedere, care, chiar dacă va avea trei absenți, trei jucători dintre cei depistați cu COVID au fost titulari, cu foarte multă calitate, joacă fotbal, încearcă să o facă în toate momentele jocului. Are jucători de calitate, jucători străini care au și jucat în Liga 1, au experiență, români care au jucat foarte multe meciuri în Liga 1. Va fi un meci interesant, total diferit de ceea ce s-a jucat la Mioveni. Petrolul nu e o echipă care să se apere. Mioveniul a făcut-o 85 de minute, apărându-se aproape cu tot efectivul”, a spus Dan Alexa în conferința de presă premergătoare jocului de la Ploiești.

”Sunt convins că vor avea prospețime atâta timp cât vor putea. Au jucători care nativ stau bine fizic. Aș vrea să fie un avantaj pentru noi. Trebuie să profităm de lucrurile astea în momentele jocului. Trebuie să nu mai avem căderi cum am avut la Mioveni, că am avut sincope: joc foarte bun, mai puțin reușit, apoi iarăși joc foarte bun. Cred că aici este cheia jocului. Factorul mental poate să fie decisiv”, a mai comentat Alexa, întrebat dacă Rapid este avantajată că Petrolul are respectivele probleme de lot din cauza coronavirusului.

Dezamăgirea a fost și încă este mare la Rapid, fiindcă nu s-a câștigat meciul de la Mioveni, acolo unde aproape toată repriza secundă s-a jucat în superioritate numerică. Alexa spune că în fața Petrolului echipa trebuie să fie pregătită din toate punctele de vedere. Presiunea rezultatului consideră că este mai mare pe trupa ploieșteană.

”I-am simțit foarte atectați. Bine, eram cu toții foarte afectați, dar a trecut. Meciul cu Mioveni a trecut și tot ceea ce contează este jocul de mâine. Trebuie să fim pregătiți din toate punctele de vedere, să mergem cu foarte multă încredere și să jucăm un meci de care pe care cu, practic, rivala noastră, o echipă care a investit foarte mult, o echipă care a ratat în primul an promovarea, iar acum meciul de mâine este de viață și moarte”, e de părere Alexa.

1-0 pentru Rapid în meciul din sezonul regulat. Golul, venit pe final

În meciul desfășurat de cele două echipe în turul campionatului regulat, Rapid s-a impus în Regie cu 1-0, prin golul lui Bogdan Manole, marcat în minutul 80, după o centrare din corner, însă cei care au controlat mare parte din acea întâlnire au fost petroliștii. Atunci, ambele formații aveau alți antrenori, Daniel Pancu, respectiv Flavius Stoican.

Iulian Dima arbitrează de la centru ”Primvs Derby”

Partida care începe la ora 20:15, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, va fi arbitrată de centralul Iulian Dima (București) și asistenții Marius Cristian Marchidanu (Brăila) și Ferencz Tunyogi (Zalău). Arbitru de rezervă va fi Ionuț Coza (Cernica – Ilfov), în vreme ce observatori au fost delegați Andrei Ioniță (București) și Adrian Petre (Buzău).

În clasament, Rapid ocupă locul 5, cu 20 de puncte și un meci mai mult jucat. Petrolul se situează pe poziția a 6-a, cu 19 puncte, și cu o restanță, cea cu UTA, care a fost programată pentru miercuri, de la ora 18:30, la Arad.

• În acest play-off s-au mai jucat trei meciuri până în acest moment: Turris Oltul Turnu Măgurele – Campionii FC Argeș 0-0, CS Mioveni – Rapid 0-0. și UTA Arad – Turris Oltul Turnu Măgurele 3-4. Partida UTA Arad – Petrolul Ploiești, care ar fi trebuit să se desfășoare sâmbăta trecută, în etapa 1, a fost amânată din cauza cazurilor de COVID-19 descoperite la trupa prahoveană.
  • Meciurile din play-off se desfășoară fără spectatori, deoarece autoritățile interzic publicul la evenimentele sportive, ca prevenție pentru răspândirea noului coronavirus.