Poli Timișoara pierde în ultimele minute cu FK Csikszereda. David Bor a dat lovitura de grație, după ce bănățenii înscriseseră primii în secunda 50

Marius ANGHEL 18 Sep. 2021, 18:59 Liga 2

Poli Timișoara continuă prestația modestă din ultima perioadă și pierde și cu FK Csikszereda pe teren propriu, scor 1-2 pe ”Dan Păltinișanu”, în jocul din etapa a 7-a a Ligii 2. Ciucanii au înscris golul victoriei în minutul 89, după ce bănățenii au căzut din nou pe final.

Două goluri în primele 11 minute și cel deciziv dat în minutul 89

Politehnica a început ca din tun, și în secunda 50 băga mingea în plasă prin Cosmin Bîrnoi, după ce Andrei i-a pasat în careu lui Ursu, iar acesta, din postura de unu la unu cu portarul a șutat plasat, dar goalkeeperul a reușit să devieze.

Avantajul de pe tabelă n-a ținut însă foarte mult, fiindcă Lorant Kovacs a egalat în minutul 11 cu o lovitură de cap din 8 metri central, după o centrare a lui Gal-Andrezly.

Înainte de pauză, timișorenii puteau trece în avantaj, dar Gyenge a parat lovitura de pedeapsă bătută în dreapta de Octavian Ursu (45), după ce Mera fusese doborât în care de Bor. Imediat mai apoi, după o centrare din dreapta, Takacs a căzut cu Ursu (45+1) la 9 metri central, însă arbitrul n-a mai dictat penalty, cu toate că acum faultul a fost mai clar decât la faza lui Mera.

În partea secundă, ocaziile de gol au fost mai puțin, iar cu trecerea timpului Poli s-a retras, iar Csikszereda a profitat. În minutul 89, la o centrare din dreapta a lui Schieb, David Bor a plonjat de lângă Mera și a reluat din 5 metri, cu piciorul, în plasa lui Murariu. Fluierul final a adus din galerie o ”avalanșă” de injurii la adresa jucătorilor Politehnicii, frustrarea fiind mare, având în vedere că echipa pierde al treilea joc consecutiv în campionat, dintre care două pe teren propriu.

S-a terminat 2-1 pentru FK Csikszereda, care acumulează 6 puncte după șapte etape și urcă pe locul 15. Poli Timișoara, cu 7 puncte, e pe locul 14.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor și rezultatele înregistrate în etapa a 7-a

COMENTARIUL LIVE:

POLITEHNICA TIMIȘOARA – FK CSIKSZEREDA 1-2

Cosmin Bîrnoi 1′ / Lorant Kovacs 11′, David Bor 89′

Poli Timișoara: Murariu – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Oanea – Ignea (Hațegan 77′), R. Lazăr – D. Andrei, Bîrnoi (S. Costea 87′), D. Benzar (Gerbi 77′) – Oct. Ursu
Rezerve neutilizate: Păduraru – Bocșan, Moțiu, Zaluschi, Minteuan, Pamfile
Antrenor: Dorin Toma

FK Csikszereda: Gyenge – R. Takacs, Kelemen, Csuros (cpt.), Bor – Bara, L. Kovacs – Jebari (P. Ivanovici 82′), Gal-Andrezly (Schieb 82′), Bărăbaș (Bujdoso 82′) – Rodri Hernando (A. Meszaros 62′)
Rezerve neutilizate: Rybansky – Aszalos, Vereguț, Rotar, Szondi
Antrenor: Valentin Suciu

Stadion: ”Dan Păltinişanu” (Timişoara – Timiş); Arbitru: Sorin Costreie (Buftea – Ilfov); Asistenți: Mircea Orbuleţ (Bucureşti) și Ionuţ Marius Bobe (Videle); Rezervă: Tudor Florin Jurca (Arad); Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) și Viorel Lolea (Reşiţa).

Min 90+3 Final de partidă la Timișoara. FK Csikszereda se impune cu 2-1 în fața Politehnicii, cu un gol marcat în ultimele minute. Galeria e revoltată și înjură jucătorii
Min 89 1-2 Schieb centrează din dreapta careului, David Bor plonjează la bara a doua, din fața lui Mera, reia cu stângul și împinge minga în plasă din 4 metri
Min 87 Iese Cosmin Bîrnoi și intră Samuel Costea
Min 82 Triplă schimbare la Csikszereda. Intră Marvin Schieb, Szilard Bujdoso și Petre Ivanovici și ies Peter Gal-Andrezly, Marius Bărăbaș și Soufiane Jebari. Schieb și Ivanovici au jucat în trecut și la Poli
Min 77 Dublă schimbare la Poli. Intră Erik Gerbi și Roberto Hațegan și ies Daniel Benzar și Alin Ignea
Galeria Politehnicii are un mesaj față de noul director sportiv al clubului. ”Oriunde, numai la ASU nu”, C. Rosenblum 2018. Un mesaj referitor la ce spunea Rosenblum despre trecerea jucătorilor de la LPS Banatul, unde era director, la ASU Poli. Suporterii i-au adesat apoi injurii lui Rosenblum
Min 70 Benzar bate în zid o lovitură liberă din fața careului, din poziție centrală, mingea îi revine și reia din 14 metri peste poartă
Min 62 Intră Andras Meszaros și iese Rodrigo Hernando
Min 60 ||| Daniel Benzar vede și el cartonașul galben pentru proteste
Min 60 Jebari trage puternic din 25 de metri central, Murariu, aflat pe direcție, respinge în dreapta sa
Min 59 ||| Ioan Mera primește cartonașul galben pentru un fault asupra lui Bărăbaș
Min 46 S-a reluat jocul, fără schimbări
Min 45+1 Pauză la Timișoara. Poli Timișoara și FK Csikszereda sunt la egalitate, scor 1-1.
Min 45+1 Centrare din flancul drept a lui Bîrnoi, Takacs cade cu Ursu la 9 metri central, însă arbitrul lasă jocul să continue și ulterior fluieră pauza. A părut a fi un penalty mai clar decât duelul dintre Bor și Mera, dar acum nu s-a mai acordat nimic
Min 45 Octavian Ursu bate penalty-ul în dreapta, Gyenge plonjează bine și parează în lateral, apoi își stârnge pumnii și gesticulează de bucurie
Min 44 Ioan Mera pică în centrul careului dintr-un duel bărbătesc cu Bor, la un corner bătut înalt din dreapta, iar arbitrul acordă penalty, spre nemulțumirea jucătorilor Csikszeredei
Min 42 Centrare din dreapta pe lung, Bărăbaș se înalță bine în 4 metri, în unghi însă, de unde a reluat cu capul slab, pe lângă poartă, la prima bară. Putea fi o mare ocazie de gol, lucru care i-a stârnit și o reacție de furie lui Mera, care a gesticular către colegul său din apărare, din flancul drept, care pierduse prea ușor duelul aerian
Min 35 Rămas în careu după un corner din dreapta, respins inițial, Scutaru primește peste apărare de la Ursu, rămâne singur cu Gyenge, însă se precipită și din cădere încearcă un lob peste portar. Are o execuție defectuasă, iar Gyenge reține. Ciucanii cer offside la poziția lui Scutaru și fac semne către asistentul Bobe
Min 26 ||| Rareș Lazăr cade în careul Csikszeredei și primește cartonașul galben pentru simulare. Scutaru, aflat și el în careu, a gesticulat foarte nervos. Voia penalty
Min 23 Ignea șutează din afara careului peste poarta lui Gyenge
Min 21 După un corner din dreapta și o respingere din centrul careului, mingea ajunge la 18 metri lateral stânga la Kovacs, care trage dezastruos, mult peste poartă
Min 17 ||| Rareș Takacs și Cătălin Oanea primesc cartonașul galben pentru un duel în flancul stâng de atac al Politehnicii
Min 11 1-1 Gal-Andrezly centrează din colțul drept al careului de 16 metri în zonă centrală, la 8 metri, acolo unde se înalță fără probleme Lorant Kovacs, care pune capul și înscrie lângă bara din dreapta. Murariu n-a schițat niciun gest, iar Sofran a fost prins departe de jucătorul care a înscris
Înainte de fluierul de start al jocului, jucătorii Politehncii au intrat pe teren cu câte un câine în brațe, pentru a promova încurajarea adopțiilor de patrupede. Dinamo și Rapid au avut și ele acțiuni asemănătoare
Min 1 1-0 Ursu scapă singur cu portarul, pe centru, după o pasă filtrantă a lui Andrei, încearcă un șut plasat spre dreapta, însă Gyenge atinge balonul și îl deviază spre corner, însă Cosmin Bîrnoi urmărește la bara a doua și șutează din 3 metri în poarta goală. S-a înscris din secunda 50
Asistență extrem de redusă la meci, sub 1000 de spectatori, deși Poli a mutat meciul de la ora 11:00 la 17:00 special la cererea fanilor, pentru a nu se trezi de dimineață

Min 1 A început partida de la Timișoara. Poli joacă în echipamentul alb-violet, cu dungi orizontale, FK Csikszereda e echipată în roșu și negru, cu dungi verticale

Poli Timișoara oferă transmisia LIVE a acestui meci cu FK Csikszereda:

Ultimul meci al zilei în campionatul Ligii 2, în etapa a 7-a, are loc la Timișoara, pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, de la ora 17:00, între Politehnica și FK Csikszereda.

Cele două echipe au fost adversare în sezonul trecut inclusiv în play-off, însă amândouă au ratat și șansa măcar de a ajunge la barajul de promovare, terminând pe ultimele poziții. În acest sezon au un start modest.

Dorin Toma speră ca Poli să nu mai aibă ghinion și cu FK Csikszereda

Poli Timișoara vine după eșecuri consecutive suferite în campionat, 0-1 acasă cu Poli Iași, cu gol primit pe final, și 1-4 la Metaloglobus, unde a avut 1-0 la pauză, iar apoi a încasat patru goluri. În total, în cele șase meciuri disputate până acum, echipa antrenată din această vară de Dorin Toma are deja trei eșecuri, o remiză și două victorii.

”Încercăm de la joc la joc să creştem, dar, din păcate, ultimele două rezultate nu sunt de partea noastră şi de partea mea. Îmi doresc ca jucătorii mei să joace până la ultimul fluier al arbitrului, să fie capacitaţi, să fie determinaţi. Pentru că e păcat să pierzi în minutul 90+2, la fel cum este păcat după ce conduci un joc, la Metaloglobus, să te întorci cu patru goluri, la fel, sunt greşeli mari, pe care mi le asum ca antrenor. Răspund de rezultate. Dar îmi doresc cât de repede să trecem peste această parte mai puţin bună şi totul să se termine la jocul cu Miercurea Ciuc, acest ghinion sau neşansă, cum vrem să-i spunem. Să nu mai facem greşeli mari personale şi să ne aducem toţi aportul la prima victorie acasă. Îmi doresc mult să câştig acest joc pentru suporteri, pentru că nu i-am bucurat în acest început de campionat. Am avut doar două jocuri acasă, unul pe care puteam să-l câştigăm, cu Buzăul, şi unul, cu Iaşiul, pe care l-am pierdut la ultima fază”, a declarat Dorin Toma înaintea acestui joc.

La salutul dinaintea startului partidei, jucătorii echipei Politehnica vor intra pe teren cu câini în brațe, pentru a încuraja adopția celor mai buni prieteni ai omului.

Cu 7 puncte acumulate, Poli se află acum pe locul 14 în Liga 2, și după șapte partide deja desfășurate în această etapă.

Ciucanii vin după primul meci în care au câștigat puncte în acest sezon început dezastruos

De partea cealaltă, FK Csikszereda a avut un debut dezastruos de sezon, cu cinci eșecuri consecutive și cu doar un gol marcat. Runda trecută, acasă cu ”U” Cluj, a reușit o a doua repriză miraculoasă și a întors scorul pentru o victorie cu 3-1, obținând, astfel, primele puncte în acest sezon. Echipa antrenată de Valentin Suciu venea după o altă victorie, 6-2 cu modesta SR Brașov, în Faza a IV-a a Cupei României, rezultat care se pare că i-a deblocat pe ciucani.

În ajutorul lui Valentin Suciu, conducerea clubului din Miercurea Ciuc l-a adus și pe Francisc Dican, ca director tehnic.

FK Csikszereda, cu 3 puncte strânse până acum, e abia pe locul 17, la egalitate cu Viitorul Pandurii și Dunărea Călărași.

Două victorii Csikszereda, una Poli și o remiză, în meciurile directe

În sezonul trecut, cele două echipe s-au întâlnit de trei ori. În campionatul regular, FK Csikszereda s-a impus pe teren propriu cu 2-0. Apoi, în play-off, la Timișoara a fost 1-0 tot pentru trupa lui Valentin Suciu, iar la retur, la Miercurea Ciuc, a fost o remiză, scor 2-2.

Acum două sezoane, în unica partidă dintre ele, Poli a câștigat cu 1-0 acasă.

Sorin Costreie arbitrează Poli Timișoara – FK Csikszereda

Meciul de astăzi se desfășoară pe stadionul ”Dan Păltinişanu” din Timişoara, de la ora 17:00, și va fi arbitrat de centralul Sorin Costreie (Buftea – Ilfov) și de asistenții Mircea Orbuleţ (Bucureşti) și Ionuţ Marius Bobe (Videle). Arbitru de rezervă este Tudor Florin Jurca (Arad), iar observatori au fost delegați Marcel Savaniu (Satu Mare) și Viorel Lolea (Reşiţa).