Petrolul și Steaua au dat-o la pace pe un ”Ilie Oană” aproape plin! Ploieștenii au terminat meciul în inferioritate numerică

Marius ANGHEL 01 May. 2022, 16:31 Liga 2

Meciul dintre Petrolul și Steaua din etapa a 7-a a play-off-ului Ligii 2 s-a încheiat fără gol marcat, scor 0-0, pe un stadion ”Ilie Oană” aproape plin.

Fotbal spectaculos s-a jucat doar în prima repriză, când ambele echipe au avut câte o mare ocazie. Petrolul ar fi trebuit să rămână în inferioritate din minutul 21, când Raul Avram a faultat violent în afara careului, decizia centralului fiind să-i dea doar cartonaș galben, considerând că Pîrvulescu trecuse deja în poziția de ultim jucător, iar mingea preluată larg în lateral de Emilian Pacionel nu ar fi dus la o ocazie clară de gol.

Petrolul a încheiat însă meciul în inferioritate numerică, după ce căpitanul Valentin Țicu a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 78, pentru un fault prostesc. Chiar și așa, Steaua nu a presat, a făcut inclusiv schimbări la trecerea timpului, însă putea marca în minutul de extraprelungiri dat de arbitru tocmai pentru tragerile ei de timp.

• Etapa a 7-a a început de joi, când FC Hermannstadt a câștigat la Chiajna meciul cu Concordia, cu scorul de 3-1. Ieri, în celălalt meci al rundei, Unirea Slobozia a produs surpriza play-off-ului, câștigând pe Cluj Arena cu 2-1 cu ”U” Cluj.

Ocazii mari pentru Chipirliu și Cebotaru. Avram trebuia eliminat

Petrolul a dominat startul jocului, însă prima ocazie a venit la poarta lui Avram. După o pătrundere și o pasă a lui Ștefan Pacionel, Chipirliu (19) a trimis pe lângă poartă, în dreapta, deși era într-o poziție excelentă.

Tot pe un contraatac al Stelei, ploieștenii ar fi trebuit să rămână fără portar. Avram (21) a ieșit din careu și l-a faultat pe Emilian Pacionel, însă arbitrul nu a arătat cartonașul roșu, ci doar pe cel galben. Pîrvulescu se retrăsese în careu pentru a bloca o eventuală minge trimisă acolo, însă mijlocașul Stelei preluase mult în dreapta și avea șanse reduse să o mai ajungă.

Adi Popa a ajuns pe o altă fază de contraatac până în fața careului, însă de acolo a tras pe poartă Enceanu (25), pe centru, iar Avram a reținut.

Și Petrolul a avut o mare ocazie de gol. Cioiu a centrat din stânga, iar Cebotaru (26) a tras din 8 metri direct pe centru, iar Iancu a parat. Din cornerul ieșit, Meijers (27) a trimis cu capul din 2 metri mult în sus și apoi s-a respins, fundașul fiind însă într-o poziție incomodă.

Derby-ul a avut și câteva minute de întrerupere, pentru că galeria Petrolului a aruncat pe teren cu fumigene și petarde, iar ocaziile au întârziat până la ultima fază, când Măzărache (45+4) a trimis cu capul mult peste poartă din 3 metri, după o centrare în forță a lui Bratu din dreapta careului.

Seto și Jarovic au avut oportunități bune, Țicu și-a lăsat prostește echipa în inferioritate

Partea secundă a întâlnirii de pe ”Ilie Oană” a oferit un nivel al jocului mult redus, fragmentarea meciului în multe momente fiind unul dintre factori. De exemplu, în minutul 52, jocul a fost oprit din nou pentru ca rolele aruncate de suporterii din spatele porții lui Iancu să fie îndepărtate.

Seto a avut o situație bună de a înscrie în minutul 56, însă japonezul a tras din alergare, din 16 metri, fără altcineva în fața sa în afară de portar, însă a trimis peste transversală.

Jarovic (58) a scăpat și el singur cu Iancu, însă atacantul Petrolului și-a făcut pașii greșiți și a scăpat mingea în afara terenului.

Petrolul a rămas în inferioritate numerică din minutul 78, când conducea jocul. Valentin Țicu a faultat prostește la mijlocul terenului, ținându-l din spate pe Chipirliu, a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Steaua, mulțumită și cu egalul, a irosit în ultimele secvențe două ocazii bune

Chiar și în superioritate, Steaua nu s-a arătat deloc interesată de atac. Ba, mai mult, s-a apărat din momentul în care s-au arătat cele cinci minute de prelungiri. ”Găzarii” au presat însă timid în puținele minute de joc, fiindcă Oprița a făcut două schimbări la trecerea timpului, semn că e mulțumit cu remiza.

Totuși, se putea marca în derby la ultimele două faze. Emilian Pacionel (90+6) a avut un șut periculos din 18 metri central, însă Avram a scos de lângă bara din stânga sa, iar din cornerul rezultat Walace a trimis cu capul din fața careului mic pe lângă poartă, deși era într-o poziție bună de gol.

Pentru Petrolul urmează meciul cu FC Hermannstadt. Steaua primește vizita celor de la ”U” Cluj

Petrolul a înregistrat al treilea 0-0 pe teren propriu în patru meciuri disputate în play-off și ratează șansa să se desprindă din nou de următoarele clasare, cu 58 de puncte fiind la doar două lungimi de FC Hermannstadt și la patru de ”U” Cluj.

Steaua are 46 de puncte și e aproape sigură de menținerea pe locul 4.

În etapa următoare, intermediară, Petrolul joacă la Mediaș cu FC Hermannstadt, la 5 mai, de la ora 20:00, iar Steaua o întâlnește pe teren propriu cu ”U” Cluj, în data de 4 mai, de la ora 19:00.

CLASAMENTUL play-off-ului Ligii 2 și al golgheterilor

COMENTARIUL LIVE:

PETROLUL PLOIEȘTI – STEAUA BUCUREȘTI 0-0

Petrolul: R. Avram – Sg. Pîrvulescu, Meijers, Huja, Țicu (cpt.) – Cebotaru, Seto – M. Bratu (Mih. Constantinescu 70′), Tucaliuc (Jarovic 46′), Cioiu (Dr. Gheorghe 70′) – Măzărache (Velisar 81′)
Rezerve neutilizate: Moroz – Pashov, V. Lică, Boțogan, Prejmerean
Antrenor: Nicolae Constantin
Eliminat: Valentin Țicu 78′ (cumul de cartonașe galbene)

Steaua: H. Iancu (cpt.) – D. Oroian, Walace, Beța, Al. Zaharia – Val. Bărbulescu (Buhăescu 84′), Șt. Pacionel – Ad. Popa (Răsdan 90+3′), Enceanu (Măd. Mihăescu 62′), Em. Pacionel – Chipirliu (Huiban 90+3′)
Rezerve neutilizate: Bălbărău – Donose, Ad. Ilie, Cl. Dragu, Bactăr
Antrenor: Daniel Oprița

Stadion: ”Ilie Oană” (Ploiești – Prahova). Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş). Asistenți: Cosmin Bojan (Târgu Mureş) și Claudiu Şchiopeţ (Braşov). Rezervă: Dorin Burloiu (Galaţi). Observatori: Petre Radu (Bucureşti) și Dorinel Dincă (Călăraşi).

Min 90+6 Final de meci la Ploiești. Petrolul și Steaua termină al treilea joc direct din acest sezon la egalitate, scor 0-0.
Min 90+6 Centrare din cornerul din dreapta, Walace se înalță bine în fața careului mic, însă reia cu capul mult în dreapta, deși era într-o poziție perfectă de gol. Arbitrul fluieră finalul apoi
Min 90+6 Emilian Pacionel primește în fața careului, își face balonul pentru un șut cu stângul și trage din 18 metri, Avram deviază și scoate de lângă bara din stânga sa în corner
Min 90+3 Schimbări incredibile făcute de Oprița, la trecerea timpului, deși Steaua joacă în superioritate numerică. Iese Adrian Popa și intră Florin Răsdan, iese și Bogdan Chipirliu și intră Dragoș Huiban. Chipirliu abia a ieșit de pe teren
Min 90+3 ||| Mihai Velisar îl faultează la mijlocul terenului pe Adi Popa și primește și el cartonașul galben
Min 90 + Meciul e prelungit cu cinci minute și Petrolul atacă, în ciuda faptului că joacă în inferioritate
Min 90 Cebotaru centrează în careu o lovitură liberă din stânga, Jarovic nu poate prelua ca lumea și să reia spre poartă, dintr-o poziție bună, și este deposedat. Balonul ajunge în stânga, Velisar centrează și mingea îl lovește în piept pe Oroian și se duce în corner. Velisar cere penalty, considerând că mingea l-a lovit pe fundaș în mână
Min 84 Iese Valentin Bărbulescu și intră Vasile Buhăescu
Min 83 Huja îl faultează pe Ștefan Pacionel din spate, ținându-l, în marginea careului, în stânga atacului Stelei, însă arbitrul nu mai arată și cartonașul galben
Min 81 Schimbare tactică după eliminarea lui Țicu. Iese Simon Măzărache și intră Mihai Velisar
Min 78 |||| Valentin Țicu îl ține de tricou, din spate, la mijlocul terenului, pe Bogdan Chipirliu, primește în mod evident cartonașul galben și este eliminat. Țicu îi reproșează arbitrului că primul cartonaș galben i l-a acordat degeaba
Min 73 Zaharia revine abia acum pe teren, cu tot capul bandajat
Min 70 Dublă schimbare la Petrolul. Ies Mario Bratu și Marius Cioiu și intră Mihai Constantinescu și Dragoș Gheorghe
Min 69 Alexandru Zaharia primește îngrijiri medicale pe teren după ce tot el a lovit cu capul la un duel aerian, pe Bratu
Min 62 Mutare defensivă făcută de Oprița. Iese Rareș Enceanu și intră Mădălin Mihăescu
Min 58 Cioiu trimite o minge în față, Oroian o trimite cu capul în centru, Walace pasează slab spre propria poartă, Jarovic o interceptează și scapă singur cu Iancu, însă își face greșit preluarea și din a doua încercare mingea iese în aut de poartă. Arbitrul dă corner
Min 56 Jarovic deviază din dreapta spre centru, Seto avansează și trage cu stângul din fața careului, din 16 metri, doar cu portarul în față, peste transversală
Min 52 Jocul e întrerupt pentru ca rolele de hârtie aruncate de galeria Petrolului de la Peluza I să fie strânse de pe teren. Și galeria Stelei aprinde torțe
Min 48 ||| Valentin Țicu intră prin alunecare, din lateral, în fața lui Adi Popa, stelistul pică pe piciorul petrolistului și simulează o lovitură. Arbitrul se păcălește și acordă inclusiv cartonașul galben pentru Țicu
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 Intră Senad Jarovic în locul lui Cosmin Tucaliuc, la pauză
Min 45+4 Pauză pe ”Ilie Oană”. Petrolul și Steaua sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză frumoasă, cu câteva ocazii mari, cel puțin una de fiecare parte. Rămâne de comentat dacă Raul Avram trebuia sau nu eliminat la faza din minutul 21, când a faultat în afara careului
Min 45+4 Bratu bate puternic lovitura liberă din dreapta, un corner mai scurt, Măzărache urcă la colțul scurt și pune capul din 3 metri, însă mingea se duce mult în sus, în înaltul tribunei
Min 45+3 ||| Valentin Bărbulescu îl ia pe sus pe Cebotaru în flancul drept de atac al Petrolului, aproape de linia careului, și primește cartonașul galben
Min 45 + Prima repriză este prelungită cu patru minute
Min 44 Seto pătrunde în careu pe stânga, centrează în centru, înapoi, la 11 metri, de unde Tucaliuc reia cu stângul în blocaj și mingea sare în corner, tot în stânga
Min 35 Se reia meciul după aproximativ trei minute, perioadă în care crainicul a îndemnat galeria să nu mai arunce pe teren cu obiecte pirotehnice
Min 32 Meciul este întrerupt, fiindcă galeria Petrolului de la Peluza I a aruncat cu fumigene și petarde pe teren. Modul ei de a sărbători acest derby cu Steaua, pentru care Petrolul va fi amendată de FRF

Min 32 Țicu centrează dintr-un corner din stânga, mingea e trimisă pe lângă poartă, în dreapta, iar arbitrul dă aut de poartă. Balonul a fost mai degrabă trimis de un stelist, nu de Cebotaru și nici de Meijers, care era acolo, în 6 metri
Min 30 Bărbulescu trage de la distanță, Avram prinde fără probleme
Min 27 Al treilea corner consecutiv pentru Petrolul, de această dată se trimite lung, înalt, pe bara a doua, iar Meijers reia în sus din doar 2 metri, dintr-o poziție incomodă
Min 26 Ocazie mare pentru Petrolul, cea mai mare a meciului. Centrare din stânga a lui Cioiu, mingea trece prin fața porții, Bratu nu poate șuta și trece pe lângă minge, iar Cebotaru, nemarcat, reia cu latul din 8 metri ușor lateral dreapta, direct în Iancu. Portarul respinge în stânga sa și apoi se degajează în corner
Min 25 Adi Popa scapă pe contraatac, avansează până în fața careului, se împiedică, însă Enceanu a urcat și el acolo și trage bine pe poartă, dar pe direcția lui Avram, care prinde fără probleme
Min 23 Enceanu bate lovitura liberă din 19 metri lateral dreapta pe lângă poartă, la colțul scurt
Min 21 ||| Emilian Pacionel primește în față, defensiva Petrolului e surprinsă, mijlocașul Stelei preia larg în dreapta și Avram, ieșit la 19 metri lateral, îi dă peste picioare adversarului. Arbitrul acordă doar cartonașul galben pentru Raul Avram, cu explicația că Pîrvulescu, fost în spatele lui Emilian Pacionel, se retrăsese în careu, iar preluarea stelistului a fost largă și șansa de a înscrie nu era clară. Altfel, portarul trebuia eliminat
Min 19 Ocazie mare pentru Steaua. Ștefan Pacionel pătrunde ușor în careu, din flancul drept, pasează spre înapoi, mingea ajunge la Chipirliu, care pune latul de pe linia de 16 metri și trimite pe lângă poartă, în dreapta, deși era într-o poziție excelentă, doar cu Avram în fața sa
Min 14 ||| După respingerea lui Iancu, Steaua pornește pe contraatac în flancul stâng, iar Mario Bratu primește cartonașul galben după ce îl ține insistent din spate pe Oroian
Min 14 Tucaliuc centrează dintr-o lovitură liberă din stânga, Iancu se înalță în 5 metri și respinge din capul lui Seto
♦Min 12 Petrolul a dominat începutul de meci, s-a aflat constant în jumătatea adversă, însă ocaziile au lipsit până acum
Galeria Stelei, care a umplut la refuz sectorul rezervat oaspeților, a afișat o pânză coregrafie de mărimea întregului sector. Pe ea scria atât: ”Nu contează scorul…” Petroliștii știu mesajul. 🙂

Min 1 A început partida de pe ”Ilie Oană”, cu trei minute întârziere. Stadionul este aproape plin
Nicolae Nuță a dat lovitura de start simbolică a meciului de pe Ilie Oană. Acesta a fost atacant al Petrolului în anii ’80

Derby-ul etapei a 7-a a play-off-ului Ligii 2 se joacă la Ploiești, pe stadionul ”Ilie Oană”, astăzi, 1 mai, de la ora 14:30. Petrolul, liderul campionatului, întâlnește rivala Steaua, clasată pe locul 4, într-un meci derby pentru tot fotbalul românesc.

În jocul tur din acest play-off, Petrolul a condus în Ghencea, însă Steaua a întors scorul în repriza secundă, profitând inclusiv de o gafă a arbitrului, și a câștigat cu 2-1.

Nicolae Constantin, înaintea meciului cu Steaua: ”Suntem obligați să câștigăm”

Petrolul vine după un meci început dezastruos la Cluj, pierdut cu 1-3 cu ”U”, care a confirmat din nou că echipa condusă de Nicolae Constantin nu mai este atât de speriat, cum a fost în prima parte a sezonului, în meciurile din 2022. Nici pe teren propriu, echipa ploieșteană nu stea prea bine în acest an, fiindcă în cele patru meciuri a obținut trei remize de 0-0 (cu FC Buzău, ”U” Cluj și FC Hermannstadt) și o victorie după ce a fost condusă, 3-1 cu Unirea Slobozia.

În meciul de la Cluj, de runda trecută, Petrolul l-a pierdut pentru restul sezonului pe golgheterul Sory Diarra, accidentat.

”E o încărcătură mai aparte, ne apropiem de final, sunt patru meciuri din care trebuie să scoatem cel puțin șase puncte să promovăm. Pentru că e primul meci cu Steaua, suntem obligați să câștigăm, jucăm acasă, cu suporteri. Suntem obligați să câștigăm acest meci.

(N.r. – Dacă va face o echipă ofensivă pentru meciul cu Steaua) O să atacăm și o să câștigăm acest meci! O să facem o echipă pentru atac. E o variantă și Măzărache.

Nu există presiune dublă, e important că jucăm acasă, sunt sigur că vor fi mulți spectatori. Mă aștept să fie o zi bună pentru fotbal, și pentru suporteri și pentru noi trebuie să dăm totul. Tot ce vine din tribune e un plus”, a spus Nicolae Constantin înaintea partidei cu Steaua.

Petrolul ocupă locul 1 în play-off-ul Ligii 2, cu 57 de puncte, fiind la un punct peste FC Hermannstadt și la trei de ”U” Cluj, principalele adversare în lupta pentru obținerea promovării directe în Liga 1.

Daniel Oprița, înainte de meciul cu Petrolul: ”O să facem un joc bun și vrem și noi cele trei puncte”

Steaua a depășit runda trecută o serie de trei meciuri consecutive fără victorie, în care obținuse doar un punct, după succesul cu Petrolul. Echipa lui Daniel Oprița s-a impus cu 3-0 pe teren propriu cu Concordia Chiajna.

După succesul din Ghencea cu Steaua, Oprița a sprintat către galerie și s-a bucurat excesiv. Acum are din nou șansa să își învingă fosta echipă, Petrolul.

”Atmosfera la echipă e bună după victoria cu Chiajna, nu avea cum să fie altfel. Am reușit să câștigăm un meci greu, așa că suntem încrezători că putem face o figură frumoasă în continuare și merită să ne concentrăm pentru partida cu Petrolul.

O să fie un meci greu, pentru că Petrolul vine după o înfrângere grea la Cluj. Nu mai e nici ea la fel de sigură de primele două locuri, s-au apropiat Hermannstadt și Cluj de ea, așa că nu mai are voie să piardă puncte. Va da totul să câștige meciul, dar și noi o să facem un joc bun și vrem și noi cele trei puncte”, a spus Daniel Oprița înainte de jocul cu Petrolul.

Steaua ocupă locul 4 în play-off, cu 45 de puncte, fără să aibă dreptul de a promova în Liga 1.

Câte o victorie pentru ambele echipe în precedentele dueluri din acest sezon. Diarra, marea absență pentru Petrolul

În sezonul regular, Petrolul a învins Steaua cu 2-0 pe ”Ilie Oană”, în cadrul etapei a 11-a, prin golurile marcate de Sory Diarra (57, 63).

În play-off, în etapa a 2-a, Steaua a câștigat cu 2-1.

Petrolul a făcut o primă repriză foarte bună în Ghencea, a înscris prin Sory Diarra (9) și a ratat multe ocazii bune de gol. În repriza secundă, Steaua a evoluat mai bine și a reintrat în joc și cu ajutorul arbitrului Vidican, care a dictat un penalty inexistent, iar Bogdan Chipirliu nu a iertat de la punctul cu var în minutul 57. Tot Chipirliu a înscris și în minutul 69, cu un șut slab, însă portarul Avram a scăpat mingea printre picioare.

Marea absență a Petrolului în acest joc este cea a lui Sory Diarra, golgheterul echipei și al Ligii 2, la egalitate cu Chipirliu.

Florin Andrei arbitrează Petrolul – Steaua

Meciul de pe ”Ilie Oană” începe de la ora 14:30 și va fi arbitrat de centralul Florin Andrei (Târgu Mureş) și de asistenții Cosmin Bojan (Târgu Mureş) și Claudiu Şchiopeţ (Braşov). Arbitru de rezervă este Dorin Burloiu (Galaţi), iar observatori au fost delegați Petre Radu (Bucureşti) și Dorinel Dincă (Călăraşi).