Petrolul a terminat la egalitate amicalul cu FC Voluntari, după ce a ratat o lovitură de pedeapsă. Echipa trimisă pe teren de Viorel Moldovan

Răzvan STÎNGĂ 10 Oct. 2020, 15:58 Liga 2

Petrolul a încheiat stagiul de pregătire organizat în această săptămână, după ce partida cu CSM Slatina din etapa a 7-a din Liga 2 a fost reprogramată. Echipa lui Viorel Moldovan a finalizat mini-cantonamentul de cinci zile de la Poiana Brașov cu un meci amical disputat la Buftea, cu echipa din Liga 1 FC Voluntari. Scorul final a fost 1-1, după ce ilfovenii au deschis scorul.

Petrolul a ratat o lovitură de la 11 metri prin Nir Lax

În minutul 40, FC Voluntari a înscris pentru 1-0, prin Adrian Popa, iar acesta avea să fie și rezultatul la pauză. În partea secundă, Petrolul a venit mai montată de la cabine și a punctat la patru minute de la reluare, prin Mario Bratu.

Potrivit FC Petrolul Ploiești, acesta a executat perfect o lovitură liberă de la 22 de metri. Ploieștenii au avut șansa să treacă în avantaj în minutul 57. Au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, dar Nir Lax a tras slab, iar portarul Voluntariului a parat.

Viorel Moldovan a mers contra Voluntariului pe o formulă de start alcătuită din jucătorii care n-au evoluat niciun minut în partida de ieri, menținând același „11” pe toată durata întâlnirii: Kitanov – Mendoza, Meijers, Manolache, Țicu – Nir Lax – Bratu, Salifu, Ekollo, Roige – Balint.

Joi, Petrolul a mai jucat un meci amical, cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, la finalul căruia a pierdut cu 4-5. Pentru ploieșteni au marcat Vasile Buhăescu (14, 65 – penalty), Sory Ibrahim Diarra (40) și Răzvan Matiș (50).

Petrolul ocupă locul 5 în Liga 2, înaintea startului etapei a 7-a

Când s-au consumat șase etape din noul sezon al Ligii a 2-a, înainte de începerea etapei a 7-a, Petrolul este pe locul 5, cu 10 puncte, înregistrând trei victorii, un egal și două înfrângeri. Liderul clasamentului este U Craiova 1948 SA, 14 puncte, urmat de Rapid, 13 puncte, și Metaloglobus București, 12 puncte.

Următorul meci pentru ploieșteni este programat contra celor de la Fotbal Comuna Recea, în etapa a 8-a. Confruntarea cu CSM Slatina se va juca pe 28 octombrie.