FK Miercurea Ciuc U19, eliminată din UEFA Youth League încă din prima rundă. Campioana României a pierdut la scor returul cu Galatasaray U19, din Turcia

Răzvan STÎNGĂ 05 Oct. 2022, 17:42 Diverse

FK Miercurea Ciuc U19 nu a reușit să facă surpriza în returul cu Galatasaray U19, din runda 1 a UEFA Youth League.

După 1-1 în prima manșă, în România, în Turcia partida a fost tranșată fără probleme în favoarea gazdelor, cu scorul de 4-0. După primele 45 de minute rezultatul era egal.

FK Miercurea Ciuc U19, eliminată din UEFA Youth League încă din turul 1

FK Miercurea Ciuc U19 a reușit să scape fără gol primit în primele 45 de minute ale partidei din Turcia, dar repriza a doua a fost fără istoric. Presiunea gazdelor a fost și mai mare, iar Beknaz Almazbekov a făcut destul de repede dubla după reluare, punctând în minutele 58 și 65.

Galatasaray U19 a continuat atacurile și a închis tabela în urma reușitelor din minutele 73 și 80, prin Hamza Akman, care a făcut 3-0 transformând o lovitură de la 11 metri, și Caner Dogan.

FK Miercurea Ciuc U19, eșec la scor cu Galatasaray U19

Astfel, FK Miercurea Ciuc U19 a părăsit UEFA Youth League încă după primul tur preliminar. A ieșit prematur din cea mai importantă competiție dedicată echipelor de club pentru această categorie de vârstă, Liga Campionilor sub 19 ani.

• FK Miercurea Ciuc U19 a evoluat în returul cu Galatasaray U19 în formula: Mate Simon – Alex Valentin Gondor, Mark Kovacs, Daniel Vereguț, Flavius Colceriu (Szilard Csedo 69′) – Omar El Sawy (Alexandru Ureche 87), Lajos Norbert Balazs (Milan Orban 78′), Szilard Bujdoso – Botond Sebestyen (Csaba Boni 87′), Tamas Biro (Szilard Balogh 69), Raul Sandor
    Antrenor: Norbert Demany

FK Miercurea Ciuc U19 ar fi jucat cu Rukh Lviv U19 sau Zaglebie Lubin U19 în turul 2

Dacă ar fi trecut în turul 2 al UEFA Youth League, FK Miercurea Ciuc U19 ar fi evoluat în compania învingătoarei din dubla Rukh Lviv U19 (Ucraina) – Zaglebie Lubin U19 (Polonia).

În tur, scorul dintre cele două a fost 1-0 pentru Rukh Lviv U19.

În sezonul trecut, la prima participare în UEFA Youth League, FK Miercurea Ciuc U19 a pierdut în Turul 1 cu francezii de la Angers U19 (0-2 la Miercurea Ciuc și 0-3 la Angers).