”FC U” Craiova câștigă in extremis meciul cu Dunărea Călărași, cu gol marcat la ultima fază. Anghelina a ratat un penalty

Marius ANGHEL, Mircea OGLINDOIU 12 Sep. 2020, 20:00 Liga 2

”FC U” Craiova a marcat din nou la ultima fază a unui meci, precum în remiza din deplasarea de la Miercurea Ciuc, însă de această dată o obținut o victorie. Cu 2-1 s-au impus oltenii în fața echipei Dunărea Călărași, trupă care înaintea desfășurării etapei a 3-a era liderul Ligii 2, cu punctaj maxim după două meciuri.

Călin Cristea a deschis scorul pentru Craiova dintr-o lovitură liberă de la 17 metri. Mingea a lovit și bara la faza petrecută în minutul 34. În partea secundă, oltenii își puteau majora diferența pe tabelă, însă portarul Krell a apărat lovitura de pedeapsă executată de Marian Anghelina (52). Ciolacu a fost faultat în careu de Bud.

Pe final, Dunărea a reușit să egaleze prin nou-intrarul Marius Fotescu, în minutul 78, pentru ca Claudiu Bălan să înscrie golul decisiv în minutul 90+4 dintr-o pasă primită de la Raicea, jucător cu care a intrat în același timp pe teren în minutul 59.

Cu 7 puncte acumulate în total după trei etape, U Craiova 1948 SA urcă pe locul 2 în Liga 2 într-un clasament intermediar, în timp ce Dunărea Călărași mai pică o poziție, pe 3, cu 6 puncte.

Etapa viitoare, Craiova joacă în deplasare, sâmbătă, de la ora 12:30, la Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Dunărea Călărași va sta.

Ultimul meci al zilei în Liga 2, în etapa a 3-a, are loc de la ora 18:00, pe stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin. Acolo se întâlnesc U craiova 1948 SA și Dunărea Călărași, două echipe cu pretenții în eșalonul secund, care vor în play-off, pentru ca apoi să lupte pentru promovare.

”FC U” Craiova a jucat la mijlocul săptămânii restanța cu Ripensia și a câștigat la scor, 4-1, astfel că are un moral excelent înaintea partidei de astăzi. În primul meci din Liga 2 remizase la Miercurea Ciuc, 1-1 cu FK Csikszereda.

În schimb, Dunărea Călărași, în ciuda problemelor financiare și a organizării târzii, are un start excelent de sezon, cu două victorii în tot atâtea meciuri. Echipa lui Cristian Pustai a bătut la CSM Slatina cu 1-0, iar acasă a trecut cu 3-0 de Fotbal Comuna Recea. Dunărea a fost lider înaintea startului acestei etape și era una dintre cele două echipe cu punctaj maxim.

Într-un clasament intermediar, Dunărea Călărași ocupă locul 2, cu 6 puncte, în timp ce U Craiova 1948 SA e pe locul 7, cu 4 puncte.

Partida care începe la ora 18:00, pe stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin, va fi arbitrată de centralul Florin Mihai Marcu (Oradea) și asistenții George Bogdan Duță și Damian Antal (ambii din Bacău). Rezervă este Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea), iar observatori au fost delegați Ion Negoescu  (Târgoviște) și Marin Iancu (Urziceni).