FC Hermannstadt bate Poli Iaşi cu gol reușit în ultimele minute și continuă să aibă punctaj maxim. Moldovenii au înscris primul lor gol în acest sezon, însă rămân tot pe 0 acolo unde contează

Marius ANGHEL 12 Aug. 2021, 20:29 Liga 2

FC Hermannstadt continuă cu punctaj maxim și după desfășurarea meciului din etapa a 3-a a Ligii 2. În partida de deschidere a rundei, sibienii au trecut pe teren propriu, la Mediaș, cu 2-1, de Poli Iași, cu un gol marcat în minutul 88. Moldovenii rămân cu 0 puncte în clasament și, dacă îi consolează cu ceva, cu primul gol marcat în trei jocuri.

Doi jucători introduși în repriza secundă de Măldărășanu au înscris golurile cu Poli Iași

Sibienii au avut posesia în prima repriză, una în care ieșenii au preferat să se apere și să blocheze orice culoar spre poarta noului titular Teodor Axinte. Tactica lui Costel Enache a dat roade până la pauză, când gazdele nu au avut nicio ocazie de gol.

Cu două mutări făcute la pauză de Măldărășanu și una de Enache, partea secundă a debutat în același ritm, însă de această dată sibienii au reușit să înscrie. Cu ceva noroc, nou-intratul Ionuț Năstăsie (59) a reluat din 9 metri, din fața lui Pușcaș, direct sub transversală, după ce Cană a respins în stânga, iar Oroian a așezat de acolo pentru urcarea lui Năstăsie.

În noile condiții, Poli Iași a fost nevoită să iasă la atac, iar Pelivan (67) a avut un prim șut, fără probleme pentru Pop. Însă același Ionuț Pop avea să gafeze la o reluare simplă cu capul a lui Plămadă. Portarul a scăpat mingea în față și Cristian Pușcaș (72), pe fază, a preluat și a trimis în plasă.

Portarii au greșit la ultimele două goluri

Meciul se îndrepta către un egal nesperat pentru ieșeni, însă o fază fixă, în care Axinte a respins greșit în două rânduri, l-a adus în situația favorabilă de a trimite în poartă pe Loren Niță, iar jucătorul intrat pe parcurs nu a ratat din 8 metri central și a înscris golul victoriei.

În prelungiri, în minutul 90+3, Cristian Pușcaș putea aduce egalarea, însă mingea șutată din dreapta careului a ”mângâiat” rădăcina barei colțului lung.

FC Hermannstadt are punctaj maxim, Poli Iași rămâne pe 0

S-a terminat 2-1 pentru FC Hermannstadt, care are 9 puncte din tot atâtea posibile după primele trei etape. În schimb, Poli Iași rămâne cu 0 puncte și se poate consola doar că a spart ”gheața” în privința golurilor.

În etapa a 4-a, FC Hermannstadt urmează să joace în deplasare la București, cu Metaloglobus, fosta echipă a lui Măldărășanu. În schimb, Poli Iași o să primească vizita celor de la ”U” Cluj, care urmează în această seară să joace acasă cu Unirea Constanța. Partidele din runda a 4-a încă nu au fost programate.

CLASAMENTUL Ligii 2

COMENTARIUL LIVE:

FC HERMANNSTADT – POLITEHNICA IAȘI 2-1

Ionuț Năstăsie 59′, Loren Niță 88′ / Cristian Pușcaș 72′

FC Hermanstadt: I. Pop – Pantea, Antoche, I. Stoica, Opruț – Alhassan (Andr. Lungu 81′), Mino Sota, P. Petrescu (cpt.)(Plazonja 85′) – Balaure (I. Năstăsie 46′), Buhăcianu (Sîntean 58′), Al. Oroian (L. Niță 81′)
Rezerve neutilizate: Muțiu – Issah, Tomșa, Bejan
Antrenor: Marius Măldărășanu

Poli Iași: T. Axinte – Onea, Cană, Fl. Plămadă (cpt.), Tib. Serediuc – Al. Stan (Stoenac 46′), Cr. Pușcaș, Deretti (Chatzuterzoglou 77′), Corobuță (Pelivan 46′) – S. Camara, F. Cristea (Aftanache 86′)
Rezerve neutilizate: Laur. Popescu – Ov. Mihalache, Ungurenașu, Purcariu, Al. Zaharia
Antrenor: Costel Enache

Stadion: Gaz Metan (Mediaș); Arbitru: Viorel Nicușor Flueran (Craiova); Asistenți: Cosmin Bojan (Târgu Mureş) și Radu Despa (Baia Mare); Rezervă: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca); Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) și Mihai Prunariu (Târgu Jiu).

Min 90+6 Final de partidă. FC Hermannstadt se impune cu 2-1 în meciul cu Poli Iași, meritat la cum a decurs în total jocul, însă cu mult noroc, cu gol decisiv reușit pe final. Sibienii reușesc a treia victorie consecutivă în acest sezon, ieșenii rămân fără punct și reușesc, în schimb, să înscrie primul lor gol în acest campionat
Min 90+5 ||| Raul Opruț primește cartonașul galben pentru tragere de timp
♦Min 90+3 Minge trimisă lung în față, Camara deviază cu capul pe spate pentru Stoenac, care preia de lângă Pantea, pătrunde singur în careu, pe dreapta, și trage pe jos spre colțul lung. Mingea șterge rădăcina barei și iese în aut de poartă
Min 90 + Meciul e prelungit cu cinci minute
Min 88 2-1 Corner din stânga, mingea e reluată cu capul pe poartă, Axinte se întinde și scoate de lângă bara din stânga sa în față, se degajează în disperare de cauză mult în afara careului, Pantea preia la 30 de metri și trage în forță pe poartă, Axinte intervine din nou și respinge în față, de această dată la Loren Niță, care nu ratează din 8 metri central, unde era nemarcat
Min 86 ⇒ Alexandru Aftanache intră în locul lui Francisc Cristea, care acuză o accidentare, la Poli Iași
Min 85 ⇒ Stjepan Plazonja intră în locul lui Petrișor Petrescu, la FC Hermannstadt
Min 83 ||| Francisc Cristea primește cartonașul galben pentru că împiedică executarea unei lovituri libere de către Petrescu
Min 81 Dublă schimbare la FC Hermannstadt. Intră Andrei Lungu și Loren Niță și ies Baba Alhassan și Alexandru Oroian
Min 80 Alhassan preia cu piept în față la 20 de metri, protejează în fața lui Pușcaș și trage cu dreptul pe lângă poartă, în stânga. Axinte n-a avut nicio reacție
Min 77 Jean Deretti iese la margine, epuizat, și este schimbat cu Okan Chatziterzoglou
Min 76 ||| Andrei Sîntean îl ține din spate pe Stoenac, pentru a opri un contraatac, și primește cartonașul galben
Min 72 1-1 Cristea bate slab o lovitură liberă din dreapta, direct în singurul jucător aflat în zid, mingea îi revine și centrează din alergare în careu. Plămadă deviază cu capul spre poartă, iar Ionuț Pop iese sigur și pare să rețină fără probleme. Goalkeeperul, nepresat de nimeni, scapă mingea în față, iar Cristian Pușcaș e pe fază, preia mingea în dreapta, pe lângă Pop, și o trimite apoi din 6 metir în poarta goală. Poli Iași înscrie norocos primul ei gol în acest sezon
Min 68 Pauză de hidratare
Min 67 Pelivan șutează din fața careului, din lateral stânga, pe centrul porții. Pop reține fără probleme. Iașiul a ieșit la joc după ce a primit golul
Min 59 1-0 Centrare din dreapta în careul ieșenilor, Cană respinge cu capul în stânga, acolo unde preia Oroian, care îl are în față pe Onea și preferă o pasă înapoi pentru pătrunderea în viteză a lui Ionuț Năstăsie, care scapă din marcajul lui Pușcaș și reia din prima din 9 metri direct sub transversală, fără speranțe pentru Axinte. Plămadă urlă de supărare
Min 58 Iese Valentin Buhăcianu, din nou dezamăgitor, și intră Andrei Sîntean. Pușcaș și-a revenit și a putut continua meciul
Min 52 Cristian Pușcaș acuză o accidentare după un duel cu Năstăsie și se cere schimbare. Enache e nemulțumit
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 Schimbări la pauză. Intră Ionuț Năstăsie și iese Silviu Balaure, la FC Hermannstadt. Intră Marian Stoenac și Ionuț Pelivan și ies Alexandru Stan și Petru Corobuță, la Poli Iași
Min 45+3 Pauză. 0-0 între FC Hermannstadt și Poli Iași, după o primă repriză în care gazdele au avut posesia, oaspeții s-au apărat încontinuu, însă mi s=a înregistrat nicio ocazie de gol
Min 45 + Prima repriză este prelungită cu două minute. Nu a fost nicio ocazie până acum
Min 34-36 ||| Costel Enache are o discuție aprinsă cu centralul Viorel Flueran, pe temea unei faze de joc probabil. Enache continuă apoi să discute răstit și cu arbitrul de rezervă, iar Flueran revine la margine și îi arată antrenorului Iașiului cartonașul galben. Enache nu se lasă și își spune în continuare opinia
♦Min 34 Deretti acuză o accidentare după o lovitură încasată de la Antoche. Jucătorul Politennicii are nevoie de îngrijiri medicale, în timp ce restul fotbaliștilor au pauză de hidratare
Min 27 Poli Iași preferă să stea la ”cutie”, în propria jumătate, rar jucătorii lui Costel Enache depășesc linia de mijlocul terenului. Gazdele au posesia, însă degeaba, fiindcă nu reușesc să desfacă apărarea adversă
Min 25 Oroian pătrunde în careu pe stânga, face o ”bicicletă” și apoi trimite înapoi pentru Alhassan, care preia la 18 metri ușor în lateral și trage mult peste poartă, deși nu-l presa nimeni
♦Min 22 Petrescu bate cu stângul o lovitură liberă de la 22 de metri central, obținută tot de el, direct în zid. Mingea sare apoi la Opruț, care trage tot în blocajul zidului și Iașiul reușește apoi să iasă din defensivă
Min 16 Pauză de hidratare. Micuța galerie a echipei FC Hermannstadt este inimoasă și asigură fondul sonor al meciului
Min 7 FC Hermannstadt, îmbrăcată cu echipament complet alb, domină startul meciului, însă pentru moment nu reușește să desfacă apărarea adversă. Jucătorii Politehnicii Iași au echipament portocaliu-negru
♦În ciuda faptului că înainte de partidă antrenorul Costel Enache anunța că nu va schimba portarul, pe Laurențiu Popescu, după ce în primele două meciuri a încasat patru goluri, iată că între timp s-a răzgândit, iar titularizat este Teodor Axinte
Min 1 A început partida de la Mediaș

Etapa a 3-a a Ligii 2 debutează astăzi, de la ora 18:30, și se încheie aproape peste o săptămână, miercuri seară.

Meciul care deschide runda are loc la Mediaș, pe stadionul Gaz Metan, între fostele prim-divizionare FC Hermannstadt și Politehnica Iași. Cele două echipe au un început de sezon total diferit. Trupa condusă de Marius Măldărășanu are maximum de puncte, iar cea a lui Costel Enache nu are niciun punct strâns. Din aceast cauză, ieșenii vor juca și cu gândul la amenințările primarului Mihai Chirica, care a cerut măsuri împotriva jucătorilor și staffului tehnic în cazul în care se pierde și acest joc, al treilea consecutiv din Liga 2.

Sibienii au maxim de puncte după primele două etape, ieșenii nu au nimic în cont

FC Hermannstadt a început campionatul cu două victorii în care a avut aceeași marcatori, pe Baba Alhassan și Silviu Balaure. A trecut cu 2-1, acasă, de FC Buzău, iar apoi a învins cu 2-0, în deplasare, Unirea Constanța.

Poli Iași a debutat cu un eșec în deplasare, 0-2 la Ploiești cu Petrolul, iar acasă a pierdut cu Concordia Chiajna, scor 0-1. Deci moldovenii nu au marcat niciun gol în acest sezon de Liga 2.

AICI poți citi declarațiile oferite înainte de acest meci de antrenorii Marius Măldărășanu, respectiv Costel Enache.

Viorel Flueran arbitrează meciul de la Mediaș

Meciul de la Mediaș începe la ora 18:30 și va fi arbitrat de centralul Viorel Nicușor Flueran (Craiova) și asistenții Cosmin Bojan (Târgu Mureş) și Radu Despa (Baia Mare). Rezervă de arbitru este Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca), în timp ce observatori au fost delegați Bogdan Zanfirescu (Botoşani) și Mihai Prunariu (Târgu Jiu).