Concordia a condus Dinamo într-un amical, însă a cedat la limită! Erik Lincar și-a intrat în drepturi

Marius ANGHEL 12 Oct. 2019, 14:27 Pregătiri, amicale

Fără meciuri oficiale în acest final de săptămână, Concordia Chiajna și Dinamo și-au programat, vineri după-amiază, un joc amical pe terenul ilfovenilor. Echipa din Liga 1 s-a impus la limită, cu 2-1, după ce a fost condusă. A fost un bun prilej și pentru antrenorul Erik Lincar să-și cunoscă jucători, după ce în această săptămână a semnat cu Concordia, în urma despărțirii de Turris-Oltul.

Concordia Chiajna și Dinamo s-au întâlnit vineri, începând cu ora 16:00, pe unul dintre terenurile de iarbă ale bazei de antrenament a ilfovenilor, profitând de faptul că nu au meci oficial în campionat. Ilfovenii n-au jucat în acest weekend cu UTA, fiindcă arădenii au obținut amânarea partidei pentru că au doi jucători la naționala U19, în timp ce bucureștenii sunt în pauză, datorită meciurilor naționalei României.

Concordia a deschis scorul în minutul 33, prin Alexandru Albu, însă a fost egalată chiar înainte de pauză, după reușita mijlocașului Armindo Brito (44). În partea secundă, atacantul Slavko Perovic (62) i-a adus pe „câini” în avantaj, rezultat care avea să se mențină până la final.

Concordia a început în formula: Al. Costache – Dumitraș, Stănică, Dobrosavlevici, Fota – Ciucureanu, Al. Albu, Hamzaoui, Ivanovici – Batin, Bari

Dinamo, prima repriză: Straton – Corbu, Bejan, Mih. Popescu, Sorescu – I. Șerban, Răuță – Rob. Moldoveanu, Montini, Brito – D. Popa
Dinamo, repriza secundă: Piscitelli – Sorescu, Puljic, Mih. Popescu, Strechie – Mrzljak, Răuță, N’Diaye – Bani, Perovic, Mihaiu

Pentru Dinamo urmează meciul din etapa a 13-a a Ligii 1, cu Gaz Metan Mediaș, programat vineri, de la ora 20:30, în timp ce Concordia Chiajna va juca miercuri, de la ora 15:00, pe teren propriu, cu Dunărea Călărași, în etapa a 12-a a Ligii 2, intermediară. Va fi și jocul de debut oficial al lui Erik Lincar ca antrenor principal la ilfoveni.