Rapid și-a bătut din nou frații de la ASU Poli, într-un meci cu final spectaculos pe ”Dan Păltinișanu”. Bălan și Sefer au întors rezultatul în ultimele minute, primul dintr-un penalty controversat

Marius ANGHEL 15 Apr. 2021, 18:23 Liga 2

Rapid a câștigat un nou meci cu ASU Poli, de această dată in extremis, cu 2-1, pe ”Dan Păltinișanu”, după ce în precedentele trei întâlniri dintre cele două formații giuleștenii se impuneau de două ori (1-0 în Regie și 2-0 pe Știința), iar o dată jocul s-a încheiat la egalitate (0-0 pe Dan Păltinișanu).

A fost ultimul meci din etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 2, unul care a readus-o pe Rapid pe primul loc în clasament, devansând la golaveraj ”FC U” Craiova. ASU Poli, în schimb, deja începe să-și ia la revedere de la locurile direct promovabile.

Alin Ignea a deschis scorul pentru ASU Poli în minutul 30, într-o repriză în care timișorenii au controlat în mare parte jocul, iar Rapid a fost de nerecunoscut, față de precedentele patru jocuri.

În partea secundă, jocul s-a schimbat total. ASU Poli aproape că n-a mai ieșit din propria jumătate, în timp ce Rapid a dominat steril, fără să aibă mari ocazii. A marcat prin Ursu în minutul 85, însă asistentul a indicat offside, iar centralul a dictat penalty posibil la intervenția portarului asupra lui Bălan, cel care centrase. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Adrian Bălan (87), iar în primul minut de prelungiri, Antonio Sefer (90+1) a scăpat de contraatac și l-a învins pe Hindrich.

S-a încheiat 2-1 pentru Rapid, iar giuleștenii au urcat din nou pe locul 1 în play-off, cu 42 de puncte, la fel ca ”FC U” Craiova, care are însă un golaveraj mai slab. ASU Poli, rămasă cu 33 de puncte, e la egalitate perfectă cu FK Csikszereda, pe locurile 5-6, ultimele.

CRONICA meciului o poți citi AICI.

REZULTATELE ETAPEI a 3-a a PLAY-OFF-ului și PLAY-OUT-ului

CLASAMENTUL PLAY-OFF-ului Ligii 2

COMENTARIUL LIVE:

ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – RAPID 1-2

Alin Ignea 30′ / Adrian Bălan 87′ – penalty, Antonio Sefer 90+1′

ASU Politehnica Timișoara: Hindrich – D. Radu, Coadă, Bocșan (Mera 80′), Scutaru (cpt.), Sg. Popovici – Codrea, Cioinac, Ignea (Casado 71′) – Axente (P. Ivanovici 60′), Plazonja (Radunovic 80′)
Rezerve neutilizate: Păduraru – A. Manea, Pamfile, R. Rus, C. Jurj
Antrenor: Dan Alexa

Fotbal Club Rapid: H. Moldovan – I. Voicu (cpt.), Nastos, Dandea, Goge (Oct. Ursu 62′) – R. Costin (R. Lazăr 46′), Bg. Barbu – Sefer, Pănoiu (Florică 62′), Hlistei (Al. Ioniță 71′) – Ad. Bălan
Rezerve neutilizate: Drăghia – Cr. Ignat, Bradu, Ant. Dumitrescu, S. Iosif
Antrenor: Mihai Iosif

Stadion: ”Dan Păltinişanu” (Timişoara – Timiș). Arbitru: Eduard Ioniță (Galaţi). Asistenții: Alexandru Vodă (Alba Iulia) și Petrică Ionuț Cîmpeanu (Cluj-Napoca). Rezervă: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca). Observatori: Dan Jiga (Bistriţa) și Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin).

Min 90+4 Final de partidă pe ”Dan Păltinișanu”. Miraculos, Rapid întoarce scorul în meciul cu ASU Poli în ultimele minute și revine pe locul 1 în play-off-ul Ligii 2
Min 90+3 ||| Dorin Codrea primește cartonașul galben pentru un fault asupra lui Florică
Min 90+1 1-2 Bălan deviază o minge și îl pune pe contraatac pe Antonio Sefer, care scapă singur cu Hindrich și îl execută cu șut în stânga, plasat
♦Min 90 + Meciul e prelungit cu trei minute
Min 89 Bălan câștigă un duel aerian în centrul careului, întoarce mingea înapoi, iar Lazăr, nemarcat din 13 metri lateral stânga, trimite razant pe lângă poartă, la colțul lung
Min 87 1-1 Adrian Bălan bate penalty-ul în stânga, cu Hindrich sărit în partea opusă, și egalează
Min 85 Ioniță pasează în dreapta, în careu, Bălan pătrunde și ridică mingea în fața porții pentru Octavian Ursu, care câștigă duelul cu Denis Radu și trimite cu genunchiul în plasă. Fostul jucător al ASU Poli se bucură de reușită, însă asistentul Alexandru Vodă indică offside și golul e anulat. Pe reluări se vede că Ursu a fost în joc, nu în offside. După discuții între central și jucător, arbitrul dictează penalty!!! Singurul contact a fost între Hindrich și Bălan, însă în acel moment mingea era deja în poartă, trimisă de Ursu, iar de la margine asistentul indicase offside.
Min 80 Intră Ioan Mera și Pavle Radunovic și ies Cristian Bocșan și Stjepan Plazonja
Min 71 Golgheterul Rapidului, Cătălin Hlistei, este scos și el de pe teren și în locul lui intră Alexandru Ioniță
Min 71 La ASU Poli, iese Alin Ignea, marcatorul golului din meciul de azi, și intră Jose Casado
Min 69 Pe o fază de contraatac, una dintre puținele momente din această repriză în care ASU Poli a ieșit din propria jumătate, Popovici trage de la 30 de metri central pe lângă poartă, în dreapta
Min 62 La Rapid, intră Luca Florică și Octavian Ursu și ies Ștefan Pănoiu și Petre Goge
Min 60 Iese Mircea Axente și intră Petre Ivanovici, la ASU Poli
Min 60 Hlistei intră cu ambele picioare asupra lui Radu, îl ia pe sus în marginea terenului, fără nicio intenție să joace mingea, însă arbitrul nu-i dă cartonașul galben
Min 55 ||| Se încing spiritele la mijlocul terenului, însă sunt stinse de arbitru cu un cartonaș galben arătat lui Sergiu Popovici
Min 52 Rapid joacă altceva în repriza a doua. Aproape că nu a ieșit din jumătatea gazdelor. Sefer trage din 20 de metri lateral stânga, Hindrich respinge cu greu în corner
Min 47 Sefer trage din poziție centrală, de la 25 de metri, pe lângă poartă, în stânga
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 Rapid schimbă la pauză, la mijlocul terenului, în partea sa defensivă. Intră Rareș Lazăr și iese Raul Costin
Statistici din prima repriză a meciului ASU Poli – Rapid: 53-47 posesie, 32-23 atacuri periculoase, 1-0 șuturi pe poartă, 3-0 șuturi pe lângă poartă, 1-0 la cornere.
Min 45 Pauză pe ”Dan Păltinișanu”, cu fluierul arbitrului Ioniță în minutul 44 și secunda 57. Scorul este favorabil echipei ASU Poli, 1-0, după golul lui Alin Ignea. Repriza a fost una tacticizată, în mare parte dominată de gazde, în fața unui Rapid de nerecunoscut față de cum a jucat în ultimele patru ei meciuri. Oare Mihai Iosif îi va ”trezi” pe giuleșteni la viață la vestiar și vor reuși o răsturnase spectaculoasă de scor? Rămâne să vedem!
Min 42 La o fază în viteză creată în flancul drept de atac, Sefer centrează spre poartă, Bălan deviază, însă Hindrich e atent și prinde fără probleme
Min 35 Hlistei scapă în atac, pătrunde în careu, ciupește ușor mingea în fața lui Hindrich, însă o trimite direct în brațale portarului. De la margine se strigă către Coadă, care l-a scăpat din marcaj pe Hlistei
Min 30 1-0 Radu trece în dreapta de Goge, centrează destul de slab prin fața careului mic, Dadea luftează și Alin Ignea pune latul din 7 metri lateral stânga și înscrie ca în curtea școlii, la colțul lung. Rapid e de nerecunoscut în acest debut de meci, față de ultimele patru ei jocuri
Min 26 Ocazie importantă pentru ASU Poli. Popovici centrează din stânga, Plazonja se înalță perfect dintre Dandea și Nastos, reia cu capul din 7 metri central spre colțul lung, însă o face pe lângă poartă
Min 20 Început echilibrat de meci, cu un ușor avantaj al posesiei pentru ASU Poli
Min 15 Ignea bate lung un corner din dreapta, Scutaru urcă și sare peste Dandea și Hlistei, reia slab cu calul, o lumânare, însă arbitrul fluieră fault în atac la intervenția sa. Hlistei se resimte după ce și-a luat o lovitură în spate din partea fundașului
Min 9 Sefer centrează în careu dintr-o lovitură liberă din stânga, Bălan reia cu capul din 7 metri central în bara din stânga și mingea revine în teren. Asistentul Cîmpeanu indică offside pentru poziția lui Bălan, una corectă
Lăsarea căpitanului Ioan Mera pentru prima dată în acest sezon pe banca tehnică este explicată de ASU Poli ca o decizie tactică
Min 4 Fază de contraatac a timișorenilor, Plazonja avansează în centru, trimite în stânga, în careu, pentru pătrunderea lui Ignea, care reia slab din 10 metri, direct în Voicu, fundaș sărit în fața sa. Mingea ajunge la Popovici, care reia din prima din 12 metri lateral stânga mult peste poartă
Min 1 A început meciul. Mircea Axente a lovit primul mingea
De partea cealaltă, Mihai Iosif nu are surprize în primul ”11”, însă are pe banca de rezerve trei jucători noi: Antonio Bradu, Antonio Dumitrescu și Sabin Iosif. Acesta din urmă este chiar fiul antrenorului, jucător readus în iarnă la club tocmai de la ASU Poli, unde prinsese câteva minute pe teren în acest sezon, 46, într-un singur joc.
Petre Ivanovici, un alt obișnuit al primului ”11” al timișorenilor, se află și el pe banca tehnică. Acesta a jucat în 16 meciuri în acest sezon și în 13 a fost integralist.
Dan Alexa surprinde cu netitularizarea fundașului Ioan Mera (34 de ani), căpitanul echipei. Acesta a fost titular și niciodată schimbat în ultimele două sezoane ale Ligii 2, atunci când a fost apt de joc. În ediția trecută a avut 21 de meciuri, iar în aceasta are 19 apariții.

Ultimul meci al etapei a 3-a a play-off-ului Ligii 2 este și cel mai atractiv dintre cele trei. La Timișoara, astăzi, de la ora 16:30, pe stadionul ”Dan Păltinișanu” se întâlnesc ASU Politehnica Timișoara și Rapid, două cluburi ale căror galerii sunt înfrățite.

Dan Alexa, antrenor ASU Poli: ”Întâlnim echipa momentului în Liga 2. Este un joc special”

ASU Poli a început play-off-ul cu o remiză, 0-0 în deplasare la Dunărea Călărași, și o înfrângere, 0-1 în deplasare la ”FC U” Craiova, astfel că are nevoie de un rezultat pozitiv în acest prim meci pe teren propriu în această fază a campionatului pentru a nu se îndepărta de locurile direct promovabile și chiar de cele de baraj.

Dan Alexa își întâlnește din nou fosta echipă, pe care în sezonul trecut a pregătit-o în play-off și pe care nu a reușit să o promoveze în Liga 1.

”Întâlnim echipa momentului în Liga 2, echipă care stă cel mai bine în clasament în acest moment. În ultimele patru jocuri au înscris 13 goluri în condițiile în care au jucat fiecare meci sub o presiune fantastică. Marele merit este al lui Mihai Iosif, care practic a transformat echipa. Este un joc special. Rapidul este o echipă care are în componență jucători cu foarte multă calitate. Îi cunosc bine. De la mijloc în sus, fiecare poate să decidă jocul, pot să facă diferența. Au un echilibru și pe faza defensivă unde apare, de exemplu Dandea. Am un respect pentru ei, dar am așteptări de la echipa noastră să aibă foarte multă determinare și să joace cu mult curaj. Dacă meciul cu Craiova am fost puțin dezamăgit. Dacă mâine nu vom câștiga, lucrurile sunt cam clare pentru priele două locuri, chiar dacă mai mult multe puncte puse în joc. Un meci cu o echipă pe care o respect enorm, pe care am antrenat-o de două ori”, a spus Dan Alexa, care revine pe banca tehnică, după ce în ultimele trei jocuri a fost în stare de suspendare: .

Cu 33 de puncte, ASU Poli este, momentan, pe locul 5, la egalitate cu FK Csikszereda (locul 6), pe care o devansează la golaveraj.

Mihai Iosif a primit încredere în continuare la Rapid. Contractul i-a fost prelungit

În schimb, Rapid este singura echipă din play-off care a început turneul cu două victorii: 1-0 în deplasare la FK Csikszereda și 4-1 acasă cu Dunărea Călărași. După ambele etape, giuleștenii au urcat pe locul 1, depășind la golaveraj ”FC U” Craiova.

Înaintea acestui meci de la Timișoara, conducerea a vrut să transmită un mesaj de susținere și încredere pentru actualul antrenor. Lui Mihai Iosif i-a fost prelungit contractul pentru încă un an și jumătate.

”Le mulțumesc celor ce au avut încredere în mine și voi face tot ceea ce îmi stă în putință pentru a nu-i dezamăgi”, a spus Mihai Iosif, cel care are patru victorii consecutive de când a revenit ca antrenor principal al giuleștenilor.

”Luăm fiecare meci în parte, suntem fericiți în acest moment, ne vom bucura în această seară și de mâine ne vom gândi la meciul de joi, de la Timișoara. Ne bucurăm mai cu capul pe umeri. Arătăm din ce în ce mai bine, suntem la a patra victorie consecutivă, marcăm, e al treilea meci în care dăm patru goluri. Poate s-a spus că în meciul trecut nu am jucat bine (n.r. – 1-0 la FK Csikszereda), am mai auzit, dar acest play-off este foarte foarte încins și toate cele șase echipe, așa cum am spus-o la finalul sezonului regular, sunt cu șanse egale și foarte apropiate valoric. Ne bucurăm că marcăm și sper să o ținem tot așa”, spunea Mihai Iosif după meciul cu Dunărea, de runda trecută.

Rapid are 39 de puncte și, momentan, e pe locul 2, fiind depășită de ”FC U” Craiova, care a jucat marți. Dacă va câștiga astăzi, echipa giuleșteană va reveni pe locul 1.

Rapid, două victorii și o remiză cu ASU Poli

În sezonul regular al Ligii 2, cele două echipe cu galerii înfrățite s-au întâlnit în ultimul meci oficial din 2020, pe arena Știința, iar giuleștenii s-au impus cu 2-0 prin golurile marcate de Alexandru Dandea (6) și Radu Crișan (39). Atunci debuta ca antrenor la bucureșteni Nicolae Grigore, care între timp a demisionat.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de alte două ori în Liga 2, în sezonul trecut. În Regie a fost 1-0 pentru Rapid, după autogolul lui Cristian Scutaru din minutul 82, iar la Timișoara, pe ”Dan Păltinișanu”, s-a înregistrat o remiză, scor 0-0.

Gurile rele, nu-i dau echipei ASU Poli nicio șansă astăzi la victorie. Pe de altă parte, o înfrângere a timișorenilor în fața ”fraților” de la Rapid le-ar reduce aproape total șansa la clasarea pe una din primele două poziții, direct promovabile.

• În meciul trecut, din sezonul regular, cele două echipe au purtat echipament de joc special (foto banner), asemănător ca design, nu și culoare, iar după acestea au fost scoase la licitație, iar banii strânși au fost donați organizației ”Salvați Copiii” Timișoara.

Eduard Ioniță arbitrează ASU Poli – Rapid

Partida de astăzi, de la ora 16:30, de pe ”Dan Păltinişanu”, din Timişoara, va fi arbitrat de la centru de Eduard Ioniță (Galaţi), iar de la cele două tușe de asistenții Alexandru Vodă (Alba Iulia) și Petrică Ionuț Cîmpeanu (Cluj-Napoca). Arbitru de rezervă este Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca), iar observatori au fost delegați Dan Jiga (Bistriţa) și Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin).