Minunea a ținut o oră! Pandurii pierde la scor cu CSM Reșița, după un meci cu absolut de toate

Marius ANGHEL 22 Feb. 2020, 19:02 Campionat

Pandurii Târgu Jiu a pierdut, sâmbătă seară, cu 4-1, meciul de pe teren propriu cu CSM Reșița, contând pentru etapa a 22-a a Ligii 2, prima programată în 2020.

În ciuda multiplelor pierderi suferite în această iarnă și fără nicio achiziție bifată, gorjenii le-au ținut piept cărășenilor lui Dorinel Munteanu, întăriți în perioada de pregătire cu 13 jucători, o jumătate de oră. Ba chiar băieții lui Călin Cojocaru au și marcat înainte de pauză, când Adrian Tănăsoiu (43) a transformat un penalty obținut tot de el în fața experimentatului Laurențiu Rus.

Avantajul minim s-a menținut până în minutul 60, când Reșița a egalat prin Emanuel Dat. Apoi totul a devenit facil pentru bănățeni. Laurențiu Breșneni (71) a punctat și și-a adus echipa în avantaj, Nicolae Cotolan (88) a fost eliminat și Pandurii a rămas în inferioritate, iar Breșneni (89) și Victoraș Astafei (90) au speculat la maximum spațiile libere și au stabilit rezultatul final: 4-1.

Meciul dintre Pandurii și CSM Reșița a avut de toate: goluri, revenire pe tabelă, penalty, cartonaș roși și 1 pauză – 2 final. Superb meci.

Pandurii rămâne ultima în Liga 2, pe 19, cu 8 puncte, iar CSM Reșița acumulează 21 de puncte, o egalează pe Concordia Chiajna și o depășește la colaveraj, acum fiind pe poziția a 16-a, tot retrogradabilă.

COMENTARIUL LIVE:

â–ºPandurii Târgu Jiu: Krupensky – Cuțitoiu, Nic. Cotolan, D. Ciobanu (cpt.), Vasilescu – Takahashi, Trancă – Peia (Cornicioiu 46′), Șendroiu, Tănăsoiu (Dinu-Ivănescu 70′) – P. Popescu
Rezerve neutilizate: Licuriceanu – Leo. Gheorghe, Rob. Lică, R. Filip, Erhard
Antrenor: Călin Cojocaru
Eliminat: Nicolae Cotolan 88′ (cumul de cartonașe galbene)

â–ºCSM Reșița: Cobrea – Laur. Rus (cpt.), Dudea, Erichot, R. Ispas – C. Cristea, Breșneni, Dat – Dodoi (Luboya 53′), Laur. Buș (Astafei 63′) – D. Ene (F. Dobre 90+1′)
Rezerve neutilizate: Zimmermann – Danci, Caragea, Vasiu
Antrenor: Dorinel Munteanu

â–ºMin 90+3  Final de partidă. CSM Reșița se impune cu 4-1 la Târgu Jiu, cu ultima clasată Pandurii, după un meci cu de toate: penalty, multe goluri, 1 pauză, 2 final și cartonaș roșu

â–ºMin 90+1 Ultima schimbare la Reșița, la trecerea timpului. Iese Daniel Ene și intră Leonardo Dobre

â–ºMin 90 Meciul de prelungit cu trei minute

â–ºMin 90   1-4 Daniel Ene centrează și Victoraș Astafei, liber în careu, reia cu capul fără speranțe pentru Krupensky

â–ºMin 89 1-3 Astafei execută lovitura liberă rezultată și Laurențiu Breșneni reia cu latul, din 4 metri, pentru un nou gol în acest meci

â–ºMin 88 Nicolae Cotolan vede al doilea galben în acest meci, pentru un fault comis la 25 de metri asupra lui Astafei, și este eliminat

â–ºMin 86 Astafei, aflat în poziție suspectă de offside, pătrunde în careu, trimite o scărită peste Krupensky, dar mingea trece pe lângă bară

â–ºMin 74 Centrarea lui Rus este reluată de Breșeneni cu latul, din 8 metri, peste transversală

â–ºMin 71 1-2 Astafei centrează în careu dintr-o lovitură liberă din partea dreaptă, Laurențiu Breșneni reia cu capul din 7 metri și înscrie, Reșița reușind astfel să întoarcă scorul după ce la pauză a fost condusă

â–ºMin 70 Iese Adrian Tănăsoiu, accidentat, și intră Alexandru Dinu-Ivănescu

â–ºMin 63 Munteanu schimbă din nou. Iese Laurențiu Buș și intră Victoraș Astafei

â–ºMin 62 Șutul de la 14 metri al lui Patrick Popescu nu-i pune probleme lui Cobrea, aflat la debutul său la CSM Reșița. Titularul din prima parte a sezonului, Zimmermann, e rezervă astăzi

â–ºMin 60  1-1 Emanuel Dat egalează cu un șut plasat, de la 17 metri, în dreapta lui Krupensky, la semiînălțime

â–ºMin 57 Din doar 7 metri, nou-intratul Luboya reia cu capul pe lângă poartă o minge centrată de Ispas

â–ºMin 53 Schimbare la Reșița. Iese Gabriel Dodoi și intră Arsene Luboya

â–ºMin 52 Centrarea lui Tănăsoiu prin fața porții crează pericol în careul Reșiței, însă gorjenii nu speculează

â–ºMin 51 Alin Dudea vede cartonașul galben pentru un fault asupra lui Trancă, la mijlocul terenului

â–ºMin 47 Lovitură liberă de la 25 de metri executată de Călin Cristea. Krupensky respinge în lateral

â–ºMin 46  S-a reluat meciul de la Târgu Jiu

â–ºMin 46 Horațiu Peia, accidentat în ultimele minute ale primei reprize, e înlocuit cu Albert Cornicioiu

â–ºDupă ce a primit îngrijiri medicale la vestiar, Peia va fi transportat cu Salvarea la spital. Mijlocașul echipei Pandurii va fi înlocuit la pauză

â–ºMin 45+1 Pauză. Pandurii conduce cu 1-0 CSM Reșița

â–ºMin 45 Yvan Erichot vede galben pentru un fault dur făcut asupra lui Peia, care are nevoie de intervenții medicale. Alexandru Trancă vede și el galben pentru proteste

â–ºMin 43  1-0 Același Adrian Tănăsoiu transformă penalty-ul cu un șut în stânga portarului, iar Cobrea, în ciuda faptului că a sărit pe direcție, nu a putut para, astfel că Pandurii deschide, surprinzător, scorul. Publicul e în extaz

â–ºMin 42 Laurențiu Rus îl faultează din spate pe Adrian Tănăsoiu și arbitra dictează penalty pentru Pandurii. Rus vede cartonașul galben

â–ºMin 33 Dat trage de la 20 de metri, mingea trece pe lângă stâlpul din dreapta portarului

â–ºMin 25 Meciul începe să devină animat. Se joacă pe contre

â–ºMin 24 Șutul lui Tănăsoiu, de la 13 metri, este reținut fără probleme de portar

â–ºMin 23 Juniorul Peia pătrunde în careul, însă e blocat în momentul șutului de Cristea, fost jucător al echipei Pandurii, în perioada în care activa în Liga 1

â–ºMin 20 Laurențiu Rus are primul șut pe poartă al partidei, însă nu-l poate învinge pe debutantul Krupenski, care reține în doi timpi balonul trimis de la 14 metri ușor lateral stânga

â–ºMin 15 Primul sfert de oră este anost. Reșița arată, în continuare, precum o echipă aflată la retrogradare. Deși întâlnesc o echipă încropită, bănățenii nu reușesc să-și creeze vreo ocazie

â–ºMin 11 Nicolae Cotolan primește cartonașul galben pentru comportare nesportivă. A lovit balonului în semn de nemulțumire după un fault dictat împotriva echipei sale

â–ºReporterul Liga2.ro prezent la fața locului, Mircea Oglindoiu, transmite că 300 de spectatori asistă la primul meci oficial din 2020, de la Targu Jiu. Un bilet costă 15 lei. Pandurii are galerie formată din 20 de persoane. Reșițenii sunt insoțiți de 30 de fani

â–ºMin 1  A început partida de la Târgu Jiu

â–ºPandurii nu are portar de rezervă pentru acest meci. Oprița este suspendat după ce a luat roșu la finalul partidei de la ASU Politehnica, ultima din 2019, din postura de rezervă. Antrenorul Călin Cojocaru spera să-i legitimeze în această iarnă pe Alexandru Achiriloaei (Rapid) și Cătălin Iovicin (Bega Timișoara). Titular cu CSM Reșița este debutantul Alexandru Krupensky, născut în 2003, promovat de la echipa U19 a clubului.

â–ºFață de Dorinel Munteanu, Călin Cojocaru nu are la dispoziție niciun jucător născut în anii ’80. Reșița are patru doar ca titulari. Cei născuți în anii ’90 sunt majoritari în ambele echipe. Totuși, Pandurii are șapte jucători în lotul de 18 născuți după anul 2000, dintre care trei sunt în primul „11”. Reșița are doar patru astfel de jucători, doi fiind titulari.

â–ºTitularii și rezervele echipei Pandurii și anii de naștere:  Krupensky (2003) – Cuțitoiu (2003), Vasilescu (1997), Nic. Cotolan (1999), D. Ciobanu (1993), Șendroiu (1995), Tănăsoiu (1997), P. Popescu (1996), Peia (2002), Trancă (1998), Takahashi (1996)
Rezerve: Licuriceanu (2001) – Dinu-Ivănescu (1999), Leo. Gheorghe (2002), Rob. Lică (1997), R. Filip (2002), Erhard (1992), Cornicioiu (2002)

â–ºTitularii și rezervele echipei CSM Reșița și anii de naștere: Cobrea (1990) – Laur. Rus (1985), Dudea (1997), Erichot (1990), R. Ispas (2000), C. Cristea (1988), Breșneni (1984), Laur. Buș (1987), Dat (2001), Dodoi (1998), D. Ene (1991)
Rezerve: Zimmermann (1983) – Danci (1988), Caragea (2000), F. Dobre (2001), Vasiu (1997), Luboya (1992), Astafei (1987)

VEZI CLASAMENTUL LIGII 2 și GOLGHETERII

VEZI celelalte REZULTATE înregistrate în ETAPA 22

–––––––––––––––––––––––––

Ultimul meci al zilei în Liga 2, în prima etapă din 2020, a 22-a a sezonului, se întâlnesc la Târgu Jiu, de la ora 17:00, pe noul stadion Municipal, Pandurii și CSM Reșița, două echipe aflate în subsolul clasamentului și care luptă pentru evitarea retrogradării. Oaspeții pornesc cu mari șanse să câștige la scor acest joc.

Cu planurile făcute prost și neaprobate de FRF, Pandurii Târgu Jiu s-a trezit cu mai puțin de o săptămână înainte de meciul cu CSM Reșița că nu are nicio șansă să-și legitimeze jucătorii aduși în această iarnă și pe care antrenorul Călin Cojocaru s-a bazat în majoritatea meciurilor amicale din perioada de pregătire. Astfel, sancțiune primită la începutul sezonului, că nu poate face transferuri, a rămas neclintită, iar Pandurii trebuie să se descurce de acum înainte cu jucătorii pe care îi mai are în lot, după ce o parte dintre cei utilizați în primele 21 de etape, cei mai buni, au plecat în această iarnă.

Călin Cojocaru speră într-o minune

Împăcat greu cu gândul că Pandurii se va baza doar pe tinerii pe care îi mai are legitimați în club, antrenorul Călin Cojocaru s-a decis totuși să continue pe banca echipei gorjene, iar directorul sportiv Camilian Floroiu a explicat strategia pentru partea a doua a sezonului, pentru a duce la final sezonul de Liga 2. „Acum vom muta tot ce înseamnă Under 19 la echipa mare și va trebui să facem din Under 17 și Under 15 două echipe pentru juniori, ducând în momentul acesta în derizoriu competițiile respective. La Under 19, echipa era pe locul 2, în situația în care pierdusem două meciuri la masa verde (n.r.- lipsă salvare la terenul de joc). Suntem nevoiți să prăbușim și munca de la U19 acum, ca să putem avea continuitate la Liga 2, să facem o echipă cu care să nu ne facem de râs. Sper să demonstrăm că la Pandurii sunt încă juniori și fotbaliști de valoare”, a spus Floroiu.

De exemplu, pentru meciul cu CSM Reșița, Pandurii are un singur portar valid. După ce Mihai Cotolan și Iulian Dinu au plecat în iarnă, echipa gorjenă spera să-i legitimeze pe Cătălin Iovicin (Bega Timișoara) și Alexandru Achiriloaei (Rapid), însă n-a putut. Astfel, Pandurii va miza doar pe juniorul Alexandru Krupenschi, chemat la echipa de seniori de câteva săptămâni. Alexandru Oprița, care n-a apărat niciun minut în prima parte a sezonului, a luat roșu la finalul partidei de la ASU Politehnica Timișoara, pierdută anul trecut cu 1-0, în minutul 90+7.

Călin Cojocaru speră, totuși, într-o surpriză, în pofida diferenței de valoare dintre cele două echipe. CSM Reșița s-a întărit în pauza de iarnă, prin aducerea mai multor jucători cu experiență, unii chiar de Liga 1. „Va fi un meci dificil, mai ales în situația în care ne aflăm. N-am reușit să facem transferuri, dar ne-am pregătit bine din punctul meu de vedere, jucătorii au avut o atitudine bună. O să ne pregătim și mai bine în continuare. Sper să facem o figură frumoasă. Toată lumea ne dă victime, dar o să vedeți că o să avem o față frumoasă în returul campionatului. Suntem puțini numeric, dar am creat o familie, aici, la Pandurii, și lucrul acesta mă bucură. Ne pregătim ca și cum am avea toate condițiile și pentru acest lucru vreau să-i felicit pe băieți. Le cer, și știu că pot, mai mult decât au arătat până acum”, a declarat Cojocaru.

Dorinel Munteanu exagerează: „Meciul cu Pandurii va fi extrem de dificil”

În schimb, CSM Reșița a făcut în această iarnă nu mai puțin de 13 achiziții, s-a pregătit la Vatra Dornei și în Antalya, totul pentru a-și crește nivelul și a reuși să se salveze de la retrogradare în partea a doua a sezonului Ligii 2, după ce a iernat pe locul 17. Debutul în noul an va fi unul facil, fiindcă echipa lui Dorinel Munteanu va întâlni cea mai slabă adversară din campionat, mai slabă decât a fost și în prima parte a sezonului, când a strâns doar opt puncte în 21 de etape.

Dorinel Munteanu vede, însă, meciul cu Pandurii ca pe unul extrem de dificil. „Din data de 8 ianuarie, de când am început pregătirile, primul gând al nostru a fost salvarea de la retrogradare. Vom face tot posibilul să adunăm punctele necesare. Din punctul meu de vedere suntem pe un drum bun, dar acest lucru nu înseamnă că suntem și salvați. Vom munci foarte mult în aceste 16 etape și, împreună cu suporterii și cu iubitorii fotbalului din Reșița, vom pune umărul și vom salva echipa. Chiar dacă se spune că meciul cu Pandurii este unul ușor, în opinia mea este foarte greu. Este primul joc care vine după o perioadă de două luni de pregătire foarte grea, după 13 jucători noi aduși la echipă și toate aceste lucruri contează. Meciul de sâmbătă va fi extrem de dificil. Am fost foarte mulțumit de pregătirea făcută de băieți, dar am fost mai puțin mulțumit de jocurile pe care le-am făcut în amicale. Fiecare jucător s-a pregătit foarte bine, iar în mai multe meciuri veți vedea schimbări în echipă. Totul depinde de meciul de sâmbătă, cum începem, dar suntem obligați să începem foarte foarte bine”, a spus Munteanu.

În tur, în Valea Domanului, CSM Reșița se impunea cu 3-1 cu Pandurii. Gorjenii deschideau scorul în minutul 4, prin Ovidiu Rasoveanu, ajuns acum la Campionii FC Argeș, în timp ce cărășenii întorceau scorul prin Daniel Ene (12, 77) și Dragoș Săulescu (40), acesta din urmă aflat acum în lotul echipei ASU Poli.

Înaintea meciului de astăzi, Pandurii ocupă ultimul loc în Liga 2, 19, cu 8 puncte, iar CSM Reșița e pe poziția a 17-a, și ea tot retrogradabilă, cu 18 puncte, cu posibilitatea avansării unui loc, la fel cum au și gorjenii, în cazul unei minuni.

Partida care va începe de la ora 17:00, pe stadionul Municipal din Târgu Jiu, va fi arbitrată de o brigadă feminină. La centru va fi Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea), iar asistente sunt Petruța Iugulescu (Târgoviște) și Marilena Cătălina Nan (Alexandria). Rezervă este Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea), în timp ce observatori au fost delegați Fevronia Ion și Horațiu Stănescu (ambii din Craiova).