Început în forță pentru Unirea Slobozia în noul sezon de Liga 2. Echipa lui Costel Enache a învins la scor nou-promovata Minaur Baia Mare. Maramureșenii au irosit un penalty

Marius ANGHEL 05 Aug. 2022, 18:56 Liga 2

Unirea Slobozia a confirmat așteptările și a început noul sezon de Liga 2 cu o victorie la scor, 3-0 cu nou-promovata Minaur Baia Mare.

Ialomițenii n-au așteptat prea mult până să înscrie primul gol, nici pe al doilea, iar apoi au avut jocul la îndemână. Totuși, un penalty executat de Ciprian Stanciu și apărat de Mario Contra, în prelungirile primei reprize, putea aduce mai mult suspans în partea secundă, în cazul în care căpitanul maramureșenilor reușea să înscrie.

În a doua repriză, tot echipa lui Costel Enache a mai marcat o dată și ar putea ca această diferență de scor înregistrată să-i aducă la finalul etapei menținerea pe locul 1.

• Prima etapă a noului sezon de Liga 2 a debutat de ieri cu meciul dintre Progresul Spartac și Dinamo (scor 0-1) și va continua cu alte meciuri programate sâmbătă și tocmai marți.

Ciprian Rus a marcat la debut, Afalna a zburdat în ofensiva Unirii Slobozia. Contra a apărat un penalty

Primul jucător care a marcat în acest sezon pe stadionul 1 Mai din Slobozia a fost nou-venitul Ciprian Rus, fostul căpitan al echipei UTA și Viitorul Pandurii. Acesta a punctat în minutul 16 cu o lovitură de cap din fața lui Costache, în urma unei centrări a lui Silaghi, însă toată faza creată de jucătorii lui Costel Enache a fost superbă.

Până atunci, jocul fusese unul echilibrat, fără ocazii la cele două porți, poate cu un ușor plus pentru oaspeți, care au avut un șut prin Chinde (9).

La scurt timp după gol, Unirea își putea dubla avantajul, însă Costache a salvat din postura de singur cu Afalna (16), iar Potcoavă a respins din fața africanului. S-a revanșat imediat după pauza de hidratare. Ekollo a recuperat o minge și i-a pasat lui Christ Afalna (24), iar acesta l-a fentat pe Oiță și a șutat lejer la colțul lung.

Tot Afalna mai putea înscrie o dată în minutul 44, însă Potcoavă a respins cu capul de pe linie, iar în prelungiri, după o intervenție imprudentă a lui Mario Contra, arbitrul a dictat penalty la căzătura portarului peste Donca. Căpitanul Ciprian Stanciu a executat, însă Contra și-a răscumpărat greșeala și a parat.

Tot Unirea a contat în atac și în repriza a doua

Nici nu trei schimbări făcute la pauză Minaur nu a arătat mai mult pe teren. Silaghi (51) a șutat doar în blocajul lui Costache, la fel și Bolohan (71). A băgat mingea în poartă Ionuț Coadă (71), cu o execuție în forță din fața careului, balonul lovind transversala înainte să intre în plasă.

S-a terminat 3-0 pentru Unirea Slobozia, care sub conducerea lui Costel Enache și cu noile achiziții perfectate în această vară se anunță a fi o candidată chiar la promovare, nu doar la play-off.

În schimb, Baia Mare revine în Liga 2 cu un rezultat rușinos, un eșec la trei goluri suferit de Minaur.

În etapa a 2-a, Unirea joacă în deplasare la Ripensia Timișoara, iar Minaur va întâlni FC Brașov, tot în deplasare.

COMENTARIUL LIVE:

UNIREA SLOBOZIA – MINAUR BAIA MARE 3-0

Ciprian Rus 16′, Christ Afalna 24′, Ionuț Coadă 71′

Unirea Slobozia: M. Contra – Ibrian, I. Dinu, Perju, C-tin. Toma (cpt.) – Ekollo (Golda 77′), Coadă – Boțogan (Dorobanțu 77′), Afalna (M. Ciobanu 86′), Rob. Silaghi (Bolohan 58′) – Cip. Rus (Prejmerean 58′)
Rezerve neutilizate: G. Păduraru – Tib. Serediuc, Mih. Lemnaru, Gab. Lazăr
Antrenor: Constantin Enache

Minaur Baia Mare: Al. Costache – Oiță (Chitaș 46′), Mondragon, Muacir (Bakare 46′), Potcoavă (Ct. Alexe 77′) – Cip. Stanciu (cpt.)(Raph. Stănescu 60′), Chinde – Gneba, Ius. Neacșu, Donca – Rotar (Rz. Lazăr 46′)
Rezerve neutilizate: Băilă – Al. Stoian, D. Matei, Văsălie
Antrenor: Ciprian Danciu

Stadion: 1 Mai (Slobozia – Ialomița). Arbitru: Vlad Baban (Iaşi). Asistenți: Cosmin Vatamanu (Bucureşti) și Daniel Vlase (Galaţi). Rezervă: Bogdan Neculcea (Bucureşti). Observator de arbitri: Bogdan Zanfirescu (Botoşani). Observator de joc: Lucian Cîrjă (Constanţa).

Min 90+4 Final de partidă la Slobozia. Unirea începe noul sezon de Liga 2 în forță, cu un sec 3-0 cu nou-promovata Minaur Baia Mare. Echipa lui Costel Enache, aflat și el la debut pe banca ialomițenilor, ar putea rămâne pe locul 1 după această etapă, având în vedere diferența de scor înregistrată astăzi.
Min 90 + Meciul e prelungit cu trei minute
Min 86 Ultima schimbare și la echipa din Slobozia. Iese Christ Afalna și intră Marius Ciobanu
Min 78 ||| Cătălin Alexe, abia intrat pe teren, primește cartonașul galben
Min 77 La Minaur, Cătălin Alexe îi ia locul lui Marius Potcoavă
Min 77 Dublă schimbare la Unirea. Ies Serges Ekollo și Alin Boțogan și intră Denis Golda și Andrei Dorobanțu
Min 71 3-0 Prejmerean întoarce mingea înapoi din stânga, aproape de pe linia de fund, Aflana luftează la 8 metri, însă balonul merge mai departe, la Ionuț Coadă, care prinde un șut bombă de la circa 18 metri și înscrie. Mingea a șters transversala, ușor în dreapta, și a intrat în poartă, fără șanse pentru Costache
Min 71 Unirea putea înscrie din nou, însă prima dată blochează portarul Costache, mingea sare la Bolohan, care șutează din careul mic în blocajul unui fundaș. Se cere henț, însă arbitrul arată ca jocul să continue
Min 68 Boțogan se ciocnește cu Potcoavă într-un duel pentru minge. Jucătorul Unirii acuză o accidentare la genunchiul stâng și are nevoie de îngrijiri medicale
Min 60 Iese Ciprian Stanciu, care dă banderola de căpitan lui Donca, și intră Raphael Stănescu
Min 58 Dublă schimbare la Unirea Slobozia. Intră Christo Bolohan și Paul Prejmerean și ies Robert Silaghi și Ciprian Rus
♦Min 51 Silaghi primește de la Afalna și șutează din dreapta careului la poartă, însă în blocajul lui Costache, ieșit în față. Mingea îi revine lui Silaghi, încearcă o repoziționare pentru a trage din nou, însă faza se stinge
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 Ciprian Danciu mută de trei ori la pauză. Ies Bogdan Rotar, Muacir Pacheco Cassama și Gabriel Oiță și intră Rareș Lazăr, Kevin Bakare și Vasile Chitaș
♦Min 45+2 Pauză la Slobozia. Unirea conduce cu 2-0 în fața nou-promovatei Minaur, care în prelungiri a ratat un penalty
Min 45+2 Ciprian Stanciu bate penalty-ul în stânga, la semiînălțime, Mario Contra plonjează pe direcție și respinge cu un braț în lateral. Minerul rămâne în posesie, însă nu mai ajunge să șuteze la poartă
Min 45 ||| Pasă trimisă în față, Donca urmărește și în fața careului portarul Mario Contra iese și respinge defectuos, în dreapta sa. Donca se oprise pentru că și-a dat seama că nu ajunge la timp la minge, însă Mario Contra a picat peste el după ce a respins. Contactul a avut loc ușor în fața liniei careului, în exterior, însă Vlad Babar, care a așteptat și indicațiile asistentului Cosmin Vatamanu, a dictat penalty și cartonaș galben pentru portar
Min 44 Ocazie mare pentru Unirea. Centrare din cornerul din stânga, Mondragon respinge cu capul pe spate, în partea opusă a careului, direct la Afalna, care preia și șutează puternic cu dreptul din circa 10 metri la colțul lung. Costache e bătut, însă lângă bară este Potcoavă, care respinge aproape de pe linie peste poartă
Min 43 Afalna șutează din fața careului, Gneba deviază și mingea trece de puțin pe lângă bara din stânga, în corner
Min 40 Rotar avansează pe dreapta, are doi coechipieri în fața porții, însă șutează cu stângul direct pe poartă și Contra reține pe centru
Min 35 Șut de la distanță al lui Boțogan, Costache reține fără probleme după ce plonjează în față. Minaur are posesia de câteva minute, însă nu-i pune deloc probleme Unirii
Min 26 ||| Ricky Gneba primește cartonașul galben după ce îl calcă pe Ekollo, în încercarea de a-l fenta, cu mingea la picior, pe mijlocașul Unirii
Min 24 2-0 Donca pasează slab, Ekollo interceptează mingea și pasează în față pentru Christ Afalna, care pătrunde în careu, îl întoarce din fente pe Oiță și trage cu dreptul la colțul lung, în dreapta, executându-l simplu pe Costache
Min 22 Pauză de hidratare la Slobozia. Antrenorii celor două echipe dau noi indicații jucătorilor
Min 19 Afalna profită de o gafă a lui Oiță și scapă singur în careu cu Costache, însă trage direct în pieptul acestuia. Mingea îi revine și are în fața sa doar poarta goală, dar Potcoavă e mai rapid, intră prin alunecare și respinge în corner din 3 metri, în stânga
Min 16 1-0 Minge trimisă lung din jumătatea Unirii, Ibrian preia pe piept în dreapta și trimite mai departe pentru pătrunderea lui Silaghi, care centrează aproape de pe linia de fund în fața porții, unde Ciprian Rus, nemarcat, profită de faptul că Alexandru Costache ”dormea” pe linie și reia cu capul din 4 metri printre mâinile portarului și înscrie pe centru. Unirea marchează la chiar prima sa acțiune de poartă din acest meci, pe o fază care a curs rapid, cu pase din prima
♦Min 9 Chinde trage din afara careului, Contra reține în doi timpi
Min 7 Meci echilibrat până în acest moment, fără nicio ocazie pentru vreuna dintre echipe
Min 1 A început partida de la Slobozia

Stadionul 1 Mai din Slobozia găzduiește al doilea meci al noului sezon de Liga 2, ediția 2022-2023. Unirea Slobozia, surpriza ediției trecute a eșalonului secund, prin prezența sa în play-off, întâlnește pe teren propriu, astăzi, de la ora 17:00, nou-promovata Minaur Baia Mare.

Va fi, totodată, și debutul într-un meci oficial al lui Costel Enache ca antrenor la Unirea, după ce Adrian Mihalcea a ales să meargă la prim-divizionara Chindia. De partea cealaltă, Ciprian Danciu revine ca antrenor în Liga 2 după două sezoane, prima dată pe banca unei alte formații maramureșene, Fotbal Comuna Recea, care la finalul ediției 2020-2021 retrograda chiar pe gazonul de la Slobozia, în urma unui baraj, însă atunci era condusă de Florin Fabian.

Costel Enache: ”Avem în față un joc greu, meci de luptă cu un adversar bine pus la punct”

Unirea Slobozia nu numai că și-a schimbat antrenorul în această vară, însă a făcut și câteva achiziții interesante pentru acest nivel fotbalistic, a avut rezultate bune în meciurile amicale și se anunță o surpriză poate și mai mare decât a fost în ediția trecută de campionat.

”Fotbalul este singurul sport de echipă în care o echipă de Liga 3 poate câștiga în fața unei echipe din Liga 1. Decisiv este factorul mental, atunci când nu ești concentrat sută la sută, se echilibrează imediat diferențele de valoare. Am vorbit cu jucătorii mei și cred că au înțeles mesajul, sunt destul de maturi.

Avem în față un joc greu, meci de luptă cu un adversar bine pus la punct. Minaur Baia Mare este o echipă ce s-a întărit, cu zece achiziții foarte consistente. Dacă avem naivitatea să privim Baia Mare ca pe o echipă nou-promovată vom avea probleme.

Aș vrea să fim foarte atenți la ceea ce avem noi de făcut, să nu fim foarte setați pe adversari, adversari vor fi mulți și vor veni unul după altul. Dacă vom aplica lucrurile pe care le-am antrenat, le-am discutat și știm să le facem bine atunci avem șanse foarte mari pentru o victorie”, a spus Costel Enache, citat de Info Ialomița, înaintea acestui meci cu Baia Mare.

Vasile Miriuță: ”Un meci foarte greu, dar ne dorim să batem Slobozia”

Și nou-promovata Minaur Baia Mare are destul de multe achiziții făcute, zece la număr, și pare a fi o echipă mai solidă decât se anunță multe altele care au evoluat în eșalonul secund și în sezonul sau sezoanele trecute.

”Așteptăm cu nerăbdare începutul campionatului. Jucăm primul meci acasă la Slobozia, un meci foarte greu. Slobozia a jucat anul trecut în play-off, are jucători de valoare, un antrenor bun. Însă, părerea mea e că jucătorii noștri s-au pregătit bine, cantonamentul din Ungaria a fost reușit și mergem cu încredere acolo.

Noi am cerut să jucăm primele două meciuri în deplasare. Nu văd o problemă. Sunt două deplasări grele, dar am mare încredere în stafful tehnic și în jucători. Se putea ca programul să fie și mai rău. Dacă ne uităm bine, celelalte echipe care au promovat vor veni la noi acasă, deci eu zic că e un program bun.

Ne dorim să batem și Slobozia, și Brașov. Apoi vom juca acasă, în fața propriilor suporteri, și ne dorim să câștigăm.

Am adus 10 jucători, sunt jucătorii doriți de antrenor, vom vedea. Sper să se integreze cât mai repede, pentru că la Liga 2 altceva, e diferit de Liga 1”, a vorbit directorul sportiv Vasile Miriuță despre debutul Minaurului în Liga 2.

Vlad Baban arbitrează Unirea Slobozia – Minaur Baia Mare

Partida de la Slobozia, de pe stadionul 1 Mai, va începe de la ora 17:00 și va fi arbitrată de centralul Vlad Baban (Iaşi) și de asistenții Cosmin Vatamanu (Bucureşti) și Daniel Vlase (Galaţi). Arbitru de rezervă este Bogdan Neculcea (Bucureşti), iar observatori au fost delegați Bogdan Zanfirescu (Botoşani), pentru arbitri, și Lucian Cîrjă (Constanţa), pentru joc.