Ziua în care Alibec a renăscut! Dinamo – Astra 1-2. Denis, cel mai bun om de pe teren. Doar Subotic le-a dat emoţii giurgiuvenilor

14 sep 2018 18244 afişări Comentează şi tu Liga 1

Dinamo - Astra 1-2 (Subotic 89 / Alibec 13, Moise 66)

• Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, R. Grigore, Vl. Olteanu –  Gomelt, Cooper (Salomao 54) – Hanca, Nistor, Neicuţescu (Moldoveanu 65) - D. Popa (Subotic 54)
  • Rezerve: Eşanu, Delorge, Tîrcoveanu, Ciobotariu
  • Astra: Iliev – Belu-Iordache, Cestor, Erico Da Silva, Radunovic –  Mrzljak, Biceanu – Balaure (Crişan 79), Begue (Moise 56), Llullaku - Alibec (Găvîrliţă 87)
  • Rezerve: Lazar, Roşu, L. Buş, Butean, Crişan

Denis Alibec a simţit din nou gustul golului, după şapte luni de secetă, într-un meci oficial. Astra a învins Dinamo, în depasare, după două faze la care Alibec a fost actorul principal.

Dinamo a preluat posesia balonului încă din startul meciului, dar şocul a venit în minutul 13, când Begue l-a depăşit în viteză pe Olteanu şi a pasat în decisiv până la Alibec, care a marcat. Dinamo a existat, în prima repriză, doar prin şutul lui Cooper reţinut de Iliev şi prin Popa, care l-a întins serios pe portarul advers.

Alibec a fost cel mai bun om de pe teren, schimbat cu mult în bine faţăe perioada FCSB. Şi tocmai această încredere l-a impulsionat la sprinturi şi acţiuni care i-au lipsit în ultima perioadă petrecută la vicecampioana României.

Evoluţia sa bună a continuat şi în repriză secundă, iar în minutul 66 a inventat o pasă perfectă, peste toată apărarea adversă, pentru Moise, care l-a lobat pe Penedo pentru 2-0.

Tensiunea giurgiuvenilor a crescut tocmai pe finalul partidei, atunci când Subotic a debutat cu gol pentru Dinamo. Noul dinamovist a marcat cu capul în minutul 88 din pasa lui Nistor, iar „câinii” au sperat că mai pot obţine măcar un punct. Din păcate, mingile aruncate la întâmplare în careu au rămas fără destinatar, iar giirgiuvenii au plecat cu cele trei puncte de la Bucureşti.

Minutul 90+4 Final!

Minutul 89 GOOOOOL Dinamo! Subotic înscrie cu o lovitură de cap plasată perfect, din centrarea lui Nistor.

Minutul 66 GOOOOOOOOL ASTRA! Ce facă reuşesc giurgiuvenii. Alibec a pasat pestea toată apărarea adversă, de undeva de la mijlocul careului, iar mingea a fost urmărită de Moise. Mijlocaşul a profitat de ieşirea lui Penedo şi l-a lobat pentru 2-0.

Minutul 57 Alibec şutează puternic de la 30 de metri de poarta lui Penedo, dar mingea se duce puţin prea sus şi scorul rămâne intact.

Minutul 51 Neicuţescu întoarce un adversar în careu, dar trage slab cu stângul şi Iliev reţine fără probleme.

Minutul 46 Începutul reprizei secunde.

Minutul 45+2 Finalul primei reprize.

Minutul 40 Nistor simulează în careu şi primeşte cartonaşul galben.

Minutul 27 Ce ocazie pentru Dinamo! Popa şutează din unghi la colţul lung, dar Iliev repinge cu greu în lateral. Totuşi, mingea a fost urmărită de Cooper, care s-a întins către balon, dar Erico a respins în ultimul moment.

Minutul 17 Cooper şutează tare după respingerea apărării adverse, dar mingea e prinsă de Iliev.

Minutul 13 GOOOOOOOOOL Astra! Alibec îşi aduce aminte de rivalitatea cu dinamoviştii şi deschide scorul în deplasare. Begue ajunge de pe partea dreaptă până în marginea careului, de unde a pasat în faţa porţii pentru Alibec, cel care l-a învins cu uşurinţă pe Penedo.

Minutul 12 "Câinii" conduc jocul, dar sunt blocaţi de apărarea adversarilor undeva la 20 de metri de poarta lui Iliev.

Minutul 1 A început partida din "Ştefan ce Mare" cu aceeaşi asistenţă scăzută cu care ne-am obişnuit deja.

20:30 Mulţescu ştie ce va decide meciul: "Sunt concentrat pe meci, nu am timp de nostalgii. Sigur, am avut amintiri plăcute, pentru că am fost părtaş la performanţele realizate pe acest teren. M-am obişnuit deja cu banca Astrei, sper să fie, de data asta, cu rezutlate mai bune. Precizia, în execuţii, marcaj şi pas, va decide acest meci. Nu că îl simt pe Alibec, l-am urmărit zi de zi şi vă spun că e pregătit", a spus antrenorul care se întoarce, din nou, în Ştefan cel Mare din postura de adversar.

19:30 Avem echipele de start, iar Florin Bratu surprinde prin introducerea tânărului Neicuţescu în linia de atac, în locul lui Salomao. Dincolo, Mulţescu răspunde cu o echipă aproape identică cu cea folosită şi de Marius Măldărăşanu, cu Llullaku în stânga şi Alibec în faţă.

Dinamo primeşte în ”Ştefan cel Mare” vizita singurei echipe neânvinse în actuala ediţie de campionat, Astra Giurgiu, care a câştigat două partide şi a remizat de 5 ori în primele 7 etape. De partea ceallată, echipa lui Florin Bratu se află într-o formă oscilantă, înregistrând 3 înfrângeri şi două victorii în ultimele dueluri.

Astra vine după o schimbare a staff-ului tehnic. În locul lui Marius Măldărăşanu a fost numit antrenorul din finalul sezonului trecut, Gigi Mulţescu. În conferinţa de presă premergătoare întâlnirii, Bratu s-a declarat îngrijorat, considerând că experienţa noului antrenor se va vedea în exprimarea echipei giurgiuvene.

"Pentru mine, dar şi pentru echipa mea este o provocare foarte mare dat fiind faptul că şi antrenorul s-a schimbat acolo. A venit un antrenor experimentat, domnul Gigi Mulţescu, pe care îl respect mult, un antrenor cu care am lucrat şi ştiu cum pregăteşte meciurile, aşa că trebuie să fim foarte atenţi mâine, dar să şi jucăm foarte bine. Trebuie să ne autodepăşim pentru a scoate un rezultat bun", a declarat Florin Bratu.

Denis Alibec este principalul motiv de îngrijorare pentru defensiva lui Dinamo. Atacantul a punctat în 7 meciuri în întâlnirile cu ”Câinii”.

În precedenta confruntare directă, în sezonul trecut, Dinamo a pierdut în ultima etapă a sezonului regulat  şi a fost nevoită să evolueze în play-out