A vrut Deac să se retragă? "Am avut o perioadă foarte grea, departe de teren. Mi-au trecut multe gânduri prin cap, am o vârstă..." + Ce spune despre o convocare la naţională: "Sunt realist! Am momente când mă sufoc"

29 oct 2018 1260 afişări Comentează şi tu Liga 1

CFR a învins cu 2-1 pe Sepsi, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii 1 Betano. Echipa lui Neagoe a marcat prin Florin Ştefan, în minutul 80, iar golurile ardelenilor au fost reuşite de Omrani (14) şi Ciprian Deac (90+1), dintr-un penalti. Jucătorul de 32 de ani a revenit pe teren după o lungă pauză şi a dat de înţeles că s-a gândit chiar la retragere.

"Eu cred că experienţa a făcut diferenţa. E clar că după eliminare ne-am retras, ne-au dominat total, nu am mai contat în atac, dar ne-am păstrat cumpătul. Nu e uşor să baţi un penalty când te uiţi pe tabelă şi vezi scorul în minutul 90.

Mă bucur că am revenit pe teren pentru că am avut o perioadă foarte grea, departe de teren. Mi-au trecut multe gânduri prin cap, am o vârstă...Acum m-am simt ca şi cum acum am început fotbalul.

Fiind pe primul loc, e clar că te gândeşti doar la victorie. Nu am reuşit un joc spectaculos, multă lume se aşteaptă să facem spectacol. Suntem o echipă care ştim ce vrem şi cum să facem puncte şi din asemenea meciuri...Nu au fost agitate apele la noi în vestiar, contează mai puţin cine conduce acest club. E clar că nu ne-a căzut bine demiterea domnului Iuliu Mureşan. Ne pare rău, dar cel mai bine ar fi să ne concentrăm la ce facem pe teren
", a spus Deac la finalul meciului.

Şi-a luat gândul de la naţională

Mijlocaşul a recunoscut că nu merită să fie convocat la naţională. "Îmi place să fiu realist cu mine. Mai am nevoie de multe meciuri, am momente când mă sufoc. Sunt departe de forma maximă. Mai am nevoie de 3-4 meciuri, acum începe campionatul pentru mine", a mai spus Deac, care i-a dedicat golul soţiei sale, însărcinată cu o fetiţă.