8 apr 2019 1373 afişări Liga 1
Vorbeşte asul lui Teja! Coman: "Am făcut diferenţa". Discurs temperat al lui "Mbappe", după show-ul de pe Arena Naţională: "Va fi care pe care" ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Florinel Coman (20 de ani) a fost omul decisiv în meciul FCSB - Sepsi 2-0, pe Arena Naţională. Fotbalistul crescut de Gică Hagi a reuşit să obţină un penalty, transformat de Gnohere, şi a marcat al doilea gol, iar la finalul partidei a spus că este bucuros că a reuşit să facă diferenţa şi acum se concentrează pe derby-ul cu CFR Cluj.

"Am făcut un meci foarte bun, consistent. Mă bucur că am luat cele trei puncte. Mă bucur că am avut reuşite, că am intrat şi am făcut diferenţa. Am reuşit să câştigăm, să marcăm două goluri.

Ne-a bucurat rezultatul de aseară (n.r. - U Craiova - CFR 0-0), dar, până la urmă, trebuie să ne gândim doar la noi. Dacă vom câştiga toate meciurile, vom ieşi campioni. Trebuie să ne implicăm foarte mult la antrenament şi să câştigăm (n.r. - cu CFR). E un meci de care pe care, trebuie să câştigăm.

Toate cele trei echipe au şanse, au jucători valoroşi, cu experienţă. Trebuie să ne fie gândul doar la meciul cu CFR"
, a spus Florinel Coman, luni seara, după FCSB - Sepsi 2-0, la DigiSport.

Florinel Coman i-a luat locul în teren lui Olimpiu Moruţan, imediat după pauză, deşi Moruţan abia îl înlocuise pe Mihai Pintilii, în minutul 18. Impactul său a fost unul decisiv. A obţinut un penalty în minutul 50, pe care l-a transformat Gnohere, apoi a marcat la o deviere a apărării lui Sepsi, în minutul 59. Coman e la al 10-lea gol în acest sezon, în care are în cont şi şapte assist-uri.

În urma acestui rezultat, FCSB a acumulat 34 de puncte şi e în continuare pe locul doi, la trei puncte în spatele liderului CFR Cluj (37), înainte de meciul direct. CFR Cluj - FCSB se joacă duminică, 14 aprilie, de la ora 21:00, în Gruia, în etapa a cincea din play-off-ul Ligii 1 Betano.