Viitorul – Sepsi 3-1. Debut ratat pentru „Magiun” Barbu. Calcan a marcat în stilul lui Arjen Robben și a fost omul meciului

Redactor:
Andrei Pal
Viitorul - Sepsi 3-1. Debut ratat pentru
  • În primul meci al zilei, Dunărea Călărași a învins Dinamo, scor 1-0.

FC ViitorulSepsi 3-1 (Calcan 51, 68, Eric 73 / Hamed 49)

Viitorul: Tordai – Boboc, Artean, Iacob, Kuipers – Ciobau, Achim, Casap (Tîrcoveanu 13) – Eric, Calcan (Rivaldinho 73), Ganea (Pitu 73)
Rezerve: Buzbuchi – Mladen, Grosu, Leca
Antrenor: Gheorghe Hagi

Sepsi: Fejer – Moura, Viera, Rudol, A. Omar (F. Ștefan 70) – Flores (Mensah 67), Velev, Karnitski, Vașvari (Nouvier 62) – Tandia, Hamed
Rezerve: Stoian – Sato, Carnat, Sîntean
Antrenor: Marin Barbu

Minutul 90+3: Final de meci! Viitorul se impune cu 3-1, la debutul lui „Magiun” Barbu pe banca lui Sepsi OSK. În urma acestui succes, Viitorul se apropie la trei puncte de Craiova.

Minutul 85: Apără Fejer. Alexi Pitu a bătut moale, în stânga, iar Fejer a anticipat perfect și a respins în lateral. Rămâne 3-1 pentru Viitorul.

Minutul 84: Penalty! Rivaldinho l-a depășit pe Fejer, care l-a împiedicat în careu. Lovitură de pedeapsă pentru Viitorul, va executa Alexi Pitu, în vârstă de 16 ani.

Minutul 73: GOOOL Viitorul! Eric duce scorul la 3-1. Florin Ștefan a plonjat pe sub minge, Eric a preluat la 11 metri, l-a fentat pe Fejer, după care a trimis în poarta goală. Hagi a avut un zâmbet larg după golul de 3-1, conșțient că meciul e aproape terminat.

Minutul 68: GOOOL Viitorul! Andreas Calcan înscrie pentru 2-1. Jucătorul venit din Olanda a intrat în centru din banda dreaptă, în stilul lui Robben, după care a catapultat mingea la vinclul porții, la colțul lung. Fejer n-a avut nicio șansă.

Minutul 51: GOOOL Viitorul! Andreas Calcan a restabilit egalitatea la prima ocazie de după golul oaspeților. Calcan a intrat în centru, după o pasă filtrantă a lui Ganea, a fentat doi adversari, după care a înscris cu un șut elegant, la colțul lung.

Minutul 49: GOOOL Sepsi OSK! Yasin Hamed îl învinge pe Tordai, din șase metri. Flores a deviat pe spate, la bara a doua, iar jucătorul adus de la CFR Cluj a urmărit perfect și a trimis în plasă, pentru 1-0.

Minutul 46: S-a reluat partida.

Minutul 45+2: Pauză. Sepsi a fost mai prezentă în joc, dar Tandia nu a fost prea inspirat la finalizare.

Minutul 13: Urmărit de ghinion. Carlo Casap a cerut să fie schimbat, acuzând o accidentare, chiar dacă nu a fost lovit de vreun adversar. Hagi mută și îl trimite în teren pe Tîrcoveanu. În trecut, Carlo Casap a suferit o ruptură a ligamentelor încrucișate, motiv pentru care a absentat foarte mult timp de pe gazon.

Minutul 1: Start la Ovidiu. „Magiun” Barbu debutează pe banca lui Sepsi OSK.

Viitorul lui Gică Hagi continuă cursa pentru locul trei în clasament cu un meci pe teren propriu, împotriva ultimei clasate din play-off, Sepsi. Rămasă fără antrenorul Eugen Neagoe, cel cu care a reușit performanța de a se califica în play-off, trupa din Covasna caută un succes, după șocul produs de numirea lui Eugen Barbu pe banca tehnică.

Sepsi e pe locul șase în play-off-ul Ligii 1 Betano, cu 20 de puncte și fără niciun succes obținut, în timp ce Viitorul e pe locul patru, cu 30 de puncte, la șase puncte de U Craiova, care primește, duminică, vizita FCSB pe teren propriu. Viitorul are un egal și o înfrângere în ultimele două partide, în timp ce Sepsi are înfrângeri pe linie în ultimele patru partide.

În cele trei meciuri directe jucate în acest sezon, Sepsi i-a luat cinci puncte Viitorului. Au fost două de 0-0 (februarie 2019 și aprilie 2019), ambele pe terenul lui Sepsi, în timp ce trupa covăsneană a câștigat chiar pe terenul trupei lui Hagi, cu 3-2, în octombrie 2018.