Viitorul Constanţa - Gaz Metan 2-0. Puştii lui Hagi au jucat la cel mai înalt nivel. Mediaşul lui Teja n-a avut nicio şansă la Ovidiu

18 aug 2018 10421 afişări Comentează şi tu Liga 1
Viitorul Constanţa - Gaz Metan 2-0. Puştii lui Hagi au jucat la cel mai înalt nivel. Mediaşul lui Teja n-a avut nicio şansă la Ovidiu 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17441757/4/screenshot-932.png

Viitorul - Gaz Metan 2-0 (Drăguş 30, Creţu-aut. 86)

Viitorul: Cojocaru - Mladens, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Ciobanu, T. Băluţă, Vână - I. Hagi (Houri 85), D. Drăguş, Măţan (Lima 58)
Rezerve: Buzbuchi - Voduţ, Iacob, Boboc, Stoica

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Diallo (Aurelio 63), M. Constantin, Buşu - Cristea, Fofana - Olaru, Chamed (Caiado 79), Ely Fernandes (Romeo 76) - Fortes
Rezerve: Batista - Coimbra, Buziuc, Trif, Stancu

Minutul 90+4: Fluier final. Viitorul a dominat aturotar, atât în 11, cât şi în 10 oameni. Campioana din urmă cu douaă sezoane a ajuns la 7 puncte şi obţine a doua victorie consecutivă cu 2-0 de pe teren propriu, după 2-0 cu FC Voluntari. Mediaşul a ajuns la două înfrângeri consecutive, dar are tot 7 puncte în clasament.

Minutul 86: GOOOL Viitorul! Trupa lui Hagi se desprinde, în inferioritate numerică, după un autogol al lui Valentin Creţu. Ciobanu a trecut pe lângă Pleşca, a trimis spre poartă, Creţu a respins de pe linia porţii, dar mingea a lovit bara şi a ricoşat în plasă. Antrenorul Mihai Teja a rămas şocat pe margine.

Minutul 61: Ocazie pentru Viitorul. Gazdele rămân la fel de periculoase şi în zece oameni. Ciobanu a primit de la Vînă la 16 metri, a şutat puternic pe jos, dar Pleşca şi-a închis la timp picioarele şi a respins.

Minutul 55: Eliminare! Mladen a încasat două cartonaşe galbene în cinci minute şi a fost trimis la cabine. Este al treilea cartonaş roşu al acestei zile, după ce Alibec şi Bahamboula au fost eliminaţi şi ei în partida cu Dunărea Călăraşi.

Minutul 46: S-a reluat partida dintre Viitorul şi Gaz Metan. Nu s-au efectuat modificări la pauză.

Minutul 45: Pauză la Ovidiu.

Minutul 44: O nouă şansă mare pentru Drăguş. Măţan a primit în partea dreaptă, a centrat în faţa porţii, iar Denis Drăguş a apărut demarcat în zona respectivă. Omul care a deschis scorul în minutul 30 n-a reuşit să reia spre poartă, astfel că trecem o nouă ocazie mare în contul gazdelor.

Minutul 35: Ocazie mare pentru Viitorul. Ianis Hagi l-a lansat pe Ciobanu, care a rămas singur cu Pleşca şi i-a scos lui Drăguş. Marcatorul primului gol a fost incodomat de un adversar şi a trimis milimetric pe lângă poarta goală.

Minutul 30: GOOOL Viitorul! Ianis Hagi a centrat la bara a doua dintr-o lovitură de colţ, Mladen a trimis la 11 metri, iar Denis Drăguş a reluat spectaulos din cădere sub bara transversală. E cu sigurnaţă unul dintre cele mai frumoase goluri din acest început de sezon, la concurenţă cu a doua reuşită a lui Andrei Cristea de aseară, dar şi cu bijuteria lui Andrei Marc din partida cu Viitorul. Click aici pentru video

Captură Digi Sport

Minutul 1: A început partida de la Ovidiu. Gazul poate urca pe primul loc, temporar, în cazul unui succes.

Cele două echipe sunt surprizele începutului de campionat. Mediaşul a surprins plăcut prin jocul ofensiv şi se clasează în acest moment pe poziţia a 5-a cu 7 puncte. De cealaltă parte, Viitorul a surprins într-un mod neplăcut. Echipa lui Hagi a bifat o singură victorie în 4 etape, clasându-se pe locul 12 cu 4 puncte.

Rezultatele nu sunt singura problemă pentru constănţeni. În conferinţa de presă premergătoare meciului, Gică Hagi a declarat că nu se poate baza pe 3 fotbalişti, Andrei Artean, Srdjan Luchin şi Vlad Achim, obosiţi după meciurile din campionat şi Europa League.

Am făcut un control medical care ne-a arătat acest lucru. Din analize a reieşit că există o stare de oboseală, nu sunt proaspeţi şi am decis să nu facă parte din lot pentru acest meci, pentru că nu vrem să riscăm vreo accidentare. Nu are nicio legătură cu randamentul, ci doar cu această stare de oboseală”, a explicat Hagi.

Între cele două echipe au avut loc 10 confruntări în Liga 1. Mediaşul s-a impus de 5 ori, iar Viitorul de 3 ori. Ultima partidă directă a avut loc în returul campionatului trecut, la Mediaş, când Constanţa s-a impus cu 1-0.