"U" Craiova - Sepsi 0-1. Lovitură de teatru pe "Oblemenco": oaspeţii au marca pe final! Festival de erori în defensiva lui Papură

11 aug 2019 6006 afişări Liga 1

"U" Craiova - Sepsi OSK 0-1 (Karanovic 81)
Stadion:
Ion Oblemenco (Craiova)
Arbitru: George Rădulescu. Asistenţi: Marius Nicoară şi Gabriel Stroe

Craiova: Pigliacelli - Borţa, Kelic, Acka, Bancu - Ivanov, Qaka, Cicâldău - Bărbuţs, M. Roman (Fortes 69), V. Constantin (Mihăilă 60)
Rezerve: L. Popescu - Hreniuc, A. Ioniţă, Mateiu, B. Vătăjelu
Antrenor: Corneliu Papură

Sepsi: Fejer - Dimitrov, Barisic, Tincu, Konongos - Vaşvaris - Gal-Andrezly, I. Fulop (Karanovic 70), Flores, Carnat - Dumiter (Safranko 25)
Rezerve: H. Moldovan - Bouhenna, S. Kilyen, F. Ştefan, Velev
Antrenor: Csaba Laszlo

Minutul 25: Prima schimbare a partidei. Oaspeţii mută rapid: iese Dumiter, intră  Pavol Safranko. În vârstă de 20 de ani, Dumiter era unul dintre cei doi jucători U21 din primul 11.

Minutul 21: Ocazie pentru Craiova. Vasile Constantin a şutat la colţul scurt, de la 16 metri, dar Fejer a plonjat şi a respins cu vârful degetelor. Notăm prim ocazie a partidei. Jocul a fost extrem de echilibrat până acum. Căldura îşi spune cuvântul, jucătorii reuşesc cu greu să lege acţiuni periculoase.

Minutul 19: Primul cartonaş galben al jocului. Centralul George Rădulescu îl avertizează pe Konongo.

Minutul 1: A început partida! În jur de 4.500 de spectatori asistă la partida Craiova - Sepsi OSK. În Bănie se înregistrează 37 de grade la această oră, astfel că mulţi suporteri au ales să vadă meciul din spatele micului ecran. De notat şi faptul că oltenii vin după două eşecuri consecutive, cu Hermannstadt şi AEK Atena.

Universitatea Craiova - Sepsi Sfântu Gheorghe este primul meci al zilei de duminică, 11 august, din etapa a cincea a Ligii 1. Pe stadionul Ion Oblemenco, băieţii lui Corneliu Papură vor încerca să rupă ghinionul şi să câştige partida de pe teren propriu, care începe la ora 18:00.

Oltenii vin după două înfrângeri consecutive, una în turul 3 preliminar în Europa League, scor 0-2, cu AEK Atena, iar a doua, în runda a patra din campionat, scor 1-2, cu FC Hermannstadt.

"Se apară bine (n.red. - Sepsi), sper să găsim soluţia pentru a marca. Vom vedea la ora jocului care va fi starea noastră din punct de vedere fizic, dar oricum va fi trebuie să câştigăm cele trei puncte", a spus antrenorul Craiovei, Corneliu Papură în conferinţa de presă premergătoare meciului cu Sepsi.

Echipa din Sfântu Gheorghe a înregistrat, până în acest moment, patru remize şi are patru puncte în clasamentul Ligii 1.