Sepsi OSK - Dinamo 0-1. "Câinii" obţin un nou succes

Arbitru: Ovidiu Haţegan. Asistenţi: Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe

Sepsi: Fejer - Kilyen, Barisic, Tincus, Konongo - Velev - Gal (Flores 84), I. Fulop (Salli 46), Vaşvari, Carnat (Karanovic 54) - Safranko

Rezerve: H. Moldovan - Bouhenna, Ştefănescu

Antrenor: Csaba Laszlo

Dinamo: Piscitelli - Corbu, Klimavicius, Ciobotarius, M. Popescu - I. Filip, Nistor (cpt.), Fabbrini - Sorescu (Moldoveanu 82), Montini, Neicuţescu (D. Popa 65)

Rezerve: Straton - Bru, Răuţă, Gabriel de Moura, R. Grigore

Antrenor: Duşan Uhrin Jr

Minutul 90+3:  Fluier final. Dinamo s-a impus cu 1-0 la Sf. Gheorghe şi a ajuns la nouă puncte. Sepsi a suferit prima înfrângere din acest sezon. Dinamo a venit la două puncte de FC Botoşani, ocupanta locului 6. "Câinii" au reuşit să lege două victorii, după ce în runda precedentă au învins Hermannstadt cu 3-0. Este primul succes obţinut de Dinamo în deplasare, în noul sezon.

Minutul 83: GOOOL Dinamo! Dan Nistor îi pasează lui Popa, care reia din întoarcere, de la 16 metri, şi îl învinge pe Fejer. Trei oameni se aflau lângă Popa, dar nimeni nu l-a incomodat. Dacă se impune, Dinamo vine la două puncte de FC Botoşani, ocupanta locului 6.

Minutul 75: Ocazie pentru Sepsi! Velev a şutat de la 16 metri, Piscitelli era bătut, dar mingea a trecut milimetric pe lângă poarta adversă.

Minutul 64: Replica lui Dinamo. Popa a centrat la 11 metri, Montini a şutat la colţul scurt, dar Fejer a plonjat şi a respins în lateral.

Minutul 61: Ocazie mare pentru Sepsi. Safranko a reluat cu capul din şase metri, sub bara transversală, dar Piscitelli a respins în ultimul moment. Rămâne 0-0.

Minutul 46: S-a reluat partida.

Minutul 45+2: Pauză.

Minutul 30: Fejer respinge! Sorescu a pătruns în centru, a şutat la colţul lung, dar portarul gazdelor a boxat. Rămâne 0-0, dar Dinamo se apropie tot mai mult de deschiderea scorului.

Minutul 24: Ocazie monumentală pentru Dinamo! Nistor a şutat de la 24 de metri, Fejer a respins în faţă, iar Neicuţescu a fost pe fază. Atacantul revenit de la Chindia a încercat să plaseze mingea în plasa laterală, dar balonul a izbit bara laterală şi s-a scurs în afara terenului. Rămâne 0-0.

Minutul 12: Ocazie pentru Dinamo! Sorescu a fost angajat de Ciobotariu, a şutat spre poartă, dar Fejer a respins. Rămâne 0-0.

Minutul 1: A început partida de la Sf. Gheorghe. Înainte de fluierul de start, fanii lui Dinamo au fost îndepărtaţi cu gaze lacrimogen. S-ar părea că unii ar fi forţat pătrunderea într-un alt sector decât cel rezervat pentru ei.

19:22 Avem echipa de start a lui Dinamo. Duşan Uhrin Jr speră să obţină al doilea succes consecutiv, după 3-0 cu Hermannstadt. Sepsi e neînvinsă în acest sezon. Iată primul 11 al "câinilor": Piscitelli - Corbu, Klimavicius, Ciobotariu, M. Popescu - I. Filip, Nistor (cpt.), Fabbrini - Sorescu, Montini, Neicuţescu.

Dinamo a reuşit să iasă din subsolul clasamentului după victoria din runda trecută, cu FC Hermannstadt, scor 3-0. Echipa lui Uhrin o va întâlni pe Sepsi, care este neînvinsă în primele şapte runde din Liga 1. Formaţia lui Csaba Laszlo are o victorie şi şase remize acumulate.

”Sepsi nu a marcat multe goluri, dar nu a primit nici multe goluri. Au multe remize, iar dacă vrem să câştigăm trebuie să înscriem minimum două goluri. Ei au marcat de fiecare dată cel puţin un gol. Mai este o zi pentru a transfera jucători, dar nu este important pentru mine. Lucrez cu jucătorii pe care îi am, iar asta este mult mai important pentru mine. Vom lupta cu ei şi vom vedea ce se va întâmpla. Ieri a fost meciul dintre Astra şi CFR şi toată lumea a văzut ce s-a întâmplat. Fiecare meci are parte de un penalty. Nu am mai văzut aşa ceva niciodată în viaţa mea. Chiar fiecare meci. Îmi este frică de jocul din careu. În careul nostru", a declarat Dusan Uhrin, antrenorul lui Dinamo Bucureşti, la conferinţa de presă premergătoare partidei.

"Pentru noi este foarte important să avem trei puncte, să câştigăm acasă pentru că, până acum, am avut meciuri foarte bune pe teren propriu, dar nu am putut să câştigăm. Trebuie să facem totul să câştigăm, să fie toată lumea mulţumită", a declarat Csaba Laszlo, antrenorul lui Sepsi.

În actualul sezon, Sepsi a înregistrat, până acum, şase remize şi o victorie, în timp ce Dinamo are cinci înfrângeri şi două victorii.