Sepsi - Dinamo, 0-1. Roş-albii sunt "în grafic"! S-au apropiat la cinci puncte de play-off

9 feb 2019 16290 afişări Comentează şi tu Liga 1
Sepsi - Dinamo, 0-1. Roş-albii sunt "în grafic"! S-au apropiat la cinci puncte de play-off ALEXANDRU DOBRE/ MEDIAFAX FOTO. 6 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17869275/3/7509769-mediafax-foto-alexandra-pandrea.jpg

Sepsi - Dinamo, 0-1 (Dan Nistor, 56-penalty)

Stadion: Municipal (Sf. Gheorghe)
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova). Asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti) şi Sebastian Gheorghe (Bucureşti)

Echipele de start:

• Sepsi: Niczuly – Gabriel De Moura, Viera    , Jovanovic    , ('58 Fl. Ştefan    ), Sato – Velev, Ad. Rus – Hamed   , ('31 Drăghici), Vaşvari, Tandia – Simonovski ('63 Mensah)
  • Rezerve: Omar Abud, Karnitski, Sebastian Rudol, Fl. Ştefan, Drăghici, Mensah, Fejer
  • Dinamo: McDermott – Sorescu    , Klimavicius, R. Grigore, Aliji   – I. Filip – Zenke    ('61 Diaye   ), Ait-Atmane  , ('54 D. Popa), Nistor, Jaadi ('82 Pesic) – Montini
  • Rezerve: Muţiu, Ciobotariu, Mustoe, Pesic, N’Diaye, D. Popa, Papazogolou

Minutul 90+4. S-a încheiat partida de la Sfântu Gheorghe. Dinamo bifează a doua victorie din Liga 1 în 2019. Liderul roş-albilor a marcat dintr-un penalty obţinut de Zenke, dar trupa lui Rednic a avut noroc fiindcă cei de la Sepsi au trimis de două ori mingea în poartă. Jocul nu a fost lipsit de durităţi, arbitrul Colţescu arătând zece cartonaşe galbene în total. Cert e că "Puriul" îşi urmează planul: locul de play-off. S-a apropiat la cinci puncte de locul şase, cel care acum e ocupat de Sepsi (33 de puncte). Etapa următoare, roş-albii vor evolua contra celor de la FC Botoşani, iar Sepsi va juca în faţa echipei lui Iordănescu junior, Gaz Metan Mediaş.

Minutul 90+2. Aliji primeşte galben în minutele de prelungiri.

Minutul 86. Ştefan, de la Sepsi, încasează şi el un "galben".

Minutul 83. Deian Sorescu e avertizat de Colţescu şi va fi suspendat meciul următor.

Minutul 82. Schimbare la Dinamo: Ivan Pesic îl înlocuieşte pe Jaadi.

Minutul 81. Filip a comis un fault la marginea propriului careu asupra lui Tandia, Colţescu ezită, dar dictează în cele din urmă lovitură liberă pentru gazde. Tot Tandia execută şi mingea loveşte bara! A fost a doua oară când elevii lui Neagoe au trimis mingea în bară.

Minutul 71. Cei de la Sepsi au cerut penalty, acuzând că mingea l-a lovit pe Sorescu în braţ. Reluările tv au arătat că nu a fost vorba despre un henţ.

Minutul. 63. Ultima modificare în echipa gazdă. Neagoe îl scoate pe Simonovski şi intră Mensah.

Minutul 61. Schimbare la Dinamo: iese Zenke şi intră N’Diaye.

Minutul 59. Sepsi are ocazia de a egala repede pe tabelă. Sato trage puternic de la marginea careului, însă balonul loveşte bara transversală.

Minutul 58. Schimbare la gazde. Jovanovic îi lasă locul lui Fl. Ştefan.

Minutul 56. GOOOL Dinamo. Dan Nistor marchează fără emoţii de la 11 metri.  Play-off-ul rămâne o misiune posibilă pentru echipa lui Rednic.

Minutul 55. Jovanovic îl faultează în careu pe Zenke. Apărătorul lui Sepsi e avertizat, iar Dinamo primeşte penalty.

Minutul 54. Ait-Atmane e înlocuit de Rednic cu Daniel Popa.

Minutul 53. Lovitură liberă pentru Sepsi. Vasvari îi pasează scurt lui Tandai, însă acesta trage pe lângă poartă.

Minutul 52. Ait-Atmane încasează un cartonaş galben.

Minutul 46. A început repriza a doua. Zenke încasează şi el un "galben".

Minutul 45+2. S-a fluierat finalul primei reprize, una echilibrată. Tandia a semnat cea mai mare ocazie, în minutul 4. Statistica primei părţi a meciului pe care Dinamo e obligată să-l câştige pentru a mai spera la un loc în play-off. Poziţia a şasea, ultima ce asigură un loc la "masa bogaţilor" e ocupată acum de Viitorul, 34 de puncte.

Se arată 2 minute de prelungiri. Gabriel De Moura are nevoie de îngrijiri medicale, a fost lovit involuntar într-o zonă sensibilă.

FRIG la SFÂNTU GHEORGHE! Termometrul arată minus 3 grade Celsius.

Minutul 31. Hamed a fost schimbat după doar jumătate de oră de joc, Neagoe fiind extrem de nemulţumit de prestaţia sa.  Drăghici e cel care l-a înlocuit .

Minutul 27. Ousmane Viera primeşte cartonaşul galben şi va fi suspendat în următoarea etapă. Bucureştenii au primit lovitură liberă, dar Nistor&Co. nu reuşesc să fructifice.

Minutul 22: Jaadi pătrunde foarte bine în flancul stâng, dar şutează slab în plasa laterală.

Minutul 19.  Yasin Hamed, de la Sepsi, a primit primul cartonaş galben al meciului.

Minutul 15. S-a scurs un sfert de oră din timpul regulamentar. Meciule ste extrem de echilibrat.

Minutul 11. Marko Simonovski este suprins în ofsaid.

Minutul 7. Şut foarte bun al lui Ricardo Grigore, de la distanţă, dar Niczuly e la post.

Minutul 6. Naser Aliji a acuzat unele probleme medicale, dar lovitura nu e dură şi jucătorul lui Dinamo îşi revine.

Minutul 4: Tandia recuperează un balon aproape de mijlocul terenului, driblează fundaşii roş-albi, pătrunde în careu, dar mingea expediată de el trece peste buturile apărate de McDermott.

Minutul 1: A început partida de pe "Municipal". Stadionul este arhiplin. Sezonul trecut, roş-albii au câştigat ambele meciuri împotriva celor de la Sepsi, 1-0 acasă şi 3-0 în deplasare.

15:45 Adus degeaba. Ivan Pesic (26 de ani) a fost inclus de Mircea Rednic în lot pentru meciul cu Sepsi, dar site-ul dinamo1948.club anunţă că "Puriul" l-a luat pe jucător la Sf. Gheorghe doar pentru a completa un loc liber. Sursa citată susţine că sunt şanse infime ca Pesic să fie folosit contra lui Sepsi.

Dinamo merge la Sf. Gheorghe cu un moral bun după victoria din prima etapă din 2019, 3-0 cu Poli Iaşi. Un nou succes ar da în continuare speranţe la un loc de play-off, în timp ce o înfrângere ar asigura trupei lui Rednic prezenţa pentru al doilea an consecutiv în play-out. În acest moment, se află pe locul 11, cu 25 de puncte, la 8 lungimi de locul 6. Mircea Rednic ştie că misiunea este una aproape imposibilă şi, la conferinţa de presă premergătoare partidei, a recunoscut că echipa sa are nevoie de o minune.

S-au mai întâmplat minuni, acum aştept o minune. Se lucrează încă la relaţiile de joc, la automatisme, nu poţi în două-trei săptămâni să le rezolvi. Trebuie să avem răbdare, nu putem să judecăm după un meci. Nu vreau să vorbesc despre jucătorii care au plecat, că nu aveau calitate, dar nu era interes. De aia mi-a sărit muştarul câteodată şi nu i-am protejat deloc. Erau mulţumiţi, salarii, viaţă frumoasă. Asta e diferenţa între ce a fost înainte şi ce e acum. Şi dacă nu exista interes, , nimeni nu are răbdare şi timp. Mai ales salariile pe care le aveau, pentru că am făcut un calcul. Aveau 102.000 toate salariile lor, iar cei care au venit sunt pe la 60. Şi parcă e o altă atitudine. Au calitate, dar nu jocuri în picioare. Acum eu nu am cum să îi critic pentru că eu i-am adus”, a declarat Rednic.

De partea cealaltă, gazdele ocupă ultimul loc care asigură prezenţa în play-off. După o primă jumătate de sezon peste aşteptări, Sepsi a ratat startul din 2019, cu o înfrângere umilitoare la FC Voluntari, ultima clasată, 4-2. În spatele ei se află FC Hermannstadt şi FC Botoşani, la 4 puncte distanţă, iar Eugen Neagoe ştie că partida cu Dinamo este una capitală pentru a păstra distanţa faţă de urmăritoare.

Dinamoviştii au plecat cu trenul spre Braşov, pentru a evita aglomeraţia de pe Valea Prahovei. De acolo vor merge cu autocarul până la Sf. Gheorghe. Imaginile surprinse de fotoreporterul Mediafax, Alexandra Pandrea, sunt unice:

ALEXANDRA PANDREA / MEDIAFAX FOTO

Recunosc că nu ne pică deloc bine. Am jucat slab, poate cel mai prost meci al nostru. Sunt puncte importante pe care le-am pierdut. Am intrat cu nasul pe sus şi am fost taxaţi. A fost ruşinos ce s-a întâmplat, dar trebuie să gândim că nu este nimic pierdut şi să vedem ce trebuie să corectăm pentru acest meci cu Dinamo. Am vorbit deja cu băieţii, ei ştiu bine ce au de făcut”, a declarat Neagoe pentru gsp.ro

Cele două s-au întâlnit în meci direct de 5 ori. Dinamo are două victorii, Sepsi una, iar două dueluri s-au încheiat la egalitate.