Sepsi - Astra 1-0! Echipa lui Neagoe urcă pe loc de play-off, prin golul lui Tandia

24 nov 2018 3076 afişări Comentează şi tu Liga 1

Sepsi - Astra 1-0 (Tandia 78)

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti). Asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti) şi Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin)
Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)

Sepsi: Fejer - Rus, Viera, Jovanovic, Stefan - Velev, Karnitskyi - Drăghicis, Vaşvari, Nouvier - Tandia
Rezerve: Niczuly - Simonovski, Prosser, Hamed, Ursu, Hadnagy, Mensah
Antrenor: Eugen Neagoe

Astra: Lazar - Belu, Cestor, Bejan, Radunovic - V. Gheorghe, Mrzljak, Biceanu - Begue, Alibec, N. Roşu
Rezerve: Miguel Santos, Butean, Moise, Crişan, Llullaku, Buş, Koukou
Antrenor: Costel Enache

Minutul 90+3: Fluier final!

Minutul 78: GOOOL Sepsi! Tandia ia o acţiune pe cont propriu şi trage din afara careului direct în vinclul porţii lui David Lazar. În acest moment, echipa lui Neagoe este pe loc de play-off.

Minutul 58: Ocazie imensă pentru Sepsi! Vaşvari trage puternic de la distanţă, cu efect şi îl întinde serios pe Lazar, care respinge în corner.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 1: A început partida de la Sf. Gheorghe. Cele două formaţii împart locul 6, cu câte 20 de puncte, astfel că miza partidei este una foarte mare.

Doar o victorie au reuşit gazdele în ultimele şapte meciuri disputate în prima ligă, 3-2 la Ovidiu, în rest au trei remize şi tot atâtea eşecuri. De partea cealaltă, Astra a pierdut cinci din ultimele şase jocuri din campionat, rezultatele în urma cărora Gigi Mulţescu a fost demis, iar locul său a fost luat de Costel Enache, care acum va debuta pe banca formaţiei din Giurgiu. Sepsi e pe locul şapte, Astra pe şase, ultimul de play-off, ambele având câte 20 de puncte.

"Jocul este foarte important pentru viitorul nostru. Mai sunt şase jocuri, patru acasă şi două în deplasare, şi avem o şansă foarte mare să ajungem în primele şase echipe, dar asta depinde foarte mult de jocul acesta. Dacă am câştiga meciul, cu trei puncte am fi pe un loc de playoff. Sper să şi reuşim. Sunt conştient de valoarea pe care o au jucătorii noştri şi sunt convins că vom face un joc bun, pentru că ne dorim foarte mult pentru noi, pentru club, pentru suporteri", a declarat antrenorul celor de la Sepsi, Eugen Neagoe.