Poli Iaşi - Sepsi 1-1, pe un teren îngheţat şi un ger pătrunzător! Un egal în Copou care nu ajută pe nimeni. Ambele goluri au fost marcate în debutul partidei

30 nov 2018 4794 afişări Comentează şi tu Liga 1

Într-un decor hibernal, pe un teren îngheţat şi o temperatură resimţită de -16 grade, Poli Iaşi şi Sepsi Sf. Gheorghe au remizat în Copou, în primul meci al rundei a 17-a a Ligii I. Ambele goluri s-au marcat într-o primă parte spectaculoasă, cu ocazii de ambele părţi.

În minutul 9, bine găsit în centrul careului de Tandia, Vaşvari a pus latul şi a deschis scorul cu o execuţie simplă, pe sub portarul Târnovanu, debutant în Liga I. Poli a avut reacţie şi a restabilit egalitatea în minutul 21, prin Dylan Flores, costaricanul reluând cu capul în plasă, după o centrare de pe dreapta a lui Platini.

Ieşenii au controlat partea a doua a primei reprize, dar cea mai clară ocazie s-a înregistrat la poarta Iaşiului. În minutul 27, Simonovski a reluat din câţiva metri peste poartă, iar patru minute mai târziu debutantul Târnovanu a intervenit salvator în faţa aceluiaşi atacant macedonean, în urma unei faze create de Tandia.

Repriza a doua s-a derulat după aceleaşi coordonate. Cu Iaşiul având posesia şi punând presiune, dar cu o ratare uriaşă în contul oaspeţilor. După o reluare stângace a lui Dylan Flores în minutul 49, dintr-o poziţie bună, Sepsi a ratat ocazia reprizei, prin Vaşvari. În minutul 52, Târnovanu a arătat că poate fi un portar de viitor pentru Poli Iaşi, scoţând de sub transversală cu un reflex spectaculos mingea şutată de la marginea careului de Vaşvari.

Oaspeţii au reuşit să absoarbă fără probleme presiunea din final a gazdelor, astfel că meciul s-a încheiat nedecis. O remiză care prelungeşte criza de rezultate a echipei lui Flavius Stoican şi care menţine gruparea din Copou în subsolul clasamentului. De cealaltă parte, ”Geană” Neagoe şi-a atins scopul pe terenul fostei sale echipe, obţinând un punct care menţine echipa covăsneană pe loc de play-off.

Poli Iaşi - Sepsi 1-1 (Flores 21 / Vaşvari 8)

Echipele de start:

• Poli Iaşi: Târnovanu - Arias, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Cioinac, Qaka - Soares, Flores (P.Petre 71), Sanoh (Zaharia 59) - A. Cristea
  • Rezerve: Rusu, Bădic, Bekui, Chelaru, P. Petre, Al. Zaharia, Bosoi
  • Sepsi: Fejer - Moura, Viera, Ad. Rus, L. Ştefan - Velev, Karnitski - Nouvier, Vaşvari, Tandia - Simonovski
  • Rezerve: Niczuly, Sato, Prosser, Ursu, Hadnagy, Mensah, Hamed

Minutul 90+4: Fluier final!

Minutul 52: Ocazie imensă pentru Sepsi! Vaşvari reia din prima o minge la marginea careului, dar trimite pe direcţia lui Târnoveanu, care respinge şi îndepărtează pericolul.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză la Iaşi!

Minutul 21: GOOOL Poli Iaşi! Platini centrează în careu, mingea ajunge la Flores care, lăsat liber de defensiva lui Eugen Neagoe, înscrie cu capul din centrul careului.

Minutul 8: GOOOL Sepsi! Vaşvari deschide scorul după ce a reluat în plasa porţii lui Târnoveanu o pasă primită de la Tandia.

Minutul 1: A început partida de la Iaşi.

Poli Iaşi şi Sepsi Sf. Gheorghe deschid etapa a 17-a a Ligii 1 Betano. Moldovenii trec printr-o perioadă foarte grea la nivelul conducerii, iar acest aspect se resimte şi în meciurile din campionat. Echipa se clasează pe penultimul loc în clasament, cu 17 puncte. În ultimele 7 meciuri a adunat 3 puncte, iar situaţia se poate agrava în cazul unui nou eşec. În ultimele intervenţii antrenorul Flavius Stoican şi-a exprimat nemulţumirea faţă de tot ce se întâmplă la echipă, iar o nouă înfrângere poate însemna plecarea de la echipă.

De cealaltă parte, Sepsi se menţine în primele 6 locuri, care asigură prezenţa în play-off-ul campionatului. Este la 3 puncte de următoarea clasată, după ce a câştigat meciul din etapa trecută cu Astra, 1-0, graţie unei reuşite a lui Tandia.

În privinţa meciurilor directe, Sepsi conduce detaşat. S-a impus în toate cele 3 confruntări. Ultima a avut loc în tur şi s-a terminat 3-0.