Poli Iaşi - Gaz Metan 1-2. Medieşenii mătură tot în play-out. Cum arată clasamentul după ultimele rezultate

31 mar 2019 5869 afişări Liga 1
  • Un nou eşec pe toloaca din Copou! Pe un teren demn mai degrabă de liga judeţeană, Poli Iaşi a cedat în faţa lui Gaz Metan Mediaş, scor 1-2 (0-0), ajungând la al treilea eşec consecutiv pe teren propriu.

Poli Iaşi trăieşte periculos în acest început de play-out. Echipa lui Flavius Stoican a pierdut al treilea meci consecutiv în Copou, 1-2 cu Gaz Metan Mediaş şi a coborât pe locul 4 în clasament, având un avans de doar 3 puncte faţă de locul ce duce la baraj.

Iaşiul a făcut un nou meci modest în faţa propriilor suporteri, neputinţă amplificată şi de starea jalnică a terenului, de departe cel mai prost din Liga I, de nivelul unei echipe de liga a 3-a!

Prima parte a fost echilibrată, cu un ritm bun, ambele echipe împărţindu-şi ocaziile clare. Prima mare oportunitate a aparţinut gazdelor, care au trimis balonul în bara transversală prin Moussa Sanoh, în minutul 9, după o deviere cu capul din centrarea lui Nascimento.

În minutul 22, Fofana l-a găsit la post pe Mino, cu o lovitură de cap, după care Iaşiul a irosit o nouă mare ocazie (25). Nascimento a bătut bine o lovitură liberă de pe partea dreaptă la colţul lung, Frăsinescu a recentrat în careu, iar Burlacu a ratat nepermis, din cinci metri, singur cu toată poarta în faţă.
Cinci minute mai târziu a fost rândul oaspeţilor să rateze deschiderea scorului, elevii lui Edi Iordănescu având o dublă mare ocazie în aceeaşi fază. Mai întâi portarul Mino a parat ”capul” lui Rondon, după care Mihalache a respins de pe linia porţii şutul lui Larie, mijlocaşul Iaşiului menţinând tabela intactă până la pauză.

Start perfect de repriză pentru Mediaş

Startul reprizei secunde a fost de coşmar pentru gazde, care au primit două goluri în doar patru minute. În minutul 51, Rondon a deschis scorul cu o lovitură de cap, din centrarea lui Caiado, iar patru minute mai târziu Luis Aurelio a dublat avantajul Mediaşului, la capătul unui coontraatac şnur iniţiat de Mailat şi continuat de Rondon.

Poli a revenit în meci prin golul lui Sanoh (58, lovitură de cap, după o minge şutată în transversală de Nascimento, din lovitură liberă), dar nu a mai avut forţa să egaleze, în ciuda dominării din ultima parte a meciului.

Pe lângă problemele mari din ofensivă, ieşenii au avut un obstacol major şi în starea gazonului, unul de o calitate jalnică, construcţia pe o astfel de tarla, demnă mai degrabă de liga judeţeană, fiind aproape imposibilă.

Poli Iaşi a suferit al patrulea eşec în ultimele cinci meciuri, trei dintre ele pe propriul teren şi situaţia se complică tot mai mult în Copou. Dincolo de locul din clasament, jocul echipei lasă mult de dorit, iar antrenorul Flavius Stoican trebuie să schimbe rapid ceva pentru a evita intrarea şi mai mult în subsol.

De cealaltă parte, Mediaşul lui Iordănescu merge ceas în play-out, arătând de departe cel mai bun fotbal din grupa a doua valorică. Gazul şi-a consolidat prima poziţie în play-out cu acest succes din Copou, având un avans de trei lungimi faţă de Dinamo.

Poli Iaşi - Gaz Metan 1-2 (Sanoh 58 / Rondon 51, Luis Aurelio 55)

• Poli Iaşi: Ruben Mino - L. Rus, Gardoş, Frăsinescu, Bădic (Enoh 59) - Mihalache, Cioinac - Sanoh, Nascimento (Semedo 59), Sin - Burlacu (Panţîru 72)
  • Rezerve: D. Rusu - Joao Teixeira, Qaka, Bosoi
  • Antrenor: Flavius Stoican
  • Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Andre Micael, Larie, Buşu - Fofana, Aurelio - Mailat (D. Olaru 80), Caiado (M. Constantin 85), Chamed (Ivanov 61) - Rondon
  • Rezerve: Ricardo Batista - Pleaşcă, Pedro Mendes, Yazalde
  • Antrenor: Edward Iordănescu

Minutul 90+4: Fluier final. Gaz Metan Mediaş a învins Poli Iaşi, scor 2-1, astfel că a depăşit Dinamo şi a devenit lider în playout-ul Ligii 1 Betano. Elevii lui Edi Iordănescu merg perfect în playout, având trei victorii în primele trei etape: 2-0 cu Hermannstadt, 2-1 cu Dinamo şi 2-1 cu Poli Iaşi. Moldovenii au căzut pe 4, după ce FC Voluntari a triumfat la Chiajna. Hermannstadt rămâne pe loc de baraj după această rundă, cu 17 puncte. Dunărea Călăraşi şi Concordia Chiajna se află pe ultimele două poziţii, cu 12, respectiv 11 puncte.

Minutul 53: GOOOL Poli Iaşi! Nascimento a trimis la vinclu, din lovitură liberă, Pleşca a respins în faţa porţii, iar Sanoh a împins mingea în poarta goală. Moldovenii revin în joc şi au timp pentru a răsturna scorul.

Minutul 55: GOOOL Gaz Metan! După o lovitură liberă executată modest de moldoveni, medieşenii au plecat pe contraatac. Rondon i-a trimis lui Aurelio, care a rămas singur cu Rube Mino şi a înscris cu mult sânge rece, pentru 1-0.

Minutul 51: GOOOL Gaz Metan! Caiado a centrat din banda stângă, Rondon a reluat cu capul, din şase metri, iar Ruben Mino n-a mai putut face nimic. Mingea s-a oprit în plasa laterală, iar oaspeţii trec în avantaj. La acest scor, Gaz Metan redevine lider în playout.

Minutul 46: S-a reluat jocul. Nu s-au efectuat modificări la pauză.

Minutul 45+1: Finalul primei reprize!

Minutul 30: Şansă bună pentru medieşeni! Caiado trimite în careu către Rondon, care reia cu capul la colţul scurt dar Ruben Mino este atent şi respinge.

Minutul 19: Burlacu putea trimite puternic spre poarta lui Pleşca. Atacantul împrumutat de U Craiova la Iaşi încearcă un şut din prima, dar trimite mult pe lângă poarta ardelenilor.

Minutul 1: Fluier de start în Copou!

17:11 Avem echipele de start. Stoican nu e din cale afară de ofensiv, Edward Iordănescu îl ţine pe bară pe Darius Olaru.

Gruparea pregătită de Edi Iordănescu este pe locul secund, cu 22 de puncte, în timp ce echipa lui Flavius Stoican este pe poziţia a treia cu 20 de puncte. În funcţie de rezultatul de duminică, oricare dintre cele două poate deveni lider în playout.

Până la ora meciului, Dinamo este în frunte , cu 22 de puncte. Băieţii pregătiţi de Mircea Rednic au câştigat vineri, 29 martie, meciul jucat pe stadionul din Ştefan cel Mare în faţa celor de la Hermannstadt, scor 2-0.

• Poli Iaşi şi Gaz Metan Mediaş s-au mai întâlnit de două ori în acest sezon, iar punctele au fost împărţite. Fiecare echipă şi-a câştigat meciul jucat pe teren propriu.
  • În 2019, moldovenii au înregistrat trei victorii şi patru înfrângeri, în timp ce medieşenii au adunat două succese, trei rezultate de egalitate şi au pierdut două partide.
  • În ceea ce priveşte golurile marcate în acest sezon, Poli Iaşi stă mai bine, a înscris de 30 de ori, în cele 28 de etape din stagiunea curentă, în timp ce Gaz Metan are cu un gol mai puţin, 29. La goluri primite, moldovenii nu stau bine, au a treia cea mai slabă apărare. 41 de golori au primit băieţii lui Stoican în sezonul 2018 -2019, faţă de Gaz Metan care a încasat 33 de goluri, dintre care 10 din faze fixe.