Pace între neînvinşi. FC Botoşani şi Astra termină la egalitate, 1-1, şi rămân fără înfrângere în acest sezon

10 aug 2018 5954 afişări Comentează şi tu Liga 1

FC Botoşani şi Astra au remizat, 1-1, în Moldova, în meciul de deschidere al etapei a patra a Ligii 1 Betano. Ongenda, în minutul 10, şi Bejan, 29 de minute mai târziu, au semnat golurile unei remize care păstrează invincibilitatea ambelor echipe.

Fost fotbalist la PSG, Ongenda a avut nevoie de doar zece minute în primul meci ca titular pentru a le arăta suporterilor ce poate. Bejan a respins neglijent, francezul a şutat excepţional de la 25 de metri, Lazar nu a avut replică şi tabela s-a modificat devreme. Apoi, Soiledis l-a copiat, dar şutul său (minutul 13) s-a oprit în bară. Au fost singurele momente bune ale gazdelor care au făcut pasul în spate şi asta i-a costat. După două ocazii ale lui Alibec, titular şi el în premieră de la revenirea la Astra, Pap a ieşit eronat pe o centare a lui Radunovic şi asta l-a costat. Atent, Bejan l-a dat la o parte pe Burcă, a marcat cu capul şi a stabilit ceea ce avea să fie scorul final, 1-1.

Partea a doua a venit cu foarte puţin fotbal, pentru că FC Botoşani nu a mai găsit culoarele spre poarta lui Lazăr, iar când a făcut-o Bejan (minutul 62) l-a blocat la timp pe Mihai Roman. Cu Alibec rămas fără energie şi înlocuit în minutul 72, Astra s-a mulţumit cu un egal şi nici măcar cartonaşul roşu acordat de Sebastian Colţescu lui Dumitraş, în minutul 83, nu i-a făcut pe giurgiuveni să fie mai ofensivi.

S-a terminat 1-1 după un meci cu şase cartonaşe galbene şi o eliminare, iar FC Botoşani şi Astra urcă, de mână, pe podiumul Ligii 1 Betano. Ambele au şase puncte acumulate dintr-o victorie şi trei rezultate de egalitate şi se află la un punct în spatele liderului Gaz Metan. Cum, însă, au deschis etapa, e de aşteptat să fie depăşite de mai multe etape.

FC Botoşani - Astra 1-1 (Ongenda 11 / Bejan 39)

• FC Botoşani: Pap -   Dumitraş,   Miron, Burcă, Soiledis -   Oaidă, Jonathan Rodriguez -   M. Roman I, Ongenda (   Enriko 63), Golofca (Brekalo 77) - M. Roman II (Chitoşcă 56)
  • Rezerve: Martin, Patache, Chindriş, Piftor
  • Astra: Lazar - Al. Stan, Erico da Silva, Bejan, Radunovic - Biceanu,   Mrzljak - Balaure, Neluţ Roşu (Moise 59), Llulaku (Begue 81) -   Alibec (L. Buş 72)
  • Rezerve: Nedelcovici, Butean, Cristor, Boboc

Minutul 90+4: Final de meci la Botoşani, după ultime minute în care nicio echipă nu a mai forţat. Ambele formaţii rămân neînvinse, au şase puncte în patru meciuri şi se află la egalitate pe locul al doilea, cu un punct sub Gaz Metan Mediaş.

Minutul 83: ROŞU DUMITRAŞ! Fundaşul dreapta are o intrare criminală, cu talpa sus, la Biceanu şi Colţescu îl trimite la vestiare fără regrete.

Minutul 77: Golofca e înlocuit cu Brekalo. În rest, noutăţile sunt puţine, pentru că ritmul jocului e foarte slab. Iese şi Llulaku, schimbat cu francezul Begue.

Minutul 72: Finalul primului meci ca titular pentru Alibec de la revenirea la Astra. Intră Laurenţiu Buş, după 72 de minute în care Denis a încercat multe şi nu a jucat deloc rău. Llulaku trece vârf, Buş va juca în stânga.

Minutul 63: Nepus la punct cu pregătirea fizică, Ogenda iese de pe teren la finalul unei evoluţii în care a arătat de ce a jucat la PSG. Intră albanezul Enriko Papa.

Minutul 62: Ocazie FC Botoşani! Golofca scoate o minge din picioarele adversarilor, avansează şi-l lasă pe Mihai Roman într-o poziţie bună, dar şutul fostului fotbalist de la Toulouse e blocat de Bejan.

Minutul 59: Mută şi Măldărăşanu. Iese Neluţ Roşu, accidentat, şi intră Romario Moise.

Minutul 56: Prima schimbare a meciului. Costel Enache renunţă la vârful Mihai Roman II şi-l trimite pe teren pe Sebastian Chitoşcă. Mihai Roman va trece, cel mai probabil, în centrul liniei ofensive.

Minutul 46: A început repriza a doua, fără schimbări.

Minutul 45: Final de repriză la Botoşani, după două goluri, o bară şi cinci cartonaşe galbene arătate de Sebi Colţescu.

Minutul 39: GOOOOL ASTRA! Pap iese greşit pe o centrare a lui Radunovic, se încurcă cu Miron, apoi mingea respinsă de fundaşul central ajunge în zona lui Bejan. Apărătorul giurgiuvean e inteligent, îl dă la o parte regulamentar pe Burcă, apoi trimite, cu capul, în jumătatea de poartă neacoperită de Pap, care se retrage târziu. 1-1 şi scorul e meritat, pentru că moldovenii nu au mai jucat mare lucru din momentul în care au trecut în avantaj.

Minutul 29: A doua ocazie a lui Alibec! Atacantul Astrei primeşte mingea de la Stan, şutează violent, cu stângul, însă Pap stă bine pe picioare şi reuşteşte, din nou, să respingă în corner.

Minutul 17: Ocazie Alibec! Denis trage cu stângul, din unghi, dar Pap e atent şi respinge.

Minutul 13: BARĂ FC BOTOŞANI! Soiledis, un alt străin în această vară, şutează şi el superb de la distanţă, dar execuţia sa întâlneşte doar bara. Ce minute are FC Botoşani!

Minutul 11: GOOOOL FC BOTOŞANI! Hervin Ongenda, jucătorul trecut pe la PSG, ne arată că nu degeaba a fost remarcat de echipa din capitala Franţei. După o minge respinsă neglijent de Bejan, şi-a făcut perfect paşii, a şutat cu dreptul şi a "teleghidat" mingea la colţul lung, fără şanse pentru Lazar.

21:00 A început meciul de la FC Botoşani. Arbitrează Sebi Colţescu şi nu ştim dacă asta e neapărat o veste bună.

20:10 Avem echipele de start pentru meciul care deschide etapa a patra a Ligii 1 Betano. La gazde e titular Ongenda, jucătorul care a trecut pe la PSG, iar Alibec e trimis în atacul oaspeţilor, alături de Llulaku, Roşu şi Balaure.

Gazdele de la Botoşani au un start de sezon foarte bun, după primele trei etape având două victorii şi o remiză (1-1 cu CFR, 2-0 cu Hermannstadt, 2-2 cu U Craiova), iar elevii lui Măldărăşanu deţin de asemenea un bilanţ pozitiv: 1-0 contra FCSB, 1-1 cu Poli Iaşi şi 1-1 cu Sepsi.

"Astra e o echipă competitivă cu o linie de apărători cu experienţă şi omogenitate bună, cu jucători buni de atac precum Lulaku, Buş, Albec, Balaur, Moise, Roşu. Este o echipă care are în componenţă jucători de calitate şi care pot face diferenţa.

În afară de Lorand Fulop şi Andrei Piţian care are o accidentare mai veche restul suntem ok. Din punctul meu de vedere Lori este o pierdere pentru echipă pentru că era într-un moment de inspiraţie şi ne-a ajutat foarte mult, dar din ce spun doctorii săptămâna viitoare se poate antrena cu echipa.

Subliniez încă o dată! Echipa este a oraşului. Poate că câteodată nu ne ridicăm la pretenţiile suporterilor noştri dar încercăm să facem din clubul nostru ceva transparent, frumos, viu, colorat, ceva care să transmită suporterilor noştri. Nu reuşim în totdeauna, dar atunci când nu reuşim este momentul lor si ar putea să vină cu ceva în plus pentru jucători. Vă spun din discuţiile cu băieţii, chiar simt imboldul venit din tribune şi atunci când publicul este viu parcă îşi recapătă şi ei energia şi încrederea"
, a spus antrenorul echipei moldave, Costel Enache, al cărui bilanţ împotriva Astrei este: 6 jocuri - o victorie - o remiză - 4 înfrângeri.