Meciul CFR - Viitorul s-a decis la cabine. ”Ne-a zis câteva lucruri”. Ce a făcut Dan Petrescu

29 apr 2019 11811 afişări Liga 1

Emmanuel Culio (35 de ani) a dezvăluit la finalul meciului CFR – Viitorul, unde s-a decis soarta partidei. Mijlocaşul ardelenilor crede că totul s-a decis după primele 45 de minute. La pauză, când constănţenii conduceau cu 1-0, Dan Petrescu a ţinut un discurs motivaţional care i-a mobilizat pe jucători. ”În prima repriză echipa a încercat, ne-am creat ocazii, dar în a doua repriză am jucat mult mai bine. Am făcut ce trebuia, am fost un spirit. Dan Petrescu ne-a motivat, aşa cum face la fiecare meci, ne-a zis câteva lucruri, e un motivator”.

În final, CFR s-a impus cu 3-1 şi rămâne principala favorită la câştigarea campionatului. Ultimele etape sunt foarte importante şi, spune Culio, CFR Cluj va juca la capacitate maximă, aşa cum a făcut-o şi luni seară. ”Cred că noi am meritat să câştigăm meciul. Cred că am făcut cel mai bun meci din campionat. A fost un meci foarte bun pentru noi, pentru echipă”, a declarat Culio pentru DigiSport.

În urma acestui succes, CFR rămâne pe primul loc în play-off-ul Ligii 1 Betano, la 5 puncte de următoarea clasată, FCSB: În ultimele 3 etape, clujenii mai au de jucat cu Astra (deplasare), Craiova (acasă) şi FCSB (deplasare).