U Craiova – Viitorul 2-0. Koljic sperie Liga 1: bosniacul a fost decisiv în partida cu fosta campioană

Redactor:
Daniel Anghel
U Craiova - Viitorul 2-0. Koljic sperie Liga 1: bosniacul a fost decisiv  în partida cu fosta campioană

U Craiova – Viitorul 2-0 (Koljic 5, 49)

Echipele de start:

• U Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelic, Briceag – Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Mihăilă, Bancu – Koljic
  • Rezerve: L. Popescu, Gardoș, Tiago Ferreira, Dimitrov, Șerban, Nuno Rocha, Burlacu
  • Viitorul: Buzbuchi – Luchin, Mladen, Țîru, De Nooijer, Duarte Lopes, T. Băluță, Vână – I. Hagi, Drăguș, Ciobanu
  • Rezerve: Cojocaru, Voduț, Vl. Achim, Artean, Houri, Mățan, Boboc

Minutul 90+3 Final de meci la Craiova! Oltenii au învins cu 2-0, după o partidă în care Viitorul a arătat modest.

Minutul 83 Tot Craiova atacă și oltenii se apropie de o victorie pe care au obținut-o fără Mitriță pe teren. În schimb, din echipa lui Mangia a „strălucit” Koljic, care se dovedește cea mai bună achiziție a verii.

Minutul 67 Ce ocazie pentru Viitorul! Ianis Hagi a executat pe poartă o lovitură liberă, dar experimentatul Pigliacelli a respins spectaculos în lateral.

Minutul 49 GOOOOOOOOL Craiova! Gol Koljic. Bosniacul plutește superb la un corner executat de pe stânga și înscrie cu capul pentru 2-0.

Minutul 46 S-a reluat partida pe care oltenii au controlate aproape în totalitate.

Minutul 45+1: Finalul primei reprize! Oltenii sunt în avantaj.

Minutul 37: Oltenii continuă asediul! Bărbuț trece de Luchin cu o fentă, trage slab, direct în Buzbuchi, dar mingea ajunge înapoi la jucătorul oltenilor, care prinde mingea cu tibia și trimite pe lângă poartă.

Minutul 24: Încă o bară pentru olteni! Kelic reia cu capul o centrare venită din corner, dar balonul nimerește bara porții lui Buzbuchi.

Minutul 19: Ocazie imensă pentru Craiova! Briceag recuperează balonul, ia acțiunea pe cont propriu și îi pasează în careu lui Mihăila, care trage din prima direct în bară. Buzbuchi, fără replică!

Minutul 5: GOOOL U Craiova! Bancu îi pasează lui Koljic în afara careului, iar acesta trage puternic cu interiorul piciorului drept și trimite balonul în plasa porții lui Buzbuchi! Început bun de partidă pentru olteni.

Minutul 1 A început partida de la Craiova, cea mai atractivă din această etapă. De remarcat e schimbarea adusă de Devis Mangia, care a ales să renunțe la 3-4-3 și să aleagă 4-2-3-1.

Craiova și Viitorul, două echipe care în sezonul trecut s-au luptat până în ultima etapă pentru locul trei în Liga 1 Betano sunt astăzi în zona roșie a clasamentului. Miza o reprezintă cele trei puncte, iar în cazul în care echipa lui Gică Hagi va câștiga, aceștia vor trece pe primul loc, la egalitate cu CFR Cluj și la un punct de FCSB (un meci mai puțin). Constănțenii vin după două victorii, cu campioana României, CFR Cluj (2-1), respectiv pe teren propriu împotriva celor de la Hermannstadt (1-0). De partea cealaltă, Craiova are 11 puncte, ocupă locul nouă în Liga 1 Betano și speră să treacă peste înfrângerea din ultima etapă, împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș, scor 3-2. Oltenii nu pot conta în această partidă pe Alexandru Mitriță, golgheterul campionatului cu opt reușite.