Gaz Metan – FC Botoșani 1-2. Rodriguez a dat lovitura pe final, din penalty! Teja a mutat defensiv, iar Enache l-a pedepsit

Redactor:
Andrei Pal
Gaz Metan - FC Botoșani 1-2. Rodriguez a dat lovitura pe final, din penalty! Teja a mutat defensiv, iar Enache l-a pedepsit

Gaz Metan – FC Botoșani 1-2 (Yazalde 15 / M. Roman 73, J. Rodriguez 89-pen.)

• Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Crețus, M. Constantin, I. Cristea, Trif – Fofana, J. Aurelio – Ely (R. Romeo 86), Chamed (A. Ivanov 70), Caiado – Yazalde (Buziucs 24)
  • Rezerve: Batista – Bușu, M. Stancu, B. Diallo
  • FC Botosani: Pap – Patache, Miron, Burcă, Dumitrașs – J. Rodriguez, Oaidă – Golofca, Ongenda (E. Papa 62), Fabbrini (Karaboue 90) – M. Roman
  • Rezerve: Brînză – Chitoșcă, Chindriș, Târșă, E. Florescu

Minutul 90+5: Fluie final! FC Botoșani ajunge la două victorii consecutive, performanță unică în acest sezon, și urcă pe locul 8. Moldovenii au ajuns la 15 puncte și se află la doar patru lungimi de FC Viitorul, ocupanta locului 6. Gaz Metan rămâne pe locul 4, cu 20 de puncte, fiind la egalitate cu Astra și la un punct de FCSB, care joacă de la 21:00 la Craiova.

Minutul 89: GOOOL FC Botoșani! Jonathan Rodriguez l-a învins cu șansă pe Răzvan Pleșca, iar Gazul își poate lua adio de la primul loc.

Minutul 88: Penaly pentru FC Botoșani! Trif a greșit o pasă simplă, Mihai Roman a pătruns în careu, iar Luis Aurelio l-a împiedicat. Istvan Kovacs a indicat fără emoții punctul cu var.

Minutul 73: GOOOL FC Botoșani! Mihai Teja a mutat defensiv, l-a introdus pe Ivanov în locul lui Chamed, iar Mihai Roman a reușit să egaleze. După doar trei minute de la mutarea defensivă, atacantul împrumutat de Craiova a egalat cu o lovitură de cap, plasată impecabil la colțul lung. Pleșca n-a avut nicio șansă.

Minutul 46: S-a reluat partida. Cei doi tehnicieni nu au efectuat modificări la pauză.

Minutul 45: Pauză la Mediaș. Botoșaniul nu s-a ridicat la nici jumătate din evoluția din meciul cu Dinamo, iar gazdele au dominat categoric prima parte.

Minutul 15: GOOOL Gaz Metan! Fofana a deviat la bara a doua, în urma unei lovituri de colț, iar Yazalde s-a aruncat la sacrificiu și a împins mingea printre picioarele lui Eduard Pap. Este primul gol marcat de portughez de la revenirea în Liga 1 Betano. La acest scor, Gaz Metan egalează CFR Cluj în fruntea clasamentului.

Minutul 1: A început partida de la Mediaș! În cazul unui succes, gazdele ajung la 23 de puncte și egalează CFR Cluj în fruntea clasamentului. Campioana a învins Poli Iași, cu scorul de 1-0. FCSB rămâne lider solitar și la finalul acestei etape, în cazul unui succes la Craiova. Cele două formații se întâlnesc de la 21:00, într-un meci în care suporterii olteni îi vor aduce un ultim omagiu lui Ilie Balaci, care s-a stins astăzi din viață, la vârsta de 62 de ani.

Revelația Gaz Metan primește vizita lui FC Botoșani. Cele două se află în situații diametral opuse în clasamentul Ligii 1. Dacă Mediașul se clasează pe locul 4 cu 20 de puncte, cu 3 mai puțin decât liderul CFR, moldovenii sunt pe locul 11. După 11 etape acumulează 12 puncte, iar în acest sezon pare că vor lua, din nou, drumul play-out-ului, având doar două victorii până în acest moment.

Deși pornesc cu șansa a doua, jucătorii de la FC Botoșani speră la un meci bun la Mediaș și consideră că pot câștiga pe terenul formației cu cel mai mare punctaj acasă. Opinia a fost împărtășite de Andrei Patache și Andrei Pap, la conferința de presă.

„Sper să prindem o zi bună, să avem dăruire, implicare și să ieșim cu capul sus din acest meci. Îi știm bine pe adversari. Au trei-patru jcuători noi, dar în rest sunt aceeași. Știm punctele lor forte, punctele slabe, și trebuie să punem în aplicare ce ne spune Mister„, a declarat Andrei Patache.

Dacă noi intrăm cu atitudinea și colectivitatea de la meciul cu Dinamo nu cred că vom avea probleme. Sper ca la Mediaș să mergem pe aceeași linie începută la jocul cu Dinamo. Avem nevoie să legăm două-trei victorii să revenim în primele șase echipe„, a declarat Eduard Pap.

În privința confruntărilor directe, din ultimele 10 partide, 5 s-au terminat la egalitate, 3 s-au terminat cu victoria lui Gaz Metan, iar Botoșani s-a impus de două ori. Ultimul duel a avut loc în play-out-ul sezonului trecut, când moldovenii au câștigat, 2-0, pe teren propriu.