5 apr 2019 10276 afişări Liga 1
"Câinii", prea relaxaţi pe final. Dinamo - Concordia 3-2, într-un meci în care Papazoglou a reuşit "dubla". Oaspeţii sunt izolaţi pe ultimul loc în clasament ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Dinamo - Concordia 3-1 (Papazoglou 29, 48, Zenke 56 / Ivanovici 69, Bawab 90+2)

Dinamo a obţinut o victorie mai clară decât o arată scorul înregistrat pe tabela de marcaj. "Câinii" au intrat cu 1-0 la cabine, în urma golului lui Papazoglou, din minutul 29, iar grecul a mai lovit o dată în startul reprizei secunde, tot dintr-o centrare, în minutul 48.

Zenke a ieşit şi el la rampă în minutul 56, când a profitat de o pasă a lui Papazoglou. Mijlocaşul a fentat un adversar şi a marcat cu piciorul stâng, iar după această fază a intervenit relaxare.

Ivanovici a înscris superb din marginea careului, iar ilfovenii au marcat încă o dată prea târziu, fix la ultima fază a meciului, prin Bawab, care a marcat cu capul.

Echipele de start:

• Dinamo: Mandanda – Dussaut, Klimavicius (R. Grigore 12), D. Ciobotariu, Aliji – Zenke (Reda Jaadi 60), I. Filip (N'Diaye), Nistor, Sorescu – Montini, Papazoglou

8. Concordia - 11 p

Minutul 90+2 GOOOOOOL CONCORDIA! Bawab înscrie cu capul, iar Comănescu pune punct partidei.

Minutul 84 Montini ratează prima ocazie a sa în acest meci. Atacantul a preluat pe piept în faţa porţii şi a reluat spectaculos, dar mingea s-a dus mult peste poartă.

Minutul 69 GOOOOOOOOL CONCORDIA! Ivanovici prinde un şut de zile mari de la marginea careului advers.

Minutul 56 GOOOOOOOL DINAMO! Trupa lui Mircea Rednic face spectacol, din păcate pe un stadion aproape gol. Papazoglou întoarce o minge în careul advers, Zenke preia şi fentează un adversar, iar cu piciorul stâng înscrie pentru 3-0!

Minutul 48 GOOOOOOOL DINAMO! Acelaşi Papazoglou face legea în careu şi împinge mingea în poartă din centrarea lui Dussaut.

Minutul 46 A început repriza secundă.

Minutul 45+1 Pauză!

Minutul 29 GOOOOOOOOL DINAMO! "Câinii" deschid scorul prin Papazoglou, care înscrie din interiorul careului din pasa lui Aliji, în urma unei greşeli a apărării ilfovenilor.

Minutul 12 Pierdere mare pentru Dinamo! Klimavicius acuză dureri în zona inghinală şi este înlocuit cu Ricardo Grigore. Lituanianul este, de la venirea în "Ştefan cel Mare", unul dintre cei mai buni fotbalişti aduşi de Mircea Rednic.

Minutul 10.Ilfovenii sunt din nou periculoşi. Gorobsov a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, dar de pe linia de aut, mingea a ajuns la Marc, iar ex-dinamovistul a tras puţin pe lângă poartă.

Minutul 2 Gorobsov a tras periculos dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, dar Mandanda e la post şi respinge.

Minutul 1. A început partida din "Ştefan cel Mare", iar supoterii nu s-au îndrămădit la stadion. La mică distanţă, în sala Dinamo, CSM Bucureşti aproape că a ieşit din Liga Campionilor, în urma rezultatului cu Metz.

Mircea Rednic a anunţat că jucătorii nou-veniţi Facundo Mallo şi Elvis Kabashi au şanse să fie în lot, ei trecând toate testele cu brio. "Este un meci important pentru noi în lupta pentru locul 7. Nu o să fie uşor pentru că Chiajna joacă ultima şansă şi totdeauna cu ei am avut meciuri foarte grele. Suntem pregătiţi, cu un moral bun. Sper să luăm cele trei puncte". "Puriul" a avertizat: "Nu putem să spunem că nu mai avem emoţii. Doamne fereşte, pierzi un meci, două, trei...Dar sper să nu fie cazul".

Alexander Christovao ar putea evolua şi el pentru Dinamo, după ce i s-a încheiat suspendarea primită pe vremea în care evolua în campionatul polonez.

De partea celaltă, antrenorul Concordiei, Adrian Falub, a declarat că ar fi o supriză ca echipa sa să se salveze de la retrogradare. Concordia e pe ultimul loc în ierarhie, cu 11 puncte. "Singurul lucru care ne lipseşte nouă e siguranţa defensivă. Salvarea de la retrogradare se câştigă atunci când ai siguranţă defensivă. Practic cât mai sunt şanse matematice, niciun meci nu este decisiv. Dar dacă vom pierde meciul ăsta cu siguranţă şansele scad. Noi ne gândim la baraj, distanţa dintre noi şi locul de baraj nu e o distanţă de puncte care nu poate fi recuperată. Dar avem nevoie obligatoriu să câştigăm un meci. Suntem ultimul loc, nu am mai câştigat de mult timp, nu ar fi o surpiză să retrogradăm în momentul ăsta. Surpiza ar fi să ne salvăm. Dacă am reuşi să ajungem la baraj ar fi ca şi cum am câştiga campionatul", a spus Falub.