CFR – Astra 1-0. Campioana, victorie în stilul Dan Petrescu! Bordeianu s-a asigurat că toate cele trei puncte rămân în Gruia

CFR - Astra 1-0. Campioana, victorie în stilul Dan Petrescu! Bordeianu s-a asigurat că toate cele trei puncte rămân în Gruia

CFR ClujAstra 1-0 (Bordeianu 60)

• CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Deac, Bordeianu, Djokovic – Ioniță, Omrani, Păun
  • Rezerve: Jesus – Moutinho, Costache, Peteleu, Mureșan, Bud, Hoban
  • Astra: Lazar – Belu, Cestor, Crișan, Radunovic – Butean, Mrzljak, Romario, Gheorghe – Roșu, Llullaku
  • Rezerve: Zoua, Begue, Balaure, Moise, Biceanu, Eirco, Miguel Santos

Minutul 90+3: Final de meci! Victorie pentru Dan Petrescu la revenirea pe banca tehnică din Gruia.

Minutul 90+2: Ocazie CFR! Deac șutează spre poartă, dar mingea trimisă de el este blocată ușor de un adversar, apoi Lazar reține.

Minutul 86: Nicio ocazie concretă din partea Astrei până acum.

Minutul 60: GOOOOOOOOOOOOLLLLLL CFR! Șutul blocat al lui Moutinho ajunge la Bordeianu, care prinde un șut excelent, de la 25 de metri, și îl învinge pe Lazar!

Minutul 57: Ocazie CFR! Aflat la marginea careului, Deac i-a pasat excelent lui Moutinho, în suprafața de pedeapsă, iar omul trimis de Dan Petrescu pe teren după pauză, în locul lui Alex Ioniță, și-a făcut mingea pe șut și a tras puternic. Lazar a fost la post și a respins.

Minutul 49: Ocazie CFR! Moutinho a centrat din partea stângă, din interiorul careului, apărarea Astrei a respins pe spate, iar Deac a reluat cu capul, spre poartă, dar Lazar a reușit să rețină.

Minutul 47: Ocazie CFR! Camora l-a văzut excelent pe Omrani în careu, a centrat cu efect, dar Lazar a ieșit perfect și a respins din fața atacantului francez. S-a ridicat și fanionul de la margine, Omrani era în afara jocului.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+3: Final de primă repriză în Gruia! Un meci șters până acum, fără ocazii mari de poartă. Astra a măcinat în gol, CFR pare că așteaptă momentul potrivit să dea lovitura.

Minutul 45+1: Ocazie CFR! Omrani a reluat cu capul, spre poarta lui Lazar, o centrare din lovitură liberă a lui Păun, dar balonul trece peste poarta Astrei.

Minutul 32: Valentin Gheorghe încearcă un șut din marginea careului lui Arlauskis, dar mingea se duce mult pe lângă poartă!

Minutul 10: Ocazie CFR! Manea aruncă de la margine, direct pe Omrani, francezul i-a pus mingea perfect pentur șut lui Alexandru Ioniță, iar „Bulgarul” a tras din prima, dar fără probleme pentru Lazar.

Minutul 1 Giurgiuvenii cer penalty după doar 40 de secunde, dar centralul refuză, pe bună dreptate, să acorde lovitură de pedeapsă. Llullaku a intrat în careu, s-a luptat corp la corp cu Vinicius, dar  a căzut ușor.

Minutul 1 A început partida din Gruia.

Antrenorul Dan Petrescu a revenit pe banca tehnică a clujenilor de la CFR, iar sâmbătă, 30 martie, de la ora 21:30, pe stadionul Doctor Constantin Rădulescu va disputa primul meci. Ardelenii primesc vizita giurgiuvenilor de la Astra, în etapa a treia din play-off-ul Ligii 1 Betano.

Campioana României conduce clasamentul, cu 33 de puncte, în timp ce Astra este pe poziția a cincea cu 21 de puncte. În sezonul regular, CFR Cluj s-a impus în meciul jucat în deplasare, scor 2-1, în timp ce, în partida retur, cele două au remizat, 1-1.

În primele două etape din play-off, clujenii au înregistrat două victorii (3-1 cu Sepsi Sfântu Gheorghe și 1-0 cu Viitorul). Astra Giurgiu este la extrema cealaltă, are două înfrângeri: 0-1 cu Universitatea Craiova și 0-2 cu FCSB.

Meciul cu Astra va fi foarte greu. Cei de la Astra, când au venit aici în acest sezon, și anul trecut, când eram eu, au reușit două rezultate de egalitate. În sezonul trecut, în play-off, era Gheorghe Mulțescu la primul meci, au spus că au probleme cu banii, că nu s-au antrenat, a început meciul și au rupt terenul în două. Au obținut un 1-1 care pe noi ne-a încurcat foarte mult. Sunt sigur că va fi la fel și acum. Probleme cu banii nu au cum să fie pentru că și dacă nu primești salariul 1-2-3 luni, până la urmă îți intră în cont. Nu cred în aceste povești că, dacă au probleme cu banii, nu vor juca. Sigur vor fi 100%. Eu am văzut cinci meciuri de 90 de minute în această săptămână și am văzut că au lot foarte puternic, mai puternic decât sezonul trecut. Anul trecut nu aveau doi golgheteri de talia lui Alibec și Llullaku. S-au întărit foarte bine și arată ca o echipă care sigur va juca în cupele europene„, a spus Dan Petrescu, în conferința de presă susținută înaintea partidei cu Astra Giurgiu.

CFR Cluj și Astra Giurgiu se vor mai întâlni de două ori în această primăvară, vor juca în semifinalele Cupei României. Primul meci va fi la Cluj, pe 3 aprilie, de la ora 20:00, în timp ce partida retur va fi pe 23 aprilie, la Giurgiu.