LIVE BLOG | Liga 1, prima etapă | Atenție, „câini răi”. Dinamo o învinge pe Oțelul cu 4-0 și este lider pentru o săptămână. CSMS Iași – Viitorul 0-0

• CS U Craiova – Pandurii 1-1

22.53 Fluier final, Dinamo se impune cu 4-0 și trece pe primul loc până în etapa următoare.

22.39 â–º Minutul 80. Iese Dorin Rotariu, intră Stelioano Filip. Dacă cei din conducere au fost înjurați de fani, jucătorii sunt aplaudați: „Așa vă vrem mereu”, cântă galeria dinamovistă

22.33 â–ºSchimbare la Oțelul. A ieșit Cristea, a intrat Ciftici

22.31 â–ºFlavius Stoican mai face o mutare. Îl scoate pe marcatorul Bilinski și-i dă o șansă lui Denis Lemac, un jucător de 20 de ani

22.30 â–ºSchimbare la Oțelul. Iese Cojoc, intră Andrei Măruș. Este minutul 70

22.27 Minutul 67. GOOOLL DINAMO. Bilinski face hat-trick-ul. Cosmin Matei a pasat în fața porții, iar Bilinski a reluat simplu în poartă

22.23 â–º Minutul 63 aduce și prima schimbare la Dinamo. Iese Elton în aplauzele publicului, intră Cosmin Matei

22.19 „Câinii” lui Flavius Stoican nu mai sunt la fel de incisivi ca până la golul 3. Bilinski putea înscrie însă un nou gol, dar lovitura de  cap din centrul careului a trecut la câțiva milimetri de bara de la colțul lung

22.06 GOOOL DINAMO! Nici nu a început bine repriza a doua că Dinamo a urcat scorul la 3-0. Polonezul Bilinski a marcat după ce portarul Oțelului a respins în față șutul lui Elton.

22.05 A început partea a doua.

21.49 Pauză la Dinamo – Oțelul, ne revedem peste 15 minute

21.45 Adrian Popa intră tare asupra unui adversar și vede cartonașul galben. Este minutul 44 și Oțelul are lovitură liberă. Stoican se agită pe margine, dar se calmează după ce elevii săi reușesc să scoată mingea din propriul careu

21.35 Golurile nu i-au potolit pe suporterii dinamoviști, ba dimpotrivă. Scandările îndreptate înspre Negoiță și Anghelache s-au înțețit: „Plecați cu toții, lăsați Dinamo, nu e afacere”. Plus câteva înjurături tradiționale. Nici Steaua n-a fost uitată, dar aici nu este nimic ieșit din comun

21.33 Gafă în apărarea lui Dinamo, Zaharia trage în diagonală și nimerește bara de la colțul lung

21.32 Dinamo își simte adversarul la pământ și presează. Lazăr ratează o nouă mare ocazie

21.29 Mintul 29, GOOOOL DINAMO. Bilinski înscrie din penalty. Mișelăricu l-a faultat pe Lazăr în careu, iar Bilinski a înscris cu un șut în forță. Mișelăricu a văzut cartonașul galben la această fază

21.26 GOOOLL DINAMO! Minutul 23. Elton deschide scorul cu un șut spectaculos. Mijlocașul dinamovist a depășit elegant un adversar, și-a ridicat ușor mingea cu piciorul stâng și a tras foarte puternic de la 25 de metri, pe jos

21.20 Unul dintre bannerele afișate de PCH: „Vrem de astăzi să faceți primul pas, arătați că spiritul lui Dinamo a rămas”. Un grup de suporteri aflat în acel sector al stadionului îi înjură pe Ionuț Negoiță și Constantin Anghelache, semn că răbdarea fanilor are o limită. Ultrașii sunt supărați că nu se fac achiziții, în timp ce jucători ca Rus sau Bălgrădean au fost lăsați să plece

21.17 Aproximativ 1.500 – 2.000 de suporteri au ales să vadă meciul pe stadion. Binecunoscutele semințe nu aveau cum să lipsească din meniu

21.12 Minutul 10, primele emoții pentru Dinamoviști. Karlik a tras puternic de la 16 metri, spre vinclu, Samoilă a respins cu greu în corner

21.09 Cele două echipe s-au întâlnit de 52 de ori până acum în Liga 1. Dinamo are 32 de victorii, doar 7 meciuri s-au terminat la egalitate, iar de 13 ori a învins Oțelul. În cele 52 dispute, Dinamo a marcat de 102 ori, în vreme ce Oțelul a înscris 61 de goluri

21.05 Minutul 3. Grecu avansează pe partea stângă, centrează în 6 metri pe lângă Lazăr. Tânărul mijlocaș dinamovist este incomodat și jocul se reia cu aut de poartă

21.02 A început partida. Înainte de primul fluier s-a ținut un moment de reculegere în memoria unui suporter dinamovist care a decedat. Dinamo are prima lovitură a meciului și atacă în această repriză la poarta din dreapta

20.45 Până acum, în tribune s-au strâns aproximativ 1.000 de suporteri

20.37 Gălățenii au ieșit la încălzire

20.28 Un hot dog pe stadionul Dinamo se vinde cu 10 lei. Asta nu-i împiedică pe suporterii pofticioși să formeze coadă

20.19 Aurică Țicleanu nu este lămurit despre locurile pe care le are pe stadion

20: 18. ECHIPELE DE START de la Dinamo – Oțelul

FC DINAMO București: Samoilă – Fai, Durimel, Ad. Popa, Grecu – Bărboianu, Boubacar, Elton – D. Rotariu, Bilinski, V. Lazăr (cpt)
Rezerve: Marc – H. Crișan, M. Ioniță, I. Șerban, C. Matei, S. Filip, Lemac
Antrenor: Flavius Stoican

FC OȚELUL Galați: Vlăsie – Cojoc, Mișelăricu (cpt), Sipovic, Murgoci – V. Gheorghe, Karlik – Onwuachi, Avdici, Al. Zaharia – Cr. Cristea
Rezerve: Abraham – Cucu, Stoian, A. Rusu, Ciftci, Marus, Miron
Antrenor: Michael Weiss

20.11 Gelu Velici a venit la intrarea în stadion pentru a le îmâna unor prieteni două bilete la acest meci

20.05 La stadion a ajuns și legenda Dudu Georgescu, cel care în prezent ocupă funcția de consilier al lui Ionuț Negoiță

19.30 Cu o oră și jumătate înainte de meci, aproximativ 15 persoane stătea la coadă pentru a-și procura bilete

Min74:
Ocazie uriașă a lui Pălimaru. Mingea trimisă de la 10 metri se duce peste poartă
Min69: Ocazie mare pentru gazde. Balauru a respins din careul supraaglomerat, iar Pălimaru a reluat puțin pe lângă poartă
Min67: ⇔ Iese Forin Tănase, intră Năstăsie pentru Viitorul
INFO:
Schimbat la începutul reprizei secunde după ce i s-a făcut rău, Vlad Rusu a primit îngrijiri medicale la ambulanță, dar a refuzat să plece la Spital și a rămas alături de echipă
Min52: Ratare incredibilă a lui Pălimaru, scăpat singur spre poartă, după o greșeală a lui Țîru. Șutul s-a dus peste poartă
Min46: ⇔ Vlad Rusu îi lasă locul lui Cioablă
Min46: Începe repriza secundă

Min45: FINAL PRIMA REPRIZĂ‚. IAȘI – VIITORUL 0-0
Min44: Olah are cea mai mare ocazie de gol a primei reprize. Șutul de la 35 de metri este respins de Balauru din vinclul porții
Min36: Daminuță șutează excelent din lovitură liberă de la 30 de metri, Caparco pare depășit, dar mingea ocolește milimetric poarta
Min25: Cârtocea are un prim șut pe spațiul porții, dar portarul gazdelor este la post
Min19: Mitriță are o primă fază periculoasă la poarta gazdelor, dar șutul cu stângul se duce mult peste poartă
Min1: A început meciul

ECHIPELE DE START

IAȘI: Caparco – Mitic, Mihalache, Cr. Munteanu, Voicu – Olah, Crețu – Bosoi, Dulee Johnson, L. Mihai – Pălimaru
Rezerve: Grahovac, Plămadă, Vladu, Dedu, Novac, Dobre, Călugăru
Antrenor: Marius Lăcătuș

VIITORUL: Balauru – Manea, Țîru, Mitrea, Puțanu – Nedelcu, Daminuță – Cîrstocea, Mitriță, Fl. Tănase – Rusu
Rezerve: Buzbuchi, Moga, Năstasie, M. Răzvan, Cioablă, Hodorogea, Vînă
Antrenor: Bogdan Stelea

FINAL de meci. Petrolul câștigă cele 3 puncte. Luni se vor disputa ultimele meciuri ale primei etape: CSMS Iași – Viitorul și Dinamo – Oțelul.

Mutu ratează un penalty obținut tot el în minutul 85. Iacob a ghicit colțul în care a tras Mutu.

GOL PETROLUL! Felipe Teixeira deschide scorul la capătul unui contraatac. Portughezul a făcut o cursă de 40-50 de metri și a marcat un un șut superb.

Mutu are două mari ocazii în acest început de partidă. Căpitanul Petrolului a executat bine o lovitură liberă, respinsă cu greu de Iacob, iar după câteva minute a tras puțin pe lângă poartă

Echipele de start de la FC Brașov – Petrolul:

FC BRAȘOV: Iacob – Vagner, R. Machado, Leko, Barna – Constantinescu, Aganovici, Munteanu, Serginho – Păun, Buga
Rezerve: Mutu, Străuț, Diogo Santos, Enceanu, H. Popa, Grigorie, Ganea
Antrenor: Cornel Țălnar

PETROLUL: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Hoban, Beța – Priso, L. Marinescu, De Lucas, Teixeira – Mutu, Tamuz
Rezerve: Cobrea, Mustivar, Nepomuceno, Albin, Astafei, Gerson, Fanchone
Antrenor: Răzvan Lucescu

FINALUL meciului. CFR câștigă cu 4-0 și este liderul Ligii 1 în acest moment. Urmează meciul FC Brașov – Petrolul.

INTRĂ‚ AICI PENTRU IMAGINI DE LA MECIUL CFR – CEAHLĂ‚UL

GOL CFR! Negruț urcă scorul la 4-0! La faza imediat următoare, Guima obține un penalty. Larie execută slab și ratează.

GOL CFR! Florin Costea înscrie și urcă scorul la 3-0. Clujenii au egalat la golaveraj pe Gaz Metan Mediaș

A început repriza a doua. „Magiun” a făcut prima schimbare: l-a scos pe Țepeș și l-a introdus pe Popadiuc

PAUZĂ‚ la Cluj. CFR conduce cu 2-0.

GOL CFR! În minutul 42, francezul Gregory Tade a înscris din nou, profitând de plasamentul slab al lui Marc.

GOL CFR! În minutul 33 CFR a deschis scorul prin Gregory Tade. Francezul a reluat în plasă centrarea lui Monroy. Este al treilea gol al lui Tade în poarta Ceahlăului.

În minutul 28, Felgueiraș greșește grav. Portarul a trimis o minge direct în Chitoșcă, acesta scapă spre poarta goală, dar trimite în bară!

18:55 Iată echipele de start de la CFR Cluj – Ceahlăul, meci care începe la 19:00.

CFR: Felgueiras – Susic, Larie, I. Rada, Camora – Muniru, Monroy, Deac, Negruț, Fl. Costea – Tade

Ceahlăul: Jovic – Dumitraș, A. Marc, Al. Ichim, A. Pavel – Țepeș, Onciu, Vl. Achim,  L. Cazan, Chitoșcă – Mândrușcă

18:40 Gaz Metan trece pe primul loc în Liga 1, după ce Figliomeni înscrie și el în poarta celor de la Botoșani. 3-0 pentru medieșeni

18:28 Am primit între timp și foaia de joc de la meciul CFR Cluj – Ceahlăul, care va începe la ora 19:00.

18:13 Tahar majorează diferența dintr-un penalty dictat la un henț al lui Ngadeu. Jucătorul gazdelor vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

18:08 A început a doua parte a meciului. Batin i-a luat locul lui Hadnagy în echipa gazdelor.

17:52 S-au încheiat primele 45 de minute ale partidei Botoșani – Gaz Metan. Oaspeții conduc cu 1-0, însă echipa lui Leo Grozavu ar fi putut egala lîn minutul 28, dar lovitura de cap a lui Hadnagy a lovit bara.

17:03 Start fulminant de meci. Todea deschide rapid scorul în meciul de la Botoșani. Din minutul 2, Gaz Metan conduce cu 1-0.

16:50 Echipele de start de la  FC Botoșani – Gaz Metan.

FC Botoșani: Lazar – Homei, Oltean, Ngadeu, Acsinte – Ianc, Vașvari, Croitoru – Fulop, Hadnagy, Quenten
Rezerve:  Curileac, Batin, Danci, Ivanovici, Patache, Tincu, Tiron

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Muth, Mujdragici, Szilagyi – Roberto, Todea, Tahar, Llullaku – Figliomeni – Buziuc
Rezerve: Buchta, Avram, Buzean, L. Cristea, Djalo, Ilie, Târnovan

Doar Astra și Steaua au reușit să obțină victorii în prima etapă a Ligii 1. Astăzi, celelalte două echipe ce reprezintă România în cupele europene, CFR Cluj și Petrolul Ploiești, intră în scena Ligii 1.

Primul meci al zilei le va aduce față în față pe FC Botoșani și Gaz Metan. Ambele vin după eliminarea din Cupa Ligii, în primele meciuri oficiale ale sezonului. Dacă Botoșani a pierdut după executarea loviturilor de departajare contra Viitorului, Gaz Metan a suferit o înfrângere mai dureroasă, 0-1, în prelungirile contra celor de la Pandurii.

Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Casa Regală a făcut anunțul. În ce stare se află Kate Middleton, de fapt
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Cea mai frumoasă femeie din România i s-a destăinuit Anamariei Prodan! Cum a reacționat când și-a prins soțul înșelând-o