LIVE BLOG | FCSB - Gaz Metan 2-1. Victorie cu emoţii pentru vicecampioană, într-un meci în care Haţegan a eliminat doi jucători şi a acordat 8 cartonaşe galbene

2 dec 2018 10911 afişări Comentează şi tu Liga 1
LIVE BLOG | FCSB - Gaz Metan 2-1. Victorie cu emoţii pentru vicecampioană, într-un meci în care Haţegan a eliminat doi jucători şi a acordat 8 cartonaşe galbene ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO 12 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17741042/3/7503490-mediafax-foto-alexandru-dobre.jpg

FCSB - Gaz Metan 2-1 (D. Man 42, F. Tănase 53-pen. / Fortes 63)

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad). Asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare) şi Adrian Ghinguleac (Bucureşti)
Stadion: Nicolae Dobrin (Piteşti)

FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Bălaşas, A. Stan - Nedelcus, J. Moraiss (L. Filip 46) - M. Roman (Moruţans 65), D. Man, F. Coman (F. Teixeira 76) - F. Tănase
Rezerve: A. Vlad - Jakolis, Rusescu, D. Benzar
Antrenor: Nicolae Dică

Gaz Metan: Pleşca - V. Creţus, M. Constantins, I. Cristea, Buşu - Fofanas, Luis Aurelios - D. Olaru (R. Trif 82), A. Ivanovs, Ely Fernandes (Chameds 79) - Fortes (Yazalde 82)
Rezerve: Batista - Buziuc, R. Romeo, Diallo
Antrenor: Mihai Teja

Minutul 90+4: Fluier final. FCSB se impune cu 2-1 şi revine la şase puncte în spatele liderului CFR Cluj. Vicecampioana a avut, per total, o prestaţie modestă. Golurile au venit în perioada în care medieşenii au evoluat în interioritate numerică. Florin Tănase a avut două şanse uriaşe pentru a închide meciul, dar a ratat incredibil de fiecare dată. Gaz Metan. rămâne în zona locurilor de playoff, cu 26 de puncte, la cinci lungimi de locul 7, ocupat de Hermannstadt.

Minutul 90+4: Ocazie mare pentru Gaz Metan! Iulian Cristea a preluat în interiorul careului, a şutat în diagonală, dar mingea s-a scurs milimetric pe lângă bara din dreapta lui Bălgrădean. A fost probabil ultima acţiune a partidei.

Minutul 84: La meciul din această seară asistă 3245 de spectatori. La Piteşti se înregistrau, la ora 20:00, în jur de -2 grade.

Minutul 80:  Florin Tănase ratează o nouă şansă uriaşă. Decarul a profitat de o gafă a lui Marius Constantin, a scăpat singur cu Pleşca, dar l-a luat la ţintă pentru portarul Gazului. Mingea s-a scurs pe lângă poartă, spre disperarea lui Dică.

Minutul 77: Ratare uriaşă pentru FCSB. Dennis Man l-a găsit excelent pe Tănase, care a scăpat singur cu Pleşca. Decarul FCSB-ului l-a culcat pe portar, a apelat la un lob, dar mingea a trecut pe lângă poartă. FCSB putea închide meciul, dar Tănase a ratat o şansă imensă.

Minutul 75: Ely Fernandes a şutat din voleu de la 25 de metri, în forţă, dar n-a reuşit să cadreze mingea. Balonul s-a dus direct pe centrul porţii, iar Bălgrădean a reţinut, după care le-a strigat colegilor săi să fie mai calmi.

Minutul 69: Eliminare! Intrat pe teren de doar trei minute, Olimpiu Moruţan primeşte direct cartonaşul roşu din partea lui Ovidiu Haţegan. Mijlocaşul vicecampioanei l-a driblat pe Pleşca, a fost blocat de Marius Constantin în ultimul moment, dar în finalul acţiunii l-a călcat direct pe gleznă pe fundaşul oaspeţilor. Ovidiu Haţegan a fluierat imediat şi l-a trimis la cabine pe puştiul adus de la Botoşani.

Minutul 63: GOOOL Gaz Metan! În zece oameni, oaspeţii reduc din diferenţă, spre nemulţumirea lui Dică. Creţu a centrat la bara a doua, Darius Olaru i-a trimis lui Fortes la 11 metri, iar vârful Gazului a şutat din prima la colţul lung. Balonul s-a scurs în plasa laterală, iar Bălgrădean a urmărit cu privirea cum mingea intră în poartă, probabil surprins de execuţia din scurt a lui Fortes.

ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Minutul 62: Gazul a ajuns până în careul vicecampioanei, dar centrarea şutată a lui Darius Olaru a fost respins de Bălaşa în afara terenului.

Minutul 60: Ocazie pentru FCSB. Mihai Roman a căutat să-l învingă pe Pleşca cu un şut violent de la distanţă, dar portarul Gazului a respins peste poartă.

Minutul 53: GOOOL FCSB! Răzvan Pleşca a ghicit colţul, dar n-a putut para execuţia decarului de la FCSB. La acest scor şi având în vedere că Gazul evoluează în zece oameni, e destul de clar că vicecampioana va reveni la trei puncte în spatele liderului CFR Cluj.

Minutul 52: Penalty pentru FCSB! Marius Constantin la faultat pe Florin Tănase în marginea careului, iar Ovidiu Haţegan a indicat fără vreo ezitare punctul cu var. Tot Florin Tănase va fi cel care va executa.

Minutul 46: S-a reluat partida de la Piteşti. Nicolae Dică l-a scos la pauză pe Junior Morais, care avea cartonaş galben, iar în locul său a intrat Lucian Filip.

Minutul 45+3: Iulian Cristea şi-a încercat norocul de la 23 de metri, însă şutul fundaşului central s-a dus mult peste poarta adversă. Pauză la Piteşti. Jocul FCSB-ului a fost deblocat după eliminara lui Ivanov.

Minutul 45: O nouă şansă mare pentru FCSB. Dennis Man a combinat, din nou, cu Mihai Roman, dar de această dată Pleşca a fost la post. Veteranul din poarta Gazului a respins în lateral, însă Florinel Coman a venit în viteză şi a reluat pe respingere. Spre norocul oaspeţilor, execuţia şeptarului s-a oprit în plasa laterală.

Minutul 42: GOOOL FCSB! Dennis Man a realizat un un-doi cu Mihai Roman, după care a şutat din voleu de la 13 metri. Pleşca a rămas pe loc, ţintuit pe linia porţii, iar şutul lui Man s-a oprit în plasă, fiind expediat la colţul scurt. După ce a fost omul meciului la Iaşi, Dennis Man reuşeşte din nou să-şi pună amprenta pe jocul echipei. Este al şaselea gol marcat de Dennis Man în actuala stagiune a Ligii 1 Betano.

Minutul 38: Eliminare! Ivanov a încasat al doilea cartonaş galben după un fault asupra lui Junior Morais. Mijlocaşul Gazului l-a călcat pe gleznă pe Morais, dar fără ca intrarea să aibă o intensitate ieşită din comun. Un cartonaş galben ar fi acoperit de regulament, dar Ovidiu Haţegan a acordat aici al doilea cartonaş galben, iar jocul va fi complet dezechilibrat de acum încolo.

Minutul 33:  Ely Fernandes a reluat spectaculos, din foarfecă, de la 16 metri. Bălgrădean a plonjat şi a reţinut în doi timpi balonul.

Minutul 30: Pus pe gânduri de modul în care joacă elevii săi, Nicolae Dică se gândeşte la o schimbare cu care să schimbe faţa jocului. Gaz Metan a avut cele mai clare ocazii în această seară, la Piteşti. Vicecampionii joacă modest, iar băieţii lui Mihai Teja par mult mai montaţi şi mai capabili să se impună în ultimul meci al zilei de duminică din Liga 1 Betano.

Minutul 22:  Nedelcu a trimis la bara a doua, însă Răzvan Pleşca şi-a calculat foarte bine paşii şi a reţinut mingea.

Minutul 20: Carlos Fortes a şutat de la peste 25 de metri, dar Bălgrădean a prins fără probleme.

Minutul 8: Ocazie importantă pentru Gaz Metan. Fofana a încercat să-l învingă pe Bălgrădean cu un şut din voleu, la colţul scurt, dar "Pufi" a reţinut. Oaspeţii sunt mai activi în acest debut de partidă.

Minutul 7: Junior Morais a comis un nou fault, într-un duel aerian cu Darius Olaru, dar nu a văzut al doilea cartonaş galben. Jucătorul gazdelor trebuie să fie extrem de precaut de acum încolo.

Minutul 3: Primul avertisment al partidei îl vede Junior Morais.

Minutul 1: A început partida de la Piteşti! Nu, nu joacă FC Argeş, dar Arena Naţională este închisă. Circa 3.500 de spectatori asistă la meciul din această seară.

18:50 Avem echipele de start! Nicolae Dică mizează pe Florin Tănase pe post de vârf de atac, în timp ce Raul Rusescu este doar rezervă. Ghonere este suspendat şi pentru această etapă. De partea cealaltă, Mihai Teja merge la luptă cu echipa de bază.

FCSB e gata de primul său meci la Piteşti, după cele din sezonul 2015/2016. Forţată să se mute din nou după ce Arena Naţională a fost închisă pentru remedierea problemelor cu gazonul, vicecampioana şi-a ales o nouă casă şi a forţat-o pe FC Argeş să-şi mute unul dintre meciurile de pe teren propriu. Înaintea meciului direct, cele două echipe se află pe locuri de play-off.

Gaz Metan vine după o un egal pe terenul lui Dinamo, 1-1, în timp ce FCSB vine după o deplasare grea la Iaşi, încheiată cu un succes cu 2-1. Partidă în care, pe lângă Dennis Man care a marcat şi a obţinut penalty-ul din care FCSB a câştigat în Copou, s-a mai remarcat şi Florinel Coman, dar printr-un lucru negativ. "Mbappe" l-a înjurat pe Lucian Filip pentru că acesta i-a reproşat o execuţie greşită din lovitură liberă, iar Gigi Becali l-a criticat imediat după partidă.

"Nu că îl critic pe Coman, eu doar constat. Despre fair-play vorbim. Ăştia nu ajung niciodată fotbalişti. Eu doar îi spun că mentalitatea asta nu e de fotbalist. Nu o să ajungă fotbalist Mai mult figurile de el! Băi, Mbappe-ule! M-a păcălit Gică, că eu nici nu ştiam cine e Mbappe", a spus Becali.

Patronul a criticat şi evoluţia lui Coman cu Poli Iaşi: "El nu mai creşte. Nu doar că nu creşte, e şi-n regres! Nu mai driblează, nu mai face nici ce făcea la Viitorul. Are 14.000 salariu, poate asta e cauza, să fie o suficienţă a lui. Nu-mi explic ce altceva se întâmplă".

De altfel, Becali a fost categoric. Finanţatorul spune că, dacă ar fi după el, Coman nu ar mai juca în primul 11 la FCSB. "El crede că echipele mari au deja un 11. Băi, tată, dacă eu fac un 11 acum, nu intri tu niciodată! Doar că noi te forţăm, că am dat 3 milioane pe tine. Că l-aş pune pe Teixeira pe stânga şi nu mai intri niciodată. Noi vrem să facem şi bani", a explicat Becali.