22 apr 2018 5150 afişări Comentează şi tu Liga 1
Juventus Bucureşti - Gaz Metan Mediaş 0-3. Hat-trick pentru Ely! ACS Poli Timişoara cade sub linie la acest scor. Clasamentul complet al playout-ului ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Juventus Bucureşti - Gaz Metan Mediaş 0-3 (Ely 26, 64, 71)

Echipele de start:

Juventus: Drăghias - C. Petre, Walace, Leca, D. Popescus (Ciobanu 46) - G. Simion - Drăghicis (M. Constantinescu 60), Rabei, Băjenaru (Kardes 46), F. Ştefan - Elek
Rezerve: Gavrilaş, Balgiu, V. Gheorghe, Acolatse

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Sokratis, Sârghi, Buşu - Cristea, Rosado - De Freitas, Ely, Olarus (Târcoveanu 46) - Rondon (Chamed 85)
Rezerve: Greab, Romeo, Popovici, Dias, Chamed, Fioretis

Min. 90 Final de meci la Voluntari! Gaz Metan se impune cu 3-0 şi urcă pe loc de baraj, cu două puncte peste ACS Poli Timişoara. Clasamentul playout-ului arată în felul următor:

Standings provided by Sofascore LiveScore

Min. 71 GOOOL Gaz Metan! Ely a semnat tripla la capătul unei faze controversate. Rondon a scăpat singur cu Drăghia, a şutat în blocajul acestuia, mingea a fost retrimisă spre poartă, iar Ely a pus capul pentru 3-0. Gazdele au solicitat un ofsaid la jucătorul advers, dar reuşita a fost validată.

Min. 64 GOOOL Gaz Metan! Ely a reuşit dubla, la puţin timp de la penalty-ul irosit de Rondon. Mijlocaşul a preluat în careu, a şutat cu latul la colţul lung, iar mingea s-a oprit în plasa laterală.

Min. 56 Lovitură de pedepasă pentru Gaz Metan! Drăghia l-a faultat pe Rosado, iar oaspeţii au şansa de a se desprinde la 2-0. Apără Drăghia! Rondon a şutat în stânga, portarul a ghicit colţul şi a reuşit să-şi repare greşeala.

Min. 46 S-a reluat jocul! La pauză, Marius Baciu i-a schimbat pe Popescu şi Băjenaru cu Ciobanu şi Kardes. De partea cealaltă, Tîrcoveanu a intrat în locul lui Olaru.

Min. 45 Pauză la Voluntari! La acest scor, Gaz Metan urcă pe locul de baraj şi trimite ACS Poli pe prima poziţie retrogradabilă. De asemenea, semifinalista din Cupă s-ar apropia la un punct de Chiajna şi Sepsi.

Min. 26 GOOOL Gaz Metan! Rondon a trimis în faţa porţii, unde Ely a apărut demarcat şi a împins balonul în plasă. Mijlocaşul Gazului a surprins apărarea adversă cu pătrunderea sa, iar Drăghia n-a putut respinge execuţia acestuia.

Min. 1 A început partida dintre Juventus Bucureşti şi Gaz Metan, ultimele două clasate din Liga 1.

Medieşenii sunt obligaţi să câştige, altfel Liga 2 e tot mai aproape. În prezent, elevii lui Pustai sunt pe peultimul loc, 15 puncte, iar bucureştenii sunt codaşi în clasament, având 13 puncte.

Cele două echipe s-au mai întâlnit doar în sezonul regulat 2017-2018 şi de fiecare dată au terminat la egalitate. După un 1-1 la Ploieşti, în retur, Juventus şi Gaz Metan au încheiat fără gol, acest meci fiind şi singurul direct dintre Marius Baciu şi Cristi Pustai.

"Jucăm cu o echipă mai slab clasată decât noi, şi ne dorim ca acest joc să nu-l pierdem să nu ne mai treacă punctele printre degete cum am pierdut la Sepsi. Puteam să avem mult mai multe puncte, pentru că acasă am înscris în minutul 83 şi după trei minute am primit gol. Sunt nişte situaţii irosite, cu acele puncte eram mai liniştiţi, dar tot nu scăpaţi de griji", a spus antrenorul echipei ardelene, Cristi Pustai.