Grozavu se consolează cu o schimbare inspirată. ACS Poli a pierdut cu FC Voluntari, după o repriza a doua cu două super-execuţii

9 feb 2018 2510 afişări Comentează şi tu Liga 1
Grozavu se consolează cu o schimbare inspirată. ACS Poli a pierdut cu FC Voluntari, după o repriza a doua cu două super-execuţii ACS Poli a pierdut primul meci cu Leo Grozavu antrenor. Foto: Sebastian TĂTARU (Mediafax foto) 6 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/16982367/3/7466658-mediafax-foto-sebastian-tataru.jpg
  • Leo Grozavu şi-a început mandatul la ACS Poli cu o înfrângere cu 3-2 cu FC Voluntari, vineri seară, la Timişoara, în etapa a 24-a a Ligii 1. Alb-violeţii au fost conduşi după o primă repriză în care au fost practic inexistenţi, iar timişorenii Ivanovici şi Daniel Benzar au jucat foarte bine pentru echipa lui Niculescu. După pauză, Poli a jucat mai bine, Popovici a egalat, iar apoi, Artean şi-a adus echipa în avantaj cu o execuţie foarte bună. Grozavu abia ce îl trimisese pe teren, însă bucuria a ţinut doar două minute. Bălan a egalat. La final, ilfovenii au ratat un penalty, dar Voicu a marcat golul victoriei şi cele două echipe au făcut rocada între locurile 9 şi 10.

”Şocul” schimbării antrenorului nu s-a simţit deloc la Poli în prima repriză. Cu puţini timişoreni care s-au îndurat să vină la meci, cel mai mult s-au remarcat timişorenii din tabăra oaspeţilor, Petre Ivanovici şi Daniel Benzar. Încă din minutul 2, Ivanovici a prins un şut bun, care s-a dus puţin pe lâgă poarta lui Straton. Dominarea echipei lui Claudiu Niculescu a continuat şi acest lucru s-a văzut în scurt timp şi pe tabelă. În minutul 10, Ivanovici a trimis balonul în careu, unde Adrian Bălan a trecut pe lângă Şeroni ca de un jalon şi a tras în plasa porţii după o preluare bună.

Poli a oferit o replică foarte sterilă şi după ce a primit gol

Ivanovici putea majora diferenţa în minutul 16, cu un şut din careu, dar Straton a fost pe fază şi a respins şutul, care s-a dus pe centru. Timişoara a avut o replică slabă, cu un şut al lui Popovici care s-a dus pe lângă poartă. La Voluntari, a urmat rândul lui Daniel Benzar să iasă în evidenţă. Tânărul timişorean nu a reuşit însă un şut care să-l păcălească pe Straton. Până la finalul reprizei, Poli a mai avut un corner după care Şeroni a reluat însă pe lângă poarta lui Petrariu.

Grovazu a făcut schimbările necesare la pauză

După prima repriză, Grozavu a plecat spre vestiare cu tăbliţa în mână. Pentru Poli, egalarea a venit în momentul perfect. Apărarea celor de la Voluntari a fost visătoare, la un duel cu Velcotă, iar Popovici a venit şi a reluat în plasă din centrul careului. Timişoara a mai încercat să urce în atac, dar fără mari execuţii sau ocazii. La Voluntari, nou-intratul Bălan a scăpat singur spre poartă, dar cu om lâng el şi a tras pe lângă buturi.

Repriza s-a animat cu două super-execuţii

Leo Grozavu s-a dovedit inspirat la schimbări. Timişorenii jucau mingea în spate, dar Artean a prins un super-şut, cu bara transversală, de la 20 de metri, pentru 2-1 în minutul 70, după o pasă a lui Artean. Bucuria bănăţenilor nu a ţinut decât două minute. Daniel Benzar şi-a speculat viteza şi apoi a centrat în careu. Ivanovici a tras, Straton a respins, iar de acolo Bălan a trimis în poartă.

Final încins de meci, cu o nouă ”ghiulea” şi penalty ratat

La 2-2, jocul s-a animat serios. În minutul 80, Artean a prins un nou şut bun, dar pe direcţia lui Petrariu, care a respins peste poartă, în corner. FC Voluntari a scăpat practic victoria printre degete. Neagu a făcut penalty la Ivanovici, dar Bălan a tras peste poartă, spre disperare lui Niculescu. Totuşi, Daniel Benzar s-a dovedit a fi omul providenţial pentru ilfoveni. George Neagu a oferit o lovitură liberă, iar, de acolo, a centrat Benzar, iar nou-intratul Voicu a înscris pentru 3-2.

• ACS Poli Timişoara: Straton - Străuţ, Melinte, Şeroni, G. Neagu - Vaşvari, Zaluschi (Doman 46') - Ciucur (Bîrnoi 85'), M. Croitoru (Artean 64'), Al. Popovici - Velcotă
  • FC Voluntari: Petrariu - Pleaşcă, C. Achim, L. Cazan, Bucurică - M. Căpăţînă (G. Deac 64'), A. Răuţă (Novac 90+1'), C. Lazăr, D. Benzar - Ivanovici (Ad. Voicu 84') - Ad. Bălan