Gaz Metan – Viitorul 2-2. Gazdele obțin un punct mare, în zece oameni. Marius Constantin, eliminat în prima repriză

Gaz Metan - Viitorul 2-2. Gazdele obțin un punct mare, în zece oameni. Marius Constantin, eliminat în prima repriză
  • Gazdele vin după două etape consecutive fără succes, în timp ce Viitorul are la activ două victorii la rând în Liga 1 Betano.

Gaz Metan – Viitorul 2-2 (Luchin 25-aut., Yazalde 89 / Drăguș 32, Houri 74)
Arbitru: Cătălin Popa (Pitești). Asistenți: George Neacșu (Câmpulung Muscel) și Gero Szabo (Cluj-Napoca)
Stadion: Gaz Metan (Mediaș)

â–ºGaz Metan: Pleșca – Crețu, M. Constantins, Diallo, Busu – I. Cristea, L. Aurelio – R. Romeo, Olaru, Ely – Fortes (Trif 42)
Rezerve: Batista – Stancu, Costea, Pereira, Buziuc, Pinto

â–ºViitorul: Cojocaru – Lopes (Ciobanu 46), Luchin (Achim 46), V. Ghiță, De Nooijers – Artean, T. Băluță, Vînă – I. Hagi, Voduț, Drăguș (Houri 69)
Rezerve: Buzbuchi – Mățan, Iacob, Houri, Ciobanu, Boboc, Achim

â–ºMinutul 90+2: Final de meci! Gaz Metan și Viitorul au încheiat la egalitate, după ce medieșenii au condus cu 1-0, prin autogolul lui Luchin din minutul 25. Internaționalul Denis Drăguș a restabilit egalitatea șapte minute mai târziu, din pasa lui Voduț, jocul urmând să se dezechilibreze în minutul 37, când Marius Constantin a văzut direct cartonașul roșu după ce l-a lovit cu cotul în nas pe Luchin. Hagi a mutat inspirat în repriza secundă. Houri l-a înlocuit pe Drăguș și a marcat golul victoriei în minutul 74, din pasa lui De Nooijer. Ultimul cuvânt le-a aparținut medieșenilor, care au înscris prin Yazalde în minutul 89, după ce toată apărarea Viitorului a fost surprinsă de o reluare cu capul a lui Olaru. S-a terminat 2-2, iar echipa lui Hagi rămâne pe trei, cu 33 de puncte. Gaz Metan este pe locul cinci, cu 27 de puncte.

â–ºMinutul 89: GOOOL Gaz Metan! Incredibil! Medieșenii egalează după ce Olaru trimite în careu cu capul o minge primită din corner, apărarea constănțeană este surprinsă, iar Yazalde înscrie cu capul din fața porții.

â–ºMinutul 74: GOOOL Viitorul! De Nooijer intră în careu, îl întoarce pe Cristea și pasează în centru pentru Houri, care trage și înscrie. Pleșca a atins balonul, dar nu a putut menține tabela neschimbată.

â–ºMinutul 46: S-a reluat jocul la Mediaș! Hagi a efectuat două schimbări. Lima și Luchin au fost înlocuiți de Ciobanu, respectiv Achim.

â–ºMinutul 45: Pauză la Mediaș. După o primă repriză echilibrată, cele două echipe se află la egalitate, scor 1-1. Problema gazdelor e că vor evolua în zece oameni în partea secundă, după eliminarea lui Marius Constantin.

â–ºMinutul 40: Mihai Teja reacționează după eliminarea lui Marius Constantin: intră Răzvan Trif, iese Carlos Fortes.

â–ºMinutul 37: Eliminare! Marius Constantin a fost eliminat direct de centralul Cătălin Popa. Fundașul Gazului l-a lovit cu cotul în figură pe Luchin. Lovitura nu pare că a avut o intensitate foarte mare, dar centralul Cătălin Popa nu a vrut să tolereze un astfel de gest, astfel că l-a trimis la cabine pe căpitanul gazdelor.

â–ºMinutul 32: GOOOL Viitorul! Doar șapte minute a durat avantajul gazdelor. Denis Drăguș a ajuns la cota cinci în Liga 1 Betano. Ianis Hagi l-a lansat pe Voduț, care l-a dat la o parte pe Diallo, după care i-a scos lui Drăguș în centrul careului. Internaționalul român l-a executat pe Răzvan Pleșca, care nu a putut face nimic.

â–ºMinutul 25: GOOOL Gaz Metan! Bușu a centrat în centrul careului, Luchin a deviat spre propria poartă, iar balonul s-a scurs în plasa laterală. Cojocaru n-a mai putut face nimic, astfel că medieșenii trec în avantaj. Meciul a fost unul echilibrat până în acest punct, dar gazdele au părut mai periculoase în ultimele momente și iată că acest gol a picat la fix pentru elevii lui Teja.

â–ºMinutul 1: Fluier de start la Mediaș. Lovitura de începere le-a aparținut gazdelor.

â–ºAvem echipele de start! Hagi a decis să-i lase pe bancă azi pe Mățan și Boboc, în timp ce Teja mizează pe Roberto Romeo, după eliminarea lui Antonov de la meciul cu FCSB.

Medieșenii au pierdut un singur meci din precedentele cinci disputate acasă, 1-2 cu FC Botoșani, în rest au trei victorii și o remiză. Dar, vor avea o misiune grea în a-și îmbunătăți palmaresul fiindcă Viitorul a câștigat ultimele patru meciuri disputate în deplasare.

Cătălin Popa va conduce meciul la centru și va fi ajutat de asistenții George Florin Neacșu și Szabo Gero. Rezervă va fi Mircea Ardelean.

• Mihai Teja vs Viitorul în Liga 1: 3 jocuri – o victorie – două înfrângeri.
  • Gheorghe Hagi vs Gaz Metan în Liga 1: 6 jocuri – 4 victorii – o remiză – o înfrângere.

„Avem o săptămână cu două deplasări, una la Mediaș, unde totdeauna a fost o deplasare grea, dificilă. Chiar dacă ultimul meci l-am câștigat la Mediaș, va fi un meci cum a fost și cel cu Dinamo, un meci deschis, cu o echipă care, ați văzut că e în formă, are capacitatea să joace fotbal dacă o lași să joace, marchează goluri.

Cred că face un an foarte bun, e într-o formă bună și sperăm că noi să prindem o zi așa cum am prins-o cu Dinamo, unde am făcut un meci extraordinar din punct de vedere tactic și fizic. Am jucat la nivelul cel mai înalt posibil și sperăm să păstrăm linia”, a declarat Hagi.

Gaz Metan e pe locul cinci, cu 26 de puncte, iar Viitorul se află pe trei, cu 32 de puncte.

Bogdan Savin / Autor
Activează de peste 17 în presa sportivă. La început a fost colaborator al departamentului care se ocupa de ligile inferioare, a „făcut practica” la meciuri din Liga 2 sau a treia și treptat a ajuns la secția „Fotbal Intern” a ProSport. A acumulat experiență și după patru ani a acceptat ... citește mai mult