Miercuri, 19:22 6736 afişări Comentează şi tu Liga 1
Gaz Metan - Viitorul 2-2. Gazdele obţin un punct mare, în zece oameni. Marius Constantin, eliminat în prima repriză ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
  • Gazdele vin după două etape consecutive fără succes, în timp ce Viitorul are la activ două victorii la rând în Liga 1 Betano.

Gaz Metan - Viitorul 2-2 (Luchin 25-aut., Yazalde 89 / Drăguş 32, Houri 74)

Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti). Asistenţi: George Neacşu (Câmpulung Muscel) şi Gero Szabo (Cluj-Napoca)
Stadion: Gaz Metan (Mediaş)

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, M. Constantins, Diallo, Busu - I. Cristea, L. Aurelio - R. Romeo, Olaru, Ely - Fortes (Trif 42)
Rezerve: Batista - Stancu, Costea, Pereira, Buziuc, Pinto

Viitorul: Cojocaru - Lopes (Ciobanu 46), Luchin (Achim 46), V. Ghiţă, De Nooijers - Artean, T. Băluţă, Vînă - I. Hagi, Voduţ, Drăguş (Houri 69)
Rezerve: Buzbuchi - Măţan, Iacob, Houri, Ciobanu, Boboc, Achim

Minutul 90+2: Final de meci! Gaz Metan şi Viitorul au încheiat la egalitate, după ce medieşenii au condus cu 1-0, prin autogolul lui Luchin din minutul 25. Internaţionalul Denis Drăguş a restabilit egalitatea şapte minute mai târziu, din pasa lui Voduţ, jocul urmând să se dezechilibreze în minutul 37, când Marius Constantin a văzut direct cartonaşul roşu după ce l-a lovit cu cotul în nas pe Luchin. Hagi a mutat inspirat în repriza secundă. Houri l-a înlocuit pe Drăguş şi a marcat golul victoriei în minutul 74, din pasa lui De Nooijer. Ultimul cuvânt le-a aparţinut medieşenilor, care au înscris prin Yazalde în minutul 89, după ce toată apărarea Viitorului a fost surprinsă de o reluare cu capul a lui Olaru. S-a terminat 2-2, iar echipa lui Hagi rămâne pe trei, cu 33 de puncte. Gaz Metan este pe locul cinci, cu 27 de puncte.

Minutul 89: GOOOL Gaz Metan! Incredibil! Medieşenii egalează după ce Olaru trimite în careu cu capul o minge primită din corner, apărarea constănţeană este surprinsă, iar Yazalde înscrie cu capul din faţa porţii.

Minutul 74: GOOOL Viitorul! De Nooijer intră în careu, îl întoarce pe Cristea şi pasează în centru pentru Houri, care trage şi înscrie. Pleşca a atins balonul, dar nu a putut menţine tabela neschimbată.

►Minutul 46: S-a reluat jocul la Mediaş! Hagi a efectuat două schimbări. Lima şi Luchin au fost înlocuiţi de Ciobanu, respectiv Achim.

►Minutul 45: Pauză la Mediaş. După o primă repriză echilibrată, cele două echipe se află la egalitate, scor 1-1. Problema gazdelor e că vor evolua în zece oameni în partea secundă, după eliminarea lui Marius Constantin.

►Minutul 40: Mihai Teja reacţionează după eliminarea lui Marius Constantin: intră Răzvan Trif, iese Carlos Fortes.

►Minutul 37: Eliminare! Marius Constantin a fost eliminat direct de centralul Cătălin Popa. Fundaşul Gazului l-a lovit cu cotul în figură pe Luchin. Lovitura nu pare că a avut o intensitate foarte mare, dar centralul Cătălin Popa nu a vrut să tolereze un astfel de gest, astfel că l-a trimis la cabine pe căpitanul gazdelor.

►Minutul 32: GOOOL Viitorul! Doar şapte minute a durat avantajul gazdelor. Denis Drăguş a ajuns la cota cinci în Liga 1 Betano. Ianis Hagi l-a lansat pe Voduţ, care l-a dat la o parte pe Diallo, după care i-a scos lui Drăguş în centrul careului. Internaţionalul român l-a executat pe Răzvan Pleşca, care nu a putut face nimic.

►Minutul 25: GOOOL Gaz Metan! Buşu a centrat în centrul careului, Luchin a deviat spre propria poartă, iar balonul s-a scurs în plasa laterală. Cojocaru n-a mai putut face nimic, astfel că medieşenii trec în avantaj. Meciul a fost unul echilibrat până în acest punct, dar gazdele au părut mai periculoase în ultimele momente şi iată că acest gol a picat la fix pentru elevii lui Teja.

►Minutul 1: Fluier de start la Mediaş. Lovitura de începere le-a aparţinut gazdelor.

Avem echipele de start! Hagi a decis să-i lase pe bancă azi pe Măţan şi Boboc, în timp ce Teja mizează pe Roberto Romeo, după eliminarea lui Antonov de la meciul cu FCSB.

Medieşenii au pierdut un singur meci din precedentele cinci disputate acasă, 1-2 cu FC Botoşani, în rest au trei victorii şi o remiză. Dar, vor avea o misiune grea în a-şi îmbunătăţi palmaresul fiindcă Viitorul a câştigat ultimele patru meciuri disputate în deplasare.

Cătălin Popa va conduce meciul la centru şi va fi ajutat de asistenţii George Florin Neacşu şi Szabo Gero. Rezervă va fi Mircea Ardelean.

• Mihai Teja vs Viitorul în Liga 1: 3 jocuri - o victorie - două înfrângeri.
  • Gheorghe Hagi vs Gaz Metan în Liga 1: 6 jocuri - 4 victorii - o remiză - o înfrângere.

“Avem o săptămână cu două deplasări, una la Mediaş, unde totdeauna a fost o deplasare grea, dificilă. Chiar dacă ultimul meci l-am câştigat la Mediaş, va fi un meci cum a fost şi cel cu Dinamo, un meci deschis, cu o echipă care, aţi văzut că e în formă, are capacitatea să joace fotbal dacă o laşi să joace, marchează goluri.

Cred că face un an foarte bun, e într-o formă bună şi sperăm că noi să prindem o zi aşa cum am prins-o cu Dinamo, unde am făcut un meci extraordinar din punct de vedere tactic şi fizic. Am jucat la nivelul cel mai înalt posibil şi sperăm să păstrăm linia”, a declarat Hagi.

Gaz Metan e pe locul cinci, cu 26 de puncte, iar Viitorul se află pe trei, cu 32 de puncte.