Gaz Metan - FC Voluntari 2-0. Fără emoţii: Fofana şi Marius Constantin au rezolvat partida. Ilfovenii au ratat ocazia campionatului

12 nov 2018 2219 afişări Comentează şi tu Liga 1

Gaz Metan - FC Voluntari 2-0 (Fofana 10, M. Constantin 40-pen.)

Arbitru: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca). Asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) şi Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin)
Stadion: Gaz Metan (Mediaş)

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, I. Cristeas, M. Constantin, S. Buşu - Fofana, L. Aurelio - D. Olarus (R. Trif 81), Ivanov, Ely Fernandes (Chamed 84) - Fortes
Rezerve neutilizate: Batista - I. Stancu, D. Pop, P. Costea, R. Romeo
Antrenor: Mihai Teja

FC Voluntari: Vâtcă - Hodorogea, Balaur, Armaş, A. Vlad - I. Gheorghe, A. Răuţăs, M. Căpăţânăs, A. Ciucur (G. Deac 61) - Gadze (Kabasele 77), A. Tudorie (Malfleury 32)
Rezerve neutilizate: B. Moldovan - Buliga, Ozkara, D. Mihai
Antrenor: Ioan Andone

►Minutul 90+3 Fluier final. La ultima partidă cu Ioan Andone pe bancă, FC Voluntari a înregistrat un nou eşec, scor 2-0 la Mediaş. Cristiano Bergodi va începe de mâine treaba la echipă. Gazul se menţine pe locurile de playoff şi după pauză competiţională va avea un meci extrem de complicat, cu Dinamo. Mircea Rednic i-a spionat pe elevii lui Mihai Teja din tribunele stadionului Gaz Metan.

►Minutul 63 Olaru i-a trimis lui Ely Fernandes în partea stângă. Mijlocaşul gazdelor a şutat în diagonală, dar Cosmin Vâtcă a reţinut şi păstrează tabela intactă.

►Minutul 46 S-a reluat partida de la Mediaş. Nu au fost efectuate modificări la pauză.

►Minutul 45 Pauză la Mediaş. După primele 45 de minute, Gaz Metan e destul de sigură de victorie. Până să revenim cu repriza secundă, vă invităm să citiţi ştirea momentului în Liga 1 Betano: Dan Alexa a ajuns la Giurgiu şi va fi în curând prezentat oficial.

►Minutul 40 GOOOL Gaz Metan! Marius Constantin a majorat avantajul gazdelor de la 11 metri.

Minutul 32 Prima schimbare a meciului: a ieşit Alexandru Tudorie, accidentat, a intrat Malfleury.

►Minutul 21 Şansă uriaşă pentru FC Voluntari! Gadze a şutat în blocajul lui Pleşca, Hodorogea l-a luat şi el la ţintă pe portar, dar faza nu s-a oprit aici. Ion Gheorghe a reluat spre poarta rămasă goală, dar un fundaş a respins. Mingea a fost apoi la Tudorie, care a trimis peste poartă, spre disperarea colegilor.

►Minutul 10 GOOOL Gaz Metan! Carlos Fortes a trimis în transversală de la 17 metri, iar Boubacar Fofana a reluat cu capul, pe respingere, la colţul lung. Cosmin Vâtcă a reuşit să se ridice, a plonjat în colţul opus, dar n-a putut respinge lovitura de cap a mijlocaşului advers. Fofana se afla complet liber în careul advers, lucru nepermis la un asemenea nivel. Marcajul iflovenilor a fost practic inexistent.

►Minutul 1: Horaţiu Feşnic a acordat primul cartonaş galben al partidei în secunda 24! Fundaşul Gazului, Iulian Cristea, l-a faultat din spate pe Ion Gheorghe, iar centralul nu l-a iertat. Chiar şi aşa, recordul lui Denis Alibec e în siguranţă. Atacantul Astrei a reuşit performanţa de a încasa un cartonaş galben după doar zece secunde, în meciul cu Craiova, pierdut cu 3-0 de giurgiuveni.

►Minutul 1 A început partida de la Mediaş. Jocul dintre Gaz Metan şi FC Voluntari reprezintă finalul etapei cu numărul 15, a doua din retur. Câteva sute de persoane sunt prezente în tribunele arenei de lângă Târnava Mare.

20:30 Avem echipele de start! Ioan Andone l-a lăsat pe bancă pe Kabasele, cel despre care a spus că va fi "Bizonul 2". Belgianul trecut pe la Anderlecht mai are de recuperat din punct de vedere fizic.

Gaz Metan este cea mai mare surpriză din această stagiune a Ligii 1. Echipa antrenată de Teja se clasează pe locul 5 cu 22 de puncte, dar în ultimul timp a arătat o uşoară scădere de formă. A obţinut doar două puncte în ultimele 3 partide, iar acest aspect i-a adus la doar două puncte de locul 7, primul ce nu asigură prezenţa în playoff.

De partea cealaltă, FC Voluntari este dezamăgirea campionatului. În vară s-a investit masiv în numele din conducere, dar echipa nu s-a ridicat la nivelul aşteptat. Ilfovenii ocupă ultimul loc cu 8 puncte şi cu o singură victorie după 14 etape. Recent, Voluntari a mutat la nivelul băncii tehnice. L-a numit în funcţie pe Cristiano Bergodi şi speră ca experienţa tehnicianului italian să ducă la revitalizarea echipei.

Gaz Metan Mediaş porneşte cu un avantaj moral în faţa Voluntariului. În ultimele confruntări a câştigat de două ori, în timp ce ilfovenii au câştigat o singură dată.