1 sep 2019 20480 afişări Liga 1
FCSB - Viitorul 2-1. Oamenii lui Hagi pierd cu ultima clasată şi ratează şansa de a urca pe primul loc în Liga 1 ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

FCSB - Viitorul 2-1 (Ad. Popa 38, Gnohere 65 / Iancu 45+1)

• FCSB: Bălgrădean - Creţu, Pintilii, Soiledis, Panţîru - Ov. Popescu, Oaidă, Vînă (Moutinho 46) - Popa, Hora (Gnohere 46), Coman
  • Rezerve: Niga, Tănase, Salomao, Roman, Belu
  • Viitorul: Căbuz - Mladen, Ţîru, Iacob (Filip 46), Boboc - Achim, Artean, Houri (De Nooijer 65) - Iancu, Rivaldinho, Ganea (Ciobanu 33)

Rezerve: Cojocaru, Ciobanu, Calcan, Pitu

Minutul 90+4: Final de meci la Piteşti! Viitorul pierde cu ultima clasată şi ratează şansa de a urca pe primul loc în Liga 1. FCSB urcă pe locul zece, peste Dinamo, Academica Clinceni, Chindia şi FC Voluntari.

Minutul 86: Ocazie pentru Viitorul! Ciobanu intră în careul de şase metri şi trage puternic spre poartă. Bălgrădean a ieşit perfect şi a respins în corner.

Minutul 81: Gnohere, aproape de 3-1! Coman scapă spre poarta adversă, pasează în centru către Gnohere care a încercat să-l execute scurt, cu latul, pe Căbuz, dar a trimis în bară şi tabela arată, în continuare 2-1 pentru FCSB.

Minutul 72: O nouă ocazie pentru FCSB! Florinel Coman trage din interiorul careului, dar Căbuz este atent şi respinge. Viitorul nu a replicat după golul marcat de Gnohere.

Minutul 65: GOOOL FCSB! Gnohere profită de o nouă eroare în defensiva Viitorului. Panţîru centrează în careu, Ţîru nu poate respinge şi mingea ajunge la atacantul francez, care nu iartă şi punctează.

Minutul 63: Rivaldinho, ocazie monumentală! Iancu pasează perfect către Rivaldinho, brazilianul intră în careu dar trage slab cu stângul, pradă uşoară pentru Bălgrădean.

Minutul 59: Jocul s-a mutat în jumătatea FCSB-ului! Ciobanu bifează o nouă ocazie pentru trupa lui Hagi. Acesta şutează puternic din lovitură liberă, dar mingea trece puţin peste poarta lui Bălgrădean.

Minutul 46: S-a reluat jocul! Două schimbări în tabăra vicecampioanei. Hora şi Vînă au fost înlocuiţi de Moutinho şi Gnohere. Hagi l-a trimis în teren pe Steliano Filip, în locul lui Paul Iacob.

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 45+1: GOOOOL Viitorul! Iancu egalează după ce a scăpat singur cu Bălgrădean. Atacantul a intrat în careu şi a tras cu piciorul stâng. Acesta a mai bifat o ocazie, reluând cu capul pe lângă poartă o minge centrată în careu de Boboc.

Minutul 40: A venit şi replica Viitorului! Iancu îşi încearcă norocul din interiorul careului cu un şut din întoarcere, pe jos, dar mingea este reţinută de Bălgrădean şi FCSB rămâne în avantaj.

Minutul 38: GOOOL FCSB!Adi Popa trece prin defensiva lui Gică Hagi şi îl execută pe Căbuz din interiorul careului, cu şiretul. Este primul gol marcat de vicecampioana României în mandatul lui Bogdan Argeş Vintilă.

Minutul 18: APĂRĂ CĂBUZ! Vînă execută lovitura de la 11 metri, trage în partea dreaptă, dar Căbuz reuşeşte să ghicească colţul şi să respingă. Tabela rămâne intactă.

Minutul 17: Penalty pentru FCSB! Hora este faultat în careu de Iacob şi centralul partidei, Radu Petrescu, acordă lovitură de la 11 metri.

Minutul 12: O primă şansă şi pentru FCSB! Vicecampioana profită de o gafă a lui Ţîru, mingea ajunge la Coman, acesta trage cu stângul, pe jos, la colţul lung, dar mingea este reţinută de Căbuz.

Minutul 8: O primă ocazie pentru Viitorul! Rivaldinho îi lasă mingea pentru şut lui Gabi Iancu, acesta trage din prima dar trimite mult peste poarta lui Bălgrădean din afara careului.

Minutul 1: Fluier de start! La meci asistă şi antrenorul celor de la Gaz Metan Mediaş, Edi Iordănescu. Acesta se va duela în etapa următoare cu Viitorul lui Gică Hagi.

17:05 Veste mare pentru FCSB! Ioan Hora a revenit după accidentare şi va evolua la Piteşti, împotriva celor de la Viitorul. Anunţul a fost făcut de directorul sportiv al echipei, Narcis Răducan: ”Începem să mai respirăm şi noi pentru că revine Hora! Va juca cu Viitorul, asta e clar”, a spus acesta, pentru Digi Sport.

"Suntem în faţa unui joc foarte important, întâlnim o echipă bună a campionatului, cu un antrenor foarte bun şi încercăm să intrăm pe teren cu gândul de a câştiga. Suntem într-o situaţie în care nu mai este loc de întors, trebuie să adunăm puncte, iar prima ocazie este mâine seară. Vreau să vină prima victorie mâine. Ideea că trebuie să câştigăm. Suntem FCSB şi jucăm la victorie în fiecare meci. Suntem într-o situaţie care nu e normală", a declarat Bogdan Vintilă, antrenorul lui FCSB, la conferinţa de presă premergătoare meciului.

„Jucăm în deplasare, trebuie să facem un meci foarte bun pentru a ne întoarce acasă cu un rezultat pozitiv. Chiar dacă noi suntem acum într-un moment bun, iar ei într-unul mai puţin bun, asta nu cred că mai contează. Întâlnim o echipă cu un lot valoros, capabilă să joace un joc foarte bun. Noi trebuie să facem un meci mare, aşa cum am făcut-o ultima oară la Bucureşti, cu ei, când am câştigat. E un adversar pe care trebuie să-l pui în criză de spaţiu şi timp. Sperăm să facem acest lucru pentru a avea şanse mult mai mari de a câştiga. A revenit Bradley De Nooijer, mâine vom lua decizia dacă va fi pe bancă sau în teren. Eric s-a accidentat la genunchi la meciul amical de miercuri, evaluăm perioada lui”, a declarat Hagi, la conferinţa de presă organizată sâmbătă.

În clasamentul Ligii 1, FC Viitorul se află pe locul 4, iar FCSB se poziţionează pe ultimul loc.