FCSB - FC Voluntari 1-3. Se poate mai rău de atât? Un nou eşec pentru vicecampioana României

11 aug 2019 17174 afişări Liga 1

FCSB - FC Voluntari 1-3 (F. Coman 49 / Ţîră 1, Ricardinho 51, M. Botezatu-aut. 68)
Stadion: Nicolae Dobrin (Piteşti)
Arbitru: Adrian Comănescu. Asistenţi: Stelian Slabu şi Ferencz Tunyogi

FCSB: Vlad - Belu, Marcs, M. Botezatu, Panţîru - Perianu (F. Coman 46), O. Popescu - Moutinho (F. Tănase 64), Ardelean (Vînăs 40), S. Şerban - Gikiewicz
Rezerve: Bălgrăden - Creţu, I. Cristea, Oaidă
Antrenor: Vergil Andronache

FC Voluntari: Mitrev - Ricardinhos, Balaur, Armaş, A. Vlad - Căpăţînă, Gorobsov, I. Gheorghe - Cr. Costin, Ţîră, Deac
Rezerve: Rîmniceanu - Achim, Leasă, Kocic, Mihalcea, Benzar, Popadiuc
Antrenor: Cristiano Bergodi

Minutul 31: Ocazie uriaşă pentru FC Voluntari. Ţîră l-a lansat pe Cristi Costin, care s-a aflat în duel cu Marc şi Botezatu. Puştiul oaspeţilor a reuşit să prelungească pentru Gabi Deac, care a şutat din cădere, din situaţie de unu la unu cu Vlad. Mingea şutată de Deac a trecut milimetric pe lângă poartă, astfel că rămâne 1-0 pentru FC Voluntari.

Minutul 30: FCSB a dat semne de viaţă pentru un scurt timp, dar ilfovenii au revenit la conducerea jocului. Ion Gheorghe putea majora avantajul oaspeţilor, dar a ratat întâlnirea cu balonul la capătul unui contraatac perfect.

Minutul 17: Ocazie mare pentru FCSB. Gikiewicz a scăpat singur cu Mitrev, a şutat în cros, dar mingea a trecut milimetric pe lângă bara din stânga portarului bulgar. FC Voluntari rămâne în avantaj.

Minutul 1: GOOOL FC Voluntari! Cătălin Ţîră înscrie în secunda 35. Debutantul Botezatu a pierdut mingea, Ricardinho a ajuns preajma careului advers, de unde a trimis în faţa porţii. Atacantul Ţîră a venit demarcat şi l-a executat cu mult calm pe Vlad, pentru 1-0.

Minutul 1: Start meci!

19:31 Avem echipele de start! Vergil Andronache aruncă patru debutanţi în primul 11: Marian Botezatu, Sorin Şerban, Laurenţiu Ardelean şi Ovidiu Perianu. Toţi patru vor bifa primele minute în LIga 1. Va debuta şi Andrei Marc, fundaş adus de la Concordia Chiajna.

Acesta va fi al treilea meci oficial al interimarului Vergil Andronache pe banca tehnică a vicecampioanei României. După plecarea antrenorului Bogdan Andone, de FCSB s-a despărţit şi directorul sportiv Mihai Stoica. Cu toate aceste schimbări la echipă, Andronache a precizat că jucătorii săi nu au fost afectaţi de cele întâmplate.

"Nici măcar noi n-am ştiut (n.red. - despre plecarea lui Mihai Stoica). Cred că nu există om care să iubească acest club cum iubeşte MM. Dar a făcut în aşa fel încât să nu se simtă plecarea lui. Eu tot timpul am fost pregătit. Nu ne-a afectat ce s-a întâmplat în jurul nostru", a spus Andronache în cadrul conferinţei de presă susţinută înaintea meciului cu Voluntari, care a mai adăugat:

"Eu sunt aici să asigur continuitate. Ce va urma depinde de decizia patronului. Cei din club decid şi despre preparatorul fizic. Locul din clasament nu e tocmai onorabil. Dar aşa se întâmplă când te concentrezi pe mai multe competiţii. Noi avem un lot bun numeric, dar problema au fost accidentările. Treptat, treptat, s-au accidentat foarte mulţi.

Suntem obligaţi să introducem din prima jucătorii transferaţi recent. Ne-am asumat lipsa relaţiilor de joc. Ei sunt jucători foarte buni. Fotbalul este acelaşi".

FCSB nu a avut un început de sezon bun, a înregistrat o victorie, o remiză şi două înfrângeri. Are patru puncte şi este pe locul nouă în clasament, în timp ce adversara de duminică, Voluntari, este pe penultimul loc, cu doar patru puncte.

FCSB - Voluntari se joacă duminică, 11 august, de la ora 21:00.