FC Botoşani - Dinamo 2-0. Oaidă şi Fabbrini îi trimit pe "câini" pe loc de baraj, cu două etape înainte de finalul turului!

8 oct 2018 11412 afişări Comentează şi tu Liga 1

FC Botoşani a câştigat cu 2-0 meciul jucat pe teren propriu contra lui Dinamo. "Câinii" lui Claudiu Niculescu nu s-au regăsit şi au făcut un meci slab. Răzvan Oaidă, în minutul 3, şi Diego Fabbrini, în minutul 90, au marcat golurile victoriei echipei lui Costel Enache. Dumitraş şi Mihai Roman au ratat alte două ocazii uriaşe.

Victoria cu Dinamo e prima după zece meciuri pentru FC Botoşani. În clasament, echipa lui Costel Enache se află pe locul 11, cu 12 puncte! Dinamo e pe un dezastruos loc 12, de baraj, cu doar 11 puncte strânse în 11 etape. De partea cealaltă, "câinii", abia preluaţi de Claudiu Niculescu, n-au mai câştigat de cinci meciuri în Liga 1, de la succesul cu Hermannstadt.

În ultimele două meciuri din tur, Dinamo joacă împotriva Dunării Călăraşi (acasă) şi împotriva Chiajnei (deplasare). De partea cealaltă, FC Botoşani mai are de jucat cu Gaz Metan (deplasare) şi Viitorul (acasă).

FC Botoşani - Dinamo 2-0 (Oaidă 3, Fabbrini 90)

Echipele de start:

• FC Botoşani: Pap - Dumitraş, Burcă, Miron, Patache - Oaidă, Rodriguez - Chitoşcă (Fabbrini 68), Ongenda (Karaboue 74), Golofca - M. Roman
  • Rezerve: Fraisl - Brekalo, Chindriş, Târşă, Florescu
  • Dinamo: Penedo - Corbu, Mezague, Katsikas, Popovici - Hanca, Gomelt, Nistor - Sorescu (Moldoveanu 70), Subotic (D. Popa 59), Salomao (Grozav 59)
  • Rezerve: Eşanu - M. Popescu, Cooper, R. Grigore

Minutul 90+3: Final de meci la Botoşani!

Minutul 90: GOOOOOOOOOL FC BOTOŞANI! Fabbrini face 2-0 pentru echipa lui Costel Enache, după un contraatac purtat de Golofca. Fostul fotbalist de la FCSB a făcut o cursă senzaţională de la jumătatea terenului şi i-a pasat perfect lui Fabbrini, care a finalizat cu un şut pe lângă Penedo.

Minutul 59: Claudiu Niculescu face două schimbări! Gicu Grozav intră în teren, în locul lui Salomao, iar Subotic i-a lăsat locul în tere lui Daniel Popa.

Minutul 48: OCAZIE MARE DIN NOU PENTRU BOTOŞANI! Roman scapă spre poarta lui Penedo, trage în forţă, panamezul respinge în faţă şi mingea ajunge la Ongenda, care reia din prima, dar goalkeeperul dinamovist reţine.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+2: Pauză.

Minutul 35: OCAZIE FC BOTOŞANI! Patache centrează în careu, din dreapta, mingea ajunge la Mihai Roman, căruia nu-i iese preluarea şi nu poate şuta dintr-o poziţie bună, de la 11 metri.

Minutul 21: OCAZIE FC BOTOŞANI! Ongenda centrează înşelător din bandă, şutat, în careu, iar Andrei Dumitraş şterge mingea, care trece puţin pe lângă poarta lui Penedo.

Minutul 3: GOOOOOOOOOL FC BOTOŞANI! Început tare de meci. Ongenda inventează o pasă excelentă cu călcâiul spre Oaidă, aflat în careu, şi acesta îl învinge pe Penedo cu un şut tare, din interiorul suprafeţei de pedeapsă.

Minutul 1: A început meciul!

20:00 Avem echipele de start. Grozav, noua achiziţie de marcă a dinamoviştilor, e doar rezervă! În rest, Niculescu merge pe scheletul echipei folosite şi până acum, la fel ca şi Costel Enache. Ongenda e titular, iar Fabbrini e pe bancă.

Elevii lui Claudiu Niculescu caută prima victorie în deplasare în acest sezon al campionatului, având o remiză şi patru eşecuri, dar misiunea va fi una dificilă fiindcă moldoveni au pierdut o singură dată pe teren propriu, cu Chiajna, în rest având două succese şi trei remize. Mai mult, Claudiu Niculescu nu are un palmares în faţa trupei din Botoşani: 5 jocuri în Liga 1 - o victorie - 4 înfrângeri.

"În momentul în care vom reuşi să fim o echipă să jucăm toţi, cei 11, la capacitate maximă, cu siguranţă vor veni şi rezultatele. Asta le-am şi transmis jucătorilor, că nu mai accept jumătăţi de măsură când e vorba de acest club. Aşa gândesc eu ca antrenor, nu mai accept ca jucătorii să se complacă în această situaţie. Pot accepta ca un jucător să aibă o zi proastă, dar nu accept să nu dea totul pe teren. Se poate greşi, orice jucător din lume poate greşi, dar nu accept lipsa de atitudine şi determinare. De acum încolo fiecare jucător se va lupta pentru locul de titular. Şi va trebui să-mi arate la antrenament şi la meciuri că merită să joace în primul 11", a spus antrenorul dinamovist Claudiu Niculescu. Acesta nu va miza pe serviciile lui Vlad Olteanu, Marco Ehhman, Denis Ciobotariu, Andrei Tîrcoveanu, Mircea Axente şi Mihai Neicuţescu.

În lot este însă Gicu Grozav, noua achiziţie a roş-albilor, atacantul putând debuta în ultima parte a meciului.

"Suntem două echipe care nu trecem printr-o perioadă foarte bună. Avem ceva de demonstrat, avem răni, avem orgolii şi este clar că această luptă va fi foarte echilibrată şi cu mult mai multe argumente decât punctele puse în joc. Trebuie să fim implicaţi cu toţi cei din club pentru că este o situaţie delicată şi e nevoie de energia fiecăruia dintre noi", a spus şi Costel Enache, omul care conduce echipa moldoveană.